Pientä galluppia...
Lueskelin tässä työaikalakia, ja mietin...
Kuinkahan moni täällä tunnistaa oman firmansa niihin, joissa ei em. laki tunnu painavan...
Tiedän ainakin muutaman isomman firman jotka eivät näistä taukoajoista niin välitä...
Työaikalaki 9.8.1996/605
6 luku
28 §
Päivittäiset lepoajat
Jos vuorokautinen työaika on kuutta tuntia pidempi eikä työntekijän työpaikalla olo ole työn jatkumisen kannalta välttämätöntä, on hänelle annettava työvuoron aikana säännöllinen vähintään tunnin kestävä lepoaika, jonka aikana työntekijä saa esteettömästi poistua työpaikaltaan. Työnantaja ja työntekijä voivat sopia lyhyemmästä, kuitenkin vähintään puolen tunnin pituisesta lepoajasta. Lepoaikaa ei saa sijoittaa välittömästi työpäivän alkuun eikä loppuun. Jos työaika ylittää vuorokaudessa 10 tuntia, työntekijällä on halutessaan oikeus pitää enintään puoli tuntia kestävä lepoaika kahdeksan tunnin työskentelyn jälkeen.
Jos työaika vuorotyössä tai jaksotyössä on kuutta tuntia pidempi, on työntekijälle annettava vähintään puoli tuntia kestävä lepoaika tai tilaisuus aterioida työn aikana.
Moottoriajoneuvon kuljettajalle on annettava jokaista 5 tunnin 30 minuutin pituista työjaksoa kohti vähintään 30 minuutin pituinen tauko yhdessä tai kahdessa erässä.
29 §
Vuorokausilepo
Työntekijälle on annettava jokaisen työvuoron alkamista seuraavan 24 tunnin aikana 6, 9, 10, 12 ja 13 §:ssä tarkoitetuissa töissä vähintään 11 tunnin sekä 7 §:ssä tarkoitetuissa töissä vähintään yhdeksän tunnin pituinen keskeytymätön lepoaika, jollei kysymyksessä ole 14 §:ssä tarkoitettu tai varallaoloaikana tehty työ eikä jäljempänä säädetystä muuta johdu. Jos työn tarkoituksenmukainen järjestely edellyttää, työnantaja ja 10 §:ssä tarkoitettu työntekijöiden edustaja voivat sopia tilapäisestä vuorokausilevon lyhentämisestä työntekijän suostumuksella. Vuorokausilepoa voidaan lyhentää myös liukuvassa työajassa työntekijän päättäessä työhön tulonsa ja lähtönsä ajankohdista. Vuorokausilevon tulee kuitenkin olla vähintään seitsemän tuntia.
Työn järjestelyjen tai toiminnan luonteen niin edellyttäessä voidaan siitä, mitä 1 momentissa säädetään, poiketa tilapäisesti, enintään kuitenkin kolmen peräkkäisen vuorokausilevon aikana kerrallaan:
1) kun työntekijän työvuoro muuttuu 27 §:n 1 momentissa säädetyllä tavalla;
2) jos työtä tehdään useita jaksoja vuorokaudessa;
3) jos työntekijän työpaikka ja asuinpaikka tai hänen eri työpaikkansa ovat kaukana toisistaan;
4) kausiluonteisessa työssä ennalta arvaamattoman ruuhkahuipun hoitamiseksi;
5) tapaturman ja tapaturmanvaaran yhteydessä;
6) turvallisuus- ja vartiointityössä, joka edellyttää jatkuvaa läsnäoloa omaisuuden tai henkilöiden suojelemiseksi; tai
7) työssä, joka on välttämätöntä toiminnan jatkuvuuden turvaamiseksi.
Jos vuorokausilepoa on lyhennetty 2 momentissa säädetyllä perusteella, lepoajan on kuitenkin oltava vähintään viisi tuntia. Työntekijälle on annettava lyhennetyn vuorokausilevon korvaavat lepoajat mahdollisimman nopeasti, viimeistään kuitenkin yhden kuukauden kuluessa.
30 §
Moottoriajoneuvon kuljettajan vuorokausilepo
Moottoriajoneuvon kuljettajalle on annettava vähintään 10 tuntia kestävä yhdenjaksoinen lepoaika jokaisena 24 peräkkäisen tunnin jaksona.
Kuljetustehtävän vaatiessa saadaan 1 momentissa tarkoitettu vuorokautinen lepoaika lyhentää vähintään seitsemäksi tunniksi kaksi kertaa seitsemän peräkkäisen 24 tunnin jaksona.
31 §
Viikoittainen vapaa-aika
Työaika on järjestettävä niin, että työntekijä saa kerran viikossa vähintään 35 tuntia kestävän keskeytymättömän vapaa-ajan, joka on mikäli mahdollista sijoitettava sunnuntain yhteyteen. Viikoittainen vapaa-aika voidaan järjestää keskimäärin 35 tunniksi 14 vuorokauden ajanjakson aikana. Vapaa-ajan tulee olla kuitenkin vähintään 24 tuntia viikossa.
Keskeytymättömässä vuorotyössä vapaa-aika voidaan järjestää keskimäärin 35 tunniksi, enintään 12 viikon aikana. Vapaa-ajan tulee olla kuitenkin vähintään 24 tuntia viikossa. Teknisten olosuhteiden tai työn järjestelyjen niin edellyttäessä voidaan menetellä vastaavalla tavalla, jos siihen on työntekijän suostumus.
Tässä pykälässä säädetystä voidaan poiketa, jos säännöllinen työaika on vuorokaudessa enintään kolme tuntia, sekä maatalouden kotieläinten hoitotyössä ja kiireellisessä kylvö- ja sadonkorjuutyössä.
Työaika ja tauot
17
10649
Vastaukset
- Turhatiimi
Tauot on ainakin minulle ihan utopistinen käsite!
Teen ma-to 9,5h vuoroja ja pe 8 h ilman taukoja.
Kun otin kohteen, konttorilta luvattiin että "kakkupiiri" hoitaa mm. ruokatuntitauotuksen, mutta asia edelleen hoitamatta. Asiasta olen ottanut yhteyttä jopa liittoon, ilman tuloksia. Jotenkin tuntui ettei PAM:in asiamieskään tuntenut lakia kovin hyvin. :) Nyt en edes jaksa enää kinata eduistani, sillä työsuhteen loppu häämöttää jo. IHANATA!- Inter Arma
Tuttua niin tuttua...
Tosin nykyisellään oma kakutukseni toimii,
mutta on ollut aikoja kun ei ole tauoista viitsinyt edes haaveilla... - Taukomies
Inter Arma kirjoitti:
Tuttua niin tuttua...
Tosin nykyisellään oma kakutukseni toimii,
mutta on ollut aikoja kun ei ole tauoista viitsinyt edes haaveilla...Työskentelen eräässä keskisuuressa kaupungissa.Kyllä meillä ainakin saa taukoja pitää.
Ja itse ainakin pidän vaikka kuinka kiire olis. Ei ne työt tekemällä lopu. Ei ole koskaan pomot valittanu vaikka jää hommat kesken joskus... - Inter Arma
Taukomies kirjoitti:
Työskentelen eräässä keskisuuressa kaupungissa.Kyllä meillä ainakin saa taukoja pitää.
Ja itse ainakin pidän vaikka kuinka kiire olis. Ei ne työt tekemällä lopu. Ei ole koskaan pomot valittanu vaikka jää hommat kesken joskus...Mukava kuulla että jollain on hyvinkin.
Olen vaan kuullut nyt niin monelta kolleegalta lähiaikoina juttuja siitä, miten taukoja ei vain VOI pitää...
Tämä nyt ei siis mitenkään erityisesti koske mitään yhtä tiettyä firmaa, vaan yleisesti ainakin näitä isoimpia... - ei firmakohtaista
Inter Arma kirjoitti:
Mukava kuulla että jollain on hyvinkin.
Olen vaan kuullut nyt niin monelta kolleegalta lähiaikoina juttuja siitä, miten taukoja ei vain VOI pitää...
Tämä nyt ei siis mitenkään erityisesti koske mitään yhtä tiettyä firmaa, vaan yleisesti ainakin näitä isoimpia...Kyse ei ole firmakohtaisuudesta vaan tehtävästä. Jotkut tehtävät ovat esim. valvomossa jonka yhteydessä on täysin vapaassa käytössä keittiö, sosiaalitilat yms. ja limuautomaatti oven vieressä. Toisissa kohteissa kärvistelet odottelemassa josko se kakkupiiri armeliaasti ilmaantuu vapahtajaksi, jolloin tämä kellottaa tauon tarkasti 20 min mittaiseksi. Jotkut piirit on tungettu niin täyteen että jostain on tingittävä. Kyse ei ole firman politiikasta vaan siitä missä tehtävässä olet.
- autopiiri
Kyllä ne tauot kannattaa pitää, vaikka töiden kustannuksella. Tyhmähän sä oot, jos pusket hommia ilman taukoja 8-10 tuntia...
- Respa
ei firmakohtaista kirjoitti:
Kyse ei ole firmakohtaisuudesta vaan tehtävästä. Jotkut tehtävät ovat esim. valvomossa jonka yhteydessä on täysin vapaassa käytössä keittiö, sosiaalitilat yms. ja limuautomaatti oven vieressä. Toisissa kohteissa kärvistelet odottelemassa josko se kakkupiiri armeliaasti ilmaantuu vapahtajaksi, jolloin tämä kellottaa tauon tarkasti 20 min mittaiseksi. Jotkut piirit on tungettu niin täyteen että jostain on tingittävä. Kyse ei ole firman politiikasta vaan siitä missä tehtävässä olet.
Itse hoidan respaa Turvatiimin kohteessa ja koska respassa on myös puh.vaihde, en voi lähteä 20 min. tauolle silloin, kun siltä tuntuu.
Jos tauottajaa ei ole, olen sen 8-9,5 ihan oman onneni nojassa. Hyvä että ehtii p*skalla käymään, jos tarvetta on. Näin hienosti Tiimi huolehtii henkilökunnastaan. Myöskään tuuraajia ei ole koulutettu tarpeeksi ja lähes jokainen TAL-päivä peruuntunut aivan viime tingassa juuri tämän takia. Minun mittani täyttyi ja siksi vaihdankin firmaa, joka huolehtii omistaan. - muutamia vuosia alalla ollut
Respa kirjoitti:
Itse hoidan respaa Turvatiimin kohteessa ja koska respassa on myös puh.vaihde, en voi lähteä 20 min. tauolle silloin, kun siltä tuntuu.
Jos tauottajaa ei ole, olen sen 8-9,5 ihan oman onneni nojassa. Hyvä että ehtii p*skalla käymään, jos tarvetta on. Näin hienosti Tiimi huolehtii henkilökunnastaan. Myöskään tuuraajia ei ole koulutettu tarpeeksi ja lähes jokainen TAL-päivä peruuntunut aivan viime tingassa juuri tämän takia. Minun mittani täyttyi ja siksi vaihdankin firmaa, joka huolehtii omistaan.Niin PAVA, PIVA kun muillakin instansseilla on aina hieman häilyvä käsitys tauoista. Esim 16h vuoroon kuuluu lakisääteisesti 90min taukoa. Tätä taukoaikaa ei toisinaan edes voi pitää mikä sinänsä on väärin. Työnantajan puolelta ei kuitenkaan pitäisi tulla napinaa siitä, että 16h vuorossa pitää sen 90min taukoa yön / päivän aikana. Se, että missä ja milloin taukonsa pitää vaihtelee toki kohteesta toiseen.
Piirivartijan käydessä vaikka kotosalla tahi huoltoasemalla ei paikallisvartija pääse kopistaan välttämättä mihinkään. Oma käsitykseni on se, että tauko on taukoa. Tauolla voi vaikka ottaa torkut mikäli työtehtävän luonne sen sallii. (Koskee lähinnä Piva-puolta). Ja tällöinkin on kuitenkin oltava valmiudessa lähteä hälytykselle tm. tehtävälle. Paikkarillahan nyt ei torkut tule helposti mieleenkään.
Toisaalta sattuu näitä, ettei töiltään kerkiä. Hälytyksiä on jonossa ja paikatin pitäisi kohta olla auki. Tässä tapauksessa työnantajan pitäisi tulla jotenkin vastaan ellei oma kentällä oleva esimies sitä tee. Tosin kyllähän varmaan jokainen KEM, VEM tai vastaava ymmärtää, ettei koko vuoroa voi huhkia putkeen ja hoitaa tarvittavat järjestelyt, että työntekijä pääsee edes hetkeksi hengähtämään, eikö vain?
Mutta tauot ovat aina se ikuisuuskysymys. Palveluammatti ja alan luonne asettaa tiettyjä rajoituksia mutta johan on kumma jos ei ongelma korjaannu kun siitä ylöspäin mainitsee. - minkä mukaan
muutamia vuosia alalla ollut kirjoitti:
Niin PAVA, PIVA kun muillakin instansseilla on aina hieman häilyvä käsitys tauoista. Esim 16h vuoroon kuuluu lakisääteisesti 90min taukoa. Tätä taukoaikaa ei toisinaan edes voi pitää mikä sinänsä on väärin. Työnantajan puolelta ei kuitenkaan pitäisi tulla napinaa siitä, että 16h vuorossa pitää sen 90min taukoa yön / päivän aikana. Se, että missä ja milloin taukonsa pitää vaihtelee toki kohteesta toiseen.
Piirivartijan käydessä vaikka kotosalla tahi huoltoasemalla ei paikallisvartija pääse kopistaan välttämättä mihinkään. Oma käsitykseni on se, että tauko on taukoa. Tauolla voi vaikka ottaa torkut mikäli työtehtävän luonne sen sallii. (Koskee lähinnä Piva-puolta). Ja tällöinkin on kuitenkin oltava valmiudessa lähteä hälytykselle tm. tehtävälle. Paikkarillahan nyt ei torkut tule helposti mieleenkään.
Toisaalta sattuu näitä, ettei töiltään kerkiä. Hälytyksiä on jonossa ja paikatin pitäisi kohta olla auki. Tässä tapauksessa työnantajan pitäisi tulla jotenkin vastaan ellei oma kentällä oleva esimies sitä tee. Tosin kyllähän varmaan jokainen KEM, VEM tai vastaava ymmärtää, ettei koko vuoroa voi huhkia putkeen ja hoitaa tarvittavat järjestelyt, että työntekijä pääsee edes hetkeksi hengähtämään, eikö vain?
Mutta tauot ovat aina se ikuisuuskysymys. Palveluammatti ja alan luonne asettaa tiettyjä rajoituksia mutta johan on kumma jos ei ongelma korjaannu kun siitä ylöspäin mainitsee.Taitaa TES puhua huomattavasti pienemmästä tauosta. Ensimmäinen 8h tarjoaa 20 min virkistystauon. Ruokataukoa ei ole (ellei sovi palkattomasta tauosta erikseen). 8h ylittävältä osalta jokainen tunti tuo palautumisaikaa 2 min 30 s, eli tuolle 16h työvuorolle kertyy yhteensä 40 min taukoa. Kerro missä lukee toisin?
- Inter Arma
minkä mukaan kirjoitti:
Taitaa TES puhua huomattavasti pienemmästä tauosta. Ensimmäinen 8h tarjoaa 20 min virkistystauon. Ruokataukoa ei ole (ellei sovi palkattomasta tauosta erikseen). 8h ylittävältä osalta jokainen tunti tuo palautumisaikaa 2 min 30 s, eli tuolle 16h työvuorolle kertyy yhteensä 40 min taukoa. Kerro missä lukee toisin?
Lue työaikalaki...
Siellä määrätään suoraan pidempi tauko, kuin
mitä Vartiointialan TES ikinä... - ja liimataan
Inter Arma kirjoitti:
Lue työaikalaki...
Siellä määrätään suoraan pidempi tauko, kuin
mitä Vartiointialan TES ikinä...Eikä ymmärretä kokonaisuuksia.
Työ- ja virkaehtosopimuksella voidaan sopia muun muassa seuraavista asioista:
• työaikaan luettavasta ajasta,
• valmiusajasta,
• liukuvan työajan liukuma-ajasta ja enimmäiskertymästä,
• lisä- ja ylityöstä maksettavasta korvauksesta,
• yötyön tekemisestä muissa kuin laissa säädetyissä töissä,
• yövuoroista jaksotyössä,
• päivittäisistä lepoajoista,
• vuorokausilevosta,
• viikoittaisesta vapaa-ajasta ja siitä poikkeamisesta,
• sunnuntaityöstä ja siitä maksettavasta korotetusta palkasta,
• työajan tasoittumisjärjestelmästä sekä
• työvuoroluetteloista
Eli em. asioioista voidaan työehtosopimuksessa sopia toisin. Niinkuin tässä vartijoita koskevassa yleissitovassa työehtosopimuksessa onkin sovittu. Ei siinä mitään laitonta ole ja niitä ehtoja on noudatettava.
- save our souls
Niin tällä alalla on suurimmaksi osaksi työ kuitenkin yksintyöskentelyä. Joten taukojen pitäminen vaatii omaaloitteellisuutta. Ei ole mikään kello soimassa että nyt on ruokatauko vaan pitää ihan itse päättää että nyt ois sopiva hetki pitää taukoa.
Ymmärrän sen että joillekkin on vaikea pala lähteä tauolle jos vaarana on se että hommia jää tekemättä. On kuitenkin kaikkien etujen mukaista että tauot pidetään.
Jos kierrokset juostaan, ja taukoja ei pidetä niin pomot kattoo että löysähän toi piiri on, hommaa voi työntää lisää sille ja toinen piiri lakkauttaa kokonaan...
Tietysti on sitten ihan vastakkaisia tapauksia. Taukoja pidetään yllin kyllin ja muutenkin tehdään hommat miten sattuu kiinnostamaan. Pitäis olla äiti pitämässä kädestä kiinni.
Nojoo, jokainen omalla tavalla tietysti... - Vartioinnin TES
"17 § Lepoaika työvuoron aikana
Työvuoron aikana on 20 minuutin virkistystauko, jonka aikana työntekijä
saa aterioida työn kannalta sopivana aikana työpaikalta poistumatta. Lisäksi
virkistystaukoa kertyy 2,5 minuuttia tunnissa työvuoron 8 tuntia ylittävältä
osalta."
Eli jos ei "työn kannalta sopiva aika" löydy niin vartijalla ei ole oikeutta syödä!!!!- Inter Arma
Sen lisäksi että Tes on kohtuuton, se rikkoo vielä työaikalain määräyksiäkin...
Eli missähän mahtaa olla vika?
Ja miksi asialle ei ole tehty mitään? - pääsispä tauolle
Inter Arma kirjoitti:
Sen lisäksi että Tes on kohtuuton, se rikkoo vielä työaikalain määräyksiäkin...
Eli missähän mahtaa olla vika?
Ja miksi asialle ei ole tehty mitään?Joo työskentelen vilkkaassa paikassa jossa liikkuu kaikenlaista liikennettä.Teemme 8 ja 12 tuntisia vuoroja ilman taukoja.Vessassakin käymme silloin kun kerkeämme,välillä emme ollenkaan.Ruuat syömme työn touhussa ja samalla asiakkaita opastaen.Firmastamme on tauottaja luvattu käydä,mutta eipä toi kerkeä vetoaa aina.
- sedu
Mun työni on useimmissa paikoissa aika itsenäistä. Taukojen kanssa ei ole ikinä ollut valittamista.
Kohteissa, missä on enemmän sidottu työpisteeseensä, on tauottaminen esim. työkohteen oman turvallisuusvastaavan kanssa (joka saattaa olla esim. varastomies tai kauppias itse) aina pelannut nätisti.
Kohteissa, joissa työhön kuuluu niin näkyvää kuin kameravalvontaa ja kaikkea mahdollista, saa taukoja yleensä pitää sen mukaan kuin aikaa on. Joskus jos on kiire päivä, tulee kiinnottoja, hälyportit reistailee, vanhus saa kohtauksen ja parkkihallin portti menee rikki, voi vierähtää 5-6 tuntia ehtimättä tauolle, mutta kyllä siinä aina jonkun rakosen on löytänyt sen jälkeen. Helpommin se aika vierähtää kun on tekemistä. Tuskallisempaa se on patsastella edes kahta tuntia kassalinjalla odottamassa taukoa. - Sivust a seurannut
Vanhempien pitäisi opettaa nuoria kysymään työsuhteeseensa liittyvät kaikki ehdot ja vaatimaan itselleen esim. lain mukaiset normaalit ruokatauot. Kun työsopimuksessa sanotaan, että noudatetaan työehtosopimusta, niin se ei kerro käytännön asioista yhtään mitään. Nuoria ärräläisiä käy sääliksi: yksin työskennelleesään ei lepotaukoihin jää vilkkaina päivinä yhtään aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881651
- 771273
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1791234Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!55952Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47898
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38888Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9833- 46822
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35789