monikulttuurinen maa vai ei.
Onko täällä sananvapaus,hyvä asua,yleensä olla.
Koulutus ja terveydenhoitopalvelut.
Onko jotain etnistä vähemmistöä estetty harjoittamasta uskontoaan,koulutustaan,jne.
Onko lainmuutoksilla ja muuten tehty olo helpommaksi. "Lait tasa-arvosta"
Yli 7500 teistä muka kastroitu. Tämä oli paras
koska populaatio ei edes ollut niin suuri.
Taas yksi osoitus joltain järjen jättiläiseltä.
Kertokaa mielipiteenne
5
170
Vastaukset
- tyhmälle!
olitko se sinä joka kysyit tuolla alhaalla jotain rotipolitiikkaab liittyen?
Niin, Suomessa EI tehty ROTUTILASTOJA!, niin pitkälle suomessa ei järjestelmänä menty. Jos tuon lukumäärän verran ihmisiä sterolotiin, niin joukossa on niitä ihmisiä joita suomesa on. ja heidän joukossaan On romaneja, ja ON mahdollista että myös heitä steriloitiin, koska juuri heidän elämäntapansa ja vaikeutensa oli se jota virkamiehet pitivät 'degeneroitumisen merkkinä'.
Nyt kyllä yrität vain vesiittää sen asian, että romaneja on syrjitty enemmän tai vähemmän tähän päivään asti.
Kysymykset, jotka teet, on tosiasiat huomioon ottaen kummallinen. Etkä tiedä mitään?- sen näki,
vastausta ei tullut.
Pelkkää suunsoittoa jota odottaa sopikin.
Asioitanne on ajettu jatkuvasti eteenpäin ja sinä
vedät esille jotain 30-luvun tilastoja.
En kysellyt alempana mitään,ilmoitin epilepsian diagnoosin tulleen vasta 60-luvun jälkeen.
Kysymyksillä oli tarkoituksensa joita sinä taas varmaan et edes ymmärrä.
Turhaa teidän kanssa on lässyttää, menkää minne lystäätte onnettomat. - kohtaan
sen näki, kirjoitti:
vastausta ei tullut.
Pelkkää suunsoittoa jota odottaa sopikin.
Asioitanne on ajettu jatkuvasti eteenpäin ja sinä
vedät esille jotain 30-luvun tilastoja.
En kysellyt alempana mitään,ilmoitin epilepsian diagnoosin tulleen vasta 60-luvun jälkeen.
Kysymyksillä oli tarkoituksensa joita sinä taas varmaan et edes ymmärrä.
Turhaa teidän kanssa on lässyttää, menkää minne lystäätte onnettomat.on hyväntahtoisuuden kaapuun verhottuna tehty, on niin paljon, että yhden ihmisen aika ei riitä sitä tänne kirjaamaan. Ja oletettavasti romenit tietävät nämä asiat itsekin, kun taas täysin rasistiset ihmiset eivät ymmärrä. He jatkavat samaa asennetta, joten aika turha sanoa mitään ainakaan sinulle.
- siihen kaapuun
kohtaan kirjoitti:
on hyväntahtoisuuden kaapuun verhottuna tehty, on niin paljon, että yhden ihmisen aika ei riitä sitä tänne kirjaamaan. Ja oletettavasti romenit tietävät nämä asiat itsekin, kun taas täysin rasistiset ihmiset eivät ymmärrä. He jatkavat samaa asennetta, joten aika turha sanoa mitään ainakaan sinulle.
on nyt sitten ainoana maana Euroopassa lakiin
kirjattu romanien erikoisasema Suomessa.
Paljon hyvää saatu aikaiseksi ja lisää tulossa.
Missään Euroopan maassa ei ole asemanne eteen tehty vastaavaa työtä.
On järkyttävää havaita ettei asialla näy olevan mitään merkitystä.
Kuten sanottu, teidän olisi syytä katsella tulevaisuuteen eikä taaksepäin.
Katkeralla elämänasenteella ei voita mitään.
Hyvää jatkoa. - ja kansa
siihen kaapuun kirjoitti:
on nyt sitten ainoana maana Euroopassa lakiin
kirjattu romanien erikoisasema Suomessa.
Paljon hyvää saatu aikaiseksi ja lisää tulossa.
Missään Euroopan maassa ei ole asemanne eteen tehty vastaavaa työtä.
On järkyttävää havaita ettei asialla näy olevan mitään merkitystä.
Kuten sanottu, teidän olisi syytä katsella tulevaisuuteen eikä taaksepäin.
Katkeralla elämänasenteella ei voita mitään.
Hyvää jatkoa.mutta se ei ole ollut koskaan tasa-arvoinen. Jos eivät ne jotka edustavat sitä osaa suomalaisista, joka on sanellut romaneille mitä romanien pitää tehdä ja miten elää ja aikoinaan mieluummin sulautua ja kadota näkyvistä kokonaan, jos tämä osa ihmisistä ei tunne omaa historiaansa, joka on täynnä väkivaltaa vähemmistökulttuureja kohtaan, silloin tuskin mikään muuttuu. Romanit eivät ole kärsimyksistään itse ääntä pitäneet eivätkä ole liiaksi asti menneitä kirjanneet muistiinkaan. Muistitieto siitä mitä todella on tapahtunut löytyy valtaenemmistön dokumenteista. Sieltä löytyy myös tieto, millaisin epäoikeidenmukaisin perustein sortaminen on perusteltu.
Onneksi ajat ovat muttuneet ja nyt voi rauhassa sanoa, että syrjiminen on väärin.
"Syrjintä on ihmisten välisiin eroihin perustuvaa ei-hyväksyttävää erottelua. Syrjintää on myös muu toiminta jonka vaikutuksesta ihmiset ilman hyväksyttävää perustelua joutuvat eri asemaan."
Tämä ottaa rasisteja pannuun, että he eivät saa lakia rikkomatta vapaasti harjoittaa rasismiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762115Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361744Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101461Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2331240Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601223Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161067Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59980- 60973
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja102670