Miten tarkasti olette valvoneet kissan synnytystä? Onko synnyttänyt yöllä vai päivällä? Onko synnyttänyt synnytyspesään vai jonnekin ihan muualle? Miten olette toimineet, jos paikka on ollut joku muu kuin suunnittelemanne?
Miten rauhassa poikasten pitää saada olla (saako esim. siivota samassa huoneessa? )
Antakaa vinkkejä ensisynnyttyksen valvojalle!
Miten rauhassa poikasten pitää saada olla (saako esim. siivota samassa huoneessa? )
Antakaa vinkkejä ensisynnyttyksen valvojalle!
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tiedä...miksi kysyt multa tästä?
Kun kissa synnyttää, omistajan pitää olla kotona valvomassa sitä ja auttamassa tarvittaessa. Synnytys voi tapahtua mihin vuorokaudenaikaan tahansa, oma kissani synnytti ensimmäisen pentueensa yöllä ja toisen päivällä. Molemmat pentueet se synnytti sohvalle, johon laitoimme kaikkien pentujen synnyttyä katollisen pesän. Tietysti meidän piti sitten valvoa pentuja koko ajan, että ne eivät pudonneet sohvalta. Niiden ollessa n. 10 päivää vanhoja emo halusi siirtää ne toiseen paikkaan, joka sijaitsi onneksi lattiatasossa. Siirsimme tuon saman katollisen pesän sinne, ja emo tuntui olevan järjestelyyn varsin tyytyväinen. Yleensäkin kannattaa suosia emon valitsemaa pesäpaikkaa, ellei se ole jostain syystä todella huono paikka. Pentujen huoneessa saa toki oleskella ja siivotakin, mutta vieraita ihmisiä ja muita eläimiä sinne ei ole parin ensimmäisen viikon aikana syytä päästää. Emoa ei pidä hermostuttaa millään ylimääräisellä hälinällä.
Onnea kissasi synnytykseen, toivottavasti kaikki menee hyvin!
Oliko pesä siis pohjaton laatikko, jonka voi siirtää mihin tahansa ja asettaa poikasten päälle?
synnytyksistä ja muustakin; pesälaatikko voi olla pohjallinen tai pohjaton ihan miten haluat, mutta yleensä emo suosii kattoa päänsä päällä (turvallinen paikka). Pohjalla on parasta olla imukykyistä materiaalia (kroonikkovaipat ovat erityisen hyviä, saa apteekista) ja alunen kannattaa vaihtaa vaikka kerran päivässä puhtaaseen. Likaantuneesta pesästä emo siirtää pennut hyvin nopeasti pois (vaiston ohjaama toiminta jolla emo varmistaa, ettei vihollinen löydä pesää hajun perusteella).
Meillä on nyt 2 pentuetta ja molemmilla emoilla omat pesät makuuhuoneessa mutta emot halusivat hoitaa pentunsa samassa pesässä ja kantoivat kaikki yhteen. Parin viikon kuluttua ne "muuttivat" siihen toiseen vapaaseen pesään ja taas yhdessä.
Sinun kannattaa valmistautua ongelmien varalta, jos kaikki ei menekään niin kuin pitää. Kannattaa varata kotiin emonmaidonvastiketta (KMR tai Waltham), tutteja ja ruiskuja syöttöä varten. Lämpöpulloja on hyvä olla käsillä pentujen lämmittämiseksi jos emo ei niitä hyväksykään heti. Päivystävän lääkärin puh.nrot käsille myöskin kun synnytyksen aika on jos tarvitaan lääkärin apua (poltot loppuvat, pennut juuttuu kiinni tms.). Aina kannattaa varautua etukäteen vaikka pahimman varalta, kuin alkaa etsiä apua kun asiat menee pieleen, silloin voi olla myöhäistä.
Kissa voi synnyttää mihin vurokaudenaikaan tahansa vaikka yleisimmin taitaa tehdä yöllä tai aamuyöstä. Meillä näistä uusimmista toinen aloitti klo 4 aamulla ja toinen klo 23 illalla, mutta osa naaraista on synnyttänyt keskellä päivää.
Osa naaraista hyväkyy pesän jos sen laittaa jo 1-2 viikkoa ennen synnytystä rauhalliseen paikkaan ja vaikka aloittaisi synnyttämään keskellä sänkyä, se pesään laitettuna saattaa jäädä sinne tyytyväisenä saattamaan homman loppuun (näin kävi meillä, emo aloitti synnyttämään minun peittoni alle, jalkojeni viereen mutta siirrettyäni sen pesälaatikkoon se synnytti pentunsa sinne).
noh..mun kissani teki pennut yöllä!!sä kyl huomaat et millo se saane ku alkaa olla vähä levoton!!mun kissa meinas tehä ekana mun peiton alle ne pennut..(olin just menossaa nukkuu)mut sit siirsin se yhtee pahvilaatikkoo missä oli kaikki pehmosteet!ajatteli ruveta nukkuu et sit aamulla pennut ois jo syntyny!!aamulla ku heräsin nii sile oli 3itivalkeeta ja yx mustarukeeharmaavalkee kissan pentuu!!mut jäi harmittaa et yx niist 3valkeesta oli kuollu ku se kissa ei jaksanu enää tuöntää sitä ulos..jotenka kannattaa olla kissasi mukan kun se synnyyttää pentuja!!pidin itseäni syylisenä siitä että se yxi kuoli mutta sille ei voi mitään!!sain kaikki kissanpennut annettua!!kissasi ei saata nousta pentujen luonta 3päivään ja eikä myös syö..niin se meillä ainekin teki..mut mä sit aina syötin sitä kädestä!!!älä kuitenkaan pdä samassa huoneessa pentuja missä siivoot..jos kissasi luottaa sinuun se antaa pitää pentuja kädessä jo ekana päivänä!!