Murrosikäkö syynä vai mikä?

Uhri nro: 13

Mulla on itsetunnon kanssa hieman ongelmia, ja masennuksen. No otetaanpa yks esimerkki mikä sattu pari päivää sitten:

Yhden kaverin kanssa juteltiin messengerissä. Sitte näytin sille yhden videon missä joku "nörtti" pelas jotain pelikonsolia ja raivos ku pelissä kuoli jne. Sitten kaveri tokas mulle ihan vitsillä varmaankin, että "tollanen sustakin tulee ku muutat omaan kämppään", ja perään naurava hymiö.
Siinä vaiheessa tunsin kuuman aallon menevän kehoni läpi ja sydän meinasi pompata kurkkuun. Entä jos tosiaan tulisi? Siinä vaiheessa aloin miettiä tarkemmin, mitä olin viime päivinä tehnyt. Koneella istunut, koneella istunut ja koneella istunut. Ei mitään harrastuksia, ei kavereita, ei sosiaalista elämää muutenkaan, kohta musta taitaa tulla jokin mökkihöperö, vai olenko jo?

No mutta, tuon kaverini vitsillä heittämän lauseensa jälkeen alkoi masentamaan. Masennus kesti sen päivän ajan, ja aamulla oli parempi olo, ja tuskin muistin koko juttua. Mutta nyt se tuli uudelleen mieleen, ja aloin taas miettimään mitä olin tehnyt viime päivinä. Sitä samaa koneella istumista edelleen.

Nyt haluan kysyä teiltä, joilla on nämä itsetunnon asiat paremmin, että mitä te tekisitte tässä tilanteessa? Olen käynyt välillä pyöräilemässä että saisi edes vähän liikuntaa ja raitista ilmaa. Tästä "kierteestä" on hankala päästä pois.

Täällä on uskomattoman paljon muita, joilla on sama tilanne. Meneekö minun koko nuoruuteni hukkaan? Masennus ei ole helppo asia, varsinkin jos itsetunnosta ei ole muutenkaan tietoakaan.

Ja nyt kun lukaisin tuon tekemäni otsikon, niin unohdin kokonaan mitä olin alunperin tullut kysymään. Siis johtuuko tämä äkillinen masennus ja "parantuminen" pelkästään murrosiästä, jos on teiniässä? Olen 16 vuotias poika, ja mielestäni murrosikäni on jo ohi. Vai meneekö se näin, että murrosiän alkuvaiheessa kehossa alkaa tapahtumaan muutoksia, ja ikäänkuin nämä ensimmäiset murrosiän "oireet" ilmestyvät kehossa, ja myöhemmin nämä "oireet" alkavat henkisesti? Todella vaikea selittää, mutta koittakaa ymmärtää.

3

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1977

      Fyysinen, ruumiillinen muuttuminen liittyy yhteen henkisen kypsymisen kanssa. Kehossasi alkaa tapahtumaan aikuisten juttuja, mielesikin alkaa muuttumaan aikuisemmaksi, pakostakin, sillä kehosi vastaa ärsykkeisiin eritavoin kuin lapsena.

      Ihminen kohtaa elämässään kriisejä, erilaisia siirtymävaiheita. Olet kuullut varmasti kolmenkympin ja viidenkympin kriiseistä, mutta ne eivät ole laajuldeltaan mitään verrattuna siihen siirtymään kun siirrytään lapsesta aikuisuuteen, eli juuri teineys tai murrosikä elämänvaiheena. Kriiseihin kuuluu aina elämänsä pohtiminen, oleellisin kysymys on tätäkö tämä minun elämäni nyt on? Kriiseissä on se hyvä puoli, että kun se laittaa miettimään mitä tapahtuu, mitä haluan tästä eteenpäin, se saa aikaan muutoksia. Asiat joita halutaan muuttaa elämässä punnitaan ja siten sadaan mahdollisuus tehdä muutos.

      Nyt mietit millainen aikuisuudestasi tulee, nyt sinulla on mahdollisuus luoda itsellesi sellainen aikuisuus, kun haluat. Olet suurien kysymysten partaalla; millaisen uran haluat aikuisena luoda, eli mitä haluat opiskella, että jaksat työtä tehdä seuraavat puoli vuosisataa... Millainen käsitys sinulla on aikuisen ihmisen ihanteesta; harrastaako hän likuntaa, onko sosiaalinen, asuuko maalla vai kaupungissa jne. Nyt tekemäsi valinnat alkavat tähtäämään siihen, että sinusta tulee sellainen aikuinen kun ajatuksissasi ihanne aikuisuus on.

      Valitse siis rohkeasti vain unelmiesi suuntaan, kun ihminen uskoo tarpeeksi johonkin on sillä taipumusta toteutua, sillä tiedostamattaankin tekee ratkaisuja aina kohti sitä päämäärää. Jos haluat sosiaalisemmaksi ihmiseksi, ala pitämään itseäsi sellaisena, tee valintoja arkipäiväntilanteissa, joissa joudut enemmän kosketuksiin ihmisten kanssa, vaikka koneelle olisi helpompi istahtaa. Valitse vaikka jokin harrastus älyllinen tai urheilullinen, riippuen siitä onko mielestäsi oleeellisempaa kehittyä urheilullisemmaksi vai viisaammaksi, siellä joudut pakostakin kuitenkin olemaan sosiaalinen. Valinnallasi olet askeleen lähempänä sosiaalista älykköä tai sosiaalista atleetikkoa, joka haluat olla. Voit valita myös koneella istumisen, mikäli haluat olla epäsosiaalinen älykkö, tai harrastaa liikuntaa korvessa itseksesi, mikäli haluat olla epäsosiaalinen urheilija nuorukainen...

      Valintoja! Kriisit ovat omiaan huomaamaan juuri halutut muutokset. Muutokset tapahtuvat elämässä tekemällä itselle epätavallisia valintoja.

      • Uhri nro: 13

        Sekin vielä, nyt joutuu päättämään mitä teen seuraavat 50 vuotta, se kasvattaa myöskin paineita! Ja tuoden myös masennuksen. En ole aina ollut tämänlainen, yläastealla olin hyvin sosiaalinen ja muuta, mutta nyt on alkanut jokin ihme alamäki, josta on vaikea nousta ylös. En halua olla epäsosiaalinen. Valintoja, valintoja! Niitä pitäisi tässä vaiheessa elämää tehdä, mutta ei hyvältä näytä..


    • fdhuidfss

      ..olen 15v tyttö. Ounaan vaan peleissä kaikki, mutta ei se riitä. Tylsyys iskee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2005
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1706
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1345
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1164
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1161
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1020
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      940
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      926
    Aihe