Hei!
Haluaisin vähän tietoja sakemannien turkista. Eli lähteekö karvaa tasaiseen tahtiin vai tiettyinä aikoina vuodesta? Onko takkuherkkä turkki? Entä onko saksanpaimenkoiria lyhytkarvaisena, kuten esimerkiksi collieita?
Kiitos vastauksistanne :)
Lähteekö paljon karvaa?
6
976
Vastaukset
- Koirakko
ja olen tässä tutkinut rotua ja koiria. Pitkäkarvainen saku on virheellinen, eikä esim. näyttelyissä sitä hyväksytä lainkaan. Toki näitä pitkäkarvaisiakin välillä syntyy, mutta jalostukseen niistä ei ole.
Skn:n tärkein ominaisuus on luonne, ei ne karvat.
Peruskoira on helppohoitoinen turkin osalta. Päältä karhea ja karvaa lähtee kyllä niinkuin koirilla yleensäkin;)- karvakasa
tiedoksi koirakolle ettei pitkäkarvaiselle sakemanille välttämättä tule yhtään pitkäkarvaista pentua ja päinvastoin lyhytkarvaisen pentueessa voi olla myös pitkäkarvaisia eli ei välttämättä ole este jalostukselle jos vanhempien muut "eväät" sitä vahvasti puoltavat.
- Koirakko
karvakasa kirjoitti:
tiedoksi koirakolle ettei pitkäkarvaiselle sakemanille välttämättä tule yhtään pitkäkarvaista pentua ja päinvastoin lyhytkarvaisen pentueessa voi olla myös pitkäkarvaisia eli ei välttämättä ole este jalostukselle jos vanhempien muut "eväät" sitä vahvasti puoltavat.
tietojen keruu ja etsiminen on hidasta puuhaa ja mitä enempi kuulee ja lukee, sitä sekaisemmaksi tuntuu menevän.
Pitkäkarvaisista minäkin eniten tykkään, jos noin ulkonäöllisesti asiaa miettii...
Sitten on nämä tuloksien ja muiden suomentaminen kaikista taulukoista. Kieli keskellä suuta ja muistiinpanovälineet viereen, jotta ymmärtäisi luetun.
- E.A
Ja mitä useampi niitä on niin suhteessa enemmän sitä karvaakin lähtee :P
No vakavastiottaen, itellä kaksi leikkaamatonta narttua joista tosiaan lähtee juoksujen alla lähes kaikki karvat ja paljon sitä on ja yks leikattu josta lähtee pitkin vuotta.
Ekaks ei sovellu laiskalle omistajalle eikä edes laiskasti kotiaan siivoavalle. - !!!!
eli karvanlähtö aikaan karvaa on kaikkialla muualla,paitsi koirassa;)!
- Pitkä sellaisella
Itellä ollut useampi ns. pitkäkarvainen sakemanni. Pudottaa selkeesti kaks kertaa vuodessa karvansa (totaalisesti) jää varmaan kaks karvaa mahaan ja loput löytyy nurkista. Ja sitä pohjavillaa huh, huh. Mut muuten ei juurikaan tiputtele. Ja tähän vielä. Ns. pitkäkarvaisen sakemannin kanssa voit mennä näyttelyyn. Se saa laatuarvostelun, jossa pitkä karva virheenä puudottaa sitä. Saa sieltä arvioinnin (muistaakseni max 2) VOIN OLLA VÄÄRÄSSÄKIN. Mutta pitkäkarvaisen saa käyttövalioiksi juuri tuon 2:n takia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762066Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361728Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101402Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291200Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591198Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161041- 60959
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58957