Luxor - bussi ja viisumi

Kokemuksia?

Edessä Luxoriin matka Hurghadan lentokentän kautta. Kokemuksia tältä bussimatkalta? Voisiko joku kertoa viisumi(njonotus)kuviosta? Kuinka selvä asia, että viisumi kuuluu matkan hintaan?

7

897

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hinta

      Riippuu ihan matkanjärjestäjästä mutta
      useimmat rahastaa siitä 25 euroa ja maksetaan
      samalla kuin matkakin.
      Käytännössä se ei edes ole mikään viisumi vaan
      pelkkä vero. Passiin lätkätään pari postimerkin
      näköstä tarraa ja leimataan ne.
      Sitä en enää muista pitiko joku lappu täyttää.
      Matkatoimisto itse maksaa ko "ryhmäviisumista"
      7 euroa.

      • täyttää

        sellainen pieni läpyskä johon perustiedot, kuten kotimaa, passin numero, nimi, syntymäpaikka jne. Monet matkatoimistot lähettää etukäteen matkaajille ohjeetkin sitä varten, mutta ei se vaikea ole varsinkin jos englantia ymmärtää. Ei siinä yleensä mitään ongelmaa ole, kyllä sen tiedetään olevan hintaan kuuluva.

        Bussimatkalla en ole ollut, mutta varaudu siihen bussilla mennään kovaa! Saattuetta johtavat poliisit määräävät tahdin.


      • Kaarlo Kankkunen

        Kiinnostava tietoa tuo sun viisumihintasi. Mihinkä se tieto perustuu, suurlähetystöstä jos hakee niin saa maksaa 25 €.


      • käynyt molemmissa
        Kaarlo Kankkunen kirjoitti:

        Kiinnostava tietoa tuo sun viisumihintasi. Mihinkä se tieto perustuu, suurlähetystöstä jos hakee niin saa maksaa 25 €.

        Maaliskuussa Luxorin kentällä viisumilla oli hintaa ~11e ja edellisvuoden huhtikuussa Kairon kentällä ~15e.
        Eli matkatoimistot ovat todellakin ylihinnoitelleet!
        Matka-Monten matkalla olimme Luxorissa, mutta emme ottaneet viisumia heidän kauttaan. Sen lisäksi että säästimme puhdasta rahaa, säästyimme myös jonottamiselta ja saimme samalla vaihdettua egyptin puntia ja vielä hyvällä kurssilla. Muut joutuivat jonottamaan viisumeitaan todella pitkään ja meidän edellä "tavallisten ihmisten jonossa" oli vain yksi ihminen. Ehdimme nauttia auringonpaisteesta ja lämmöstä pitkään ennenkuin kaikki lopulta pääsivät bussille asti.
        Viisumin hakeminen on todellakin vain muodollisuus. Marssit kopille joita juuri tätä varten on kentällä, pyydät visaa, annat passisi, "postimerkki" liimataan passiisi ja samassa kopissa voit vaihtaa samalla rahaa ja sitten vain passin tarkastus jonoon.
        Omatoimisuus toisinaan on ihan hyvästä!


      • viisumin hinta
        Kaarlo Kankkunen kirjoitti:

        Kiinnostava tietoa tuo sun viisumihintasi. Mihinkä se tieto perustuu, suurlähetystöstä jos hakee niin saa maksaa 25 €.

        Henkilökohtainen viisumi on kalliimpi
        ja maksaa sen 25 euroa. Matkatoimistojen
        viisumi on ns. ryhmäviisumi ja maksaa
        n. 7 euroa josta sitten veloittavat 25 euroa.

        Pelkkä verohan se kuitenkin on mutta
        matkatoimisto hyötyy paljon enemmän
        kuin Egyptin kansantalous.


    • vastauksista

      Viisumipuoli tuli selväksi. Hinta oli muuten Finnmatkojen kautta 16 e / hlö. Hyvä, ettei tarvi erikseen alkaa todistella, että on sen maksanut. Kiitos kaikille. Yllätti tuo, että sillä bussilla mentäisi kovaa.

      • käynyt helmikuussa-05

        Hurgadan kentältä matka kesti n4 tuntia.Välillä oli yksi tauko.Huom.Pysähdyspakassa kalliit hinnat.Ota usan dollareita mukaan ostoksiin luxorin verovapaata myymälää varten.Saat halvemmalla kuin euroilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2134
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1756
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1479
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      1253
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      61
      1234
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1072
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      993
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      975
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      675
    Aihe