Eilen kuulin kahdenlaista kommenttia talopakettien toimittajilta. Toinen oli sitä mieltä, että talvella voi tehdä perustukset, toinen sitä mieltä ettei voi. Mietin vaan, että mitenhän mahtaa olla, kaipa se ainakin kalliimmaksi tulee tehdä talvisaikaan. Vaatii kuulemma jotain mursketäyttöjä yms. Oisko jollain talvella rakentaneella parempaa tietoa?
Talvella perustukset, onnistuuko?
4
2167
Vastaukset
- jos ja kun osaa
tehdä ne täytöt oikein, muuten ei kannata tehdä sutta itselleen. Eli ammattirakentajat tekee perustuksia talvellakin.
- mittarin lasi meni halki
ja voi se onnistuakin, mutta on se ihan eri juttu tehdä kun ollaan nollan yläpuolella. Kaikenlaisia lisäaineita on ja talvilaatuja muurausta ja valuja ajatellen
- esko
Se vaatii vain osaamista.
- topi
Muistatko ne ajat kun paleltiin talvella ja oli kiire päästä lämpimään. Talvirakentaminen ei ole poikien leikkikenttä. Ammattilainen tekee työtään kesät ja talvet sekä tietää mitä pitää tehdä. Eli minimoi keiken epäoleellisen kesällä ja erityisesti talvella.
Amatööri kun menee lumihankeen perustuksia tekemään, tulee kyllä isommallekin karjulle äitiä ikävä. Varaa perustusporukka nyt ensi keväälle. Siitä on hyvä jatkaa, vaikka sataisi vettä ensi vuonna niin eipähän tuo routa ja pimeys ole loppukeväästä vaivana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922