Terveiset Unkarista

Novy.most

Reissu Budapestiin ja eteläiseen pikkukaupunkiin meni mahtavasti. Kiitos myös suomi24laisten vinkkien. :o)

Ensinnäkin hostelleista sanoisin saaneeni ihan väärän kuvan Best Hostellista Nyugati -juna-aseman lähellä. En tiedä huumepolitiikan nollatoleranssista, mutta hippiluolalta se näytti ja haisi suitsukkeilta. Onneksi siellä ei ollut tilaa. Saimme Best hostellin ihan ystävälliseltä hipiltä kaverinsa siistiin mutta vaatimattomaan huoneistohotelliin huoneen ja jopa ilmaisen kuljetuksen vanhalla Nissanilla. Vaatteemme eivät siis alkaneet tuoksua heti alkuunsa suitsukkeilta. Palvelu oli kyllä kiitettävää.

Viikonlopun häät eteläunkarilaisessa pikkukaupungissa on ihan oma lukunsa, kirjoitan niistä erikseen. Mutta ihan ihanaa oli, ja yllättävän suomalaisen näköiset häät!

Budapestissä kävimme myös Szecheny -kylpylässä, jossa meillä oli harmillisen vähän aikaa. Tuoksu-höyry-sauna oli iihana! En ehtinyt etsiytyä ulkoaltaille, josta varmasti olisi ollut upeat näkymät kylpylän rakennukselle. Useita erilaisia altaita oli tarjolla, joissakin niistä tuli hetki lilluteltua.

Kylpylän hinta oli muistaakseni 2300 forinttia omassa pari-kabiinissa. Saimme kuitenkin lähtiessämme monta sataa takaisin, kiire kun oli ja jouduimme junalle. Seuraavan kerran pitää ehdottomasti mennä ajan kanssa ja ottaa vaikka hieronta!

Junalla junailimme Bratislavaan, joka on myös oma lukunsa. Kirjoittelen siitä myöhemmin Slovakia-listalla. Hintaa junalipulla oli kuitenkin ihan sopivasti, vain n. 15 e/ suunta.

Juna-asemista vielä sen verran, että Budapestin Keleti ja Nyugati olivat jo rakennuksina kauniit ja aseminakin ihan toimivat. Nyugati on kuulemma Eiffelin suunnittelema. Silti Keleti on minusta kauniimpi, ainakin äkkikatsomalta. :o)

Toinen hostelli, jossa olimme Budapestissä, oli Keletiä lähellä oleva Break Hostel. Etsimme ensin Aquarium hostellia, mutta ovet eivät auenneet meille. Ovisummerissa vain kuului huuto: Nem nem!, eli eipä ei. Ei tainnut hostelli olla enää pystyssä. Break-hostla löytyi katumainosten perusteella ja oli siisti tupavaihtoehto. Olimme 8 hengen tuvassa ainoat ja hintaa kertyi 14 e/hlö. Muuten kiva&edukas hostla, mutta korvatulpat mukaan: liikenteen melu hieman häiritsi untamme aamun tunteina ennen ylösnousemusta. ;)

Vikana päivänä vierailimme Patsaspuistossa, jonne oli roudattu hienoja sosialistisia ja jopa rauhanaatteen patsaita. Työn ja rauhan patsaatkaan eivät ole saaneet jäädä paikoilleen. Turistirysä se oli, ja hintakin sitä luokkaa: kuljetuksineen sisäänpääsy oli n. 10 egeä. No, saipahan kuvia hienoista patsaista, vaikka taiteelliset kokonaisuudet olikin raiskattu repimällä patsaat oikeilta paikoiltaan. Kuljetus oli ihan hyvä ottaa suoraan, se tuntui olevan aivan hevosen pe*seessä kovin kaukana periferian puolella.

Tykkäsin kovasti Unkarista ja Budapestistä. Kylpylä ja Tonavan ranta iltavalaistuksessa oli huippua! Parilla eurolla sai lautasellisen gulassia ja mehun, nam. Ilmat oli tosin jo viileät ja syksyisemmät: n. 10-15 astetta mutta onneksi aurinkoa riitti. Suosittelen kaikille ja varmasti haluan joskus mennä uudestaan!

Nový most

0

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. en vaan saa häntä pois

        Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
        Ikävä
        176
        1976
      2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

        “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
        Suomi24 Blogi ★
        36
        1702
      3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

        Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        8
        1326
      4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

        Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        224
        1150
      5. Sinä olet tärkeä

        Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
        Ihastuminen
        59
        1145
      6. Varisjärvellä mersu.

        Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
        Suomussalmi
        15
        1017
      7. Mitähän ajattelet J

        Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
        Ikävä
        60
        931
      8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

        Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
        Kotimaiset julkkisjuorut
        57
        914
      Aihe