- sijaitsee alle 80 000 asukkaan kaupungissa
- keskustaan matkaa 4 km
- venepaikka
- rakennettu vuonna 1968
- asuinneliötä 100. lisäksi kaksi autotallia ja varasto
-todella iso tontti
- talo on remontoitu sisältä lähes kokonaan, mutta WC pitäisi remontoida ja keittiötä vähän fiksailla (on kyllä ihan ok ilman remppaakin)
- katto, putket, likaviemäri ja öljypoltin uudet. Ei kosteusvaurioita
- Ulkovuori pitäisi maalata uudelleen
Ollaan ajateltu tarjota 88 000 euroa, mutta kehtaisiko sitä tarjota 80 000, kun arvioijan mukaan talosta voisi pyytää 86-98 000 euroa?
Mitä tarjoaisit
8
544
Vastaukset
- Funtsija
Myyjä voi loukkaantua alhaisesta tarjouksesta. Välittäjälle ei ainakaan kannatta mennä kehnon tarjouksen kanssa, hän voi pitää köyhänä.
Paras tapa on paukuttaa henkseleitä ja maksaa mitä pyydetään. Kovat jätkät sujauttaa vielä välittäjän kouraan nipun 5000euron seteleitä lisäämään välittäjän ylisanoja ostajasta.
Tällä taktiikalla olen tehnyt muutaman mukavan asuntokaupan. - osaa
itse päättää. Kun tällä palstalla asiaa tiedustelet. Ei kun tarjous sisään.
Jos myyjää ei hinta mielytä.
Hän tekee vastatarjouksen.- kuhan kysyin
Ollaan ihan elämämme ensimmäistä asuntoa ostamassa, niin kai sitä nyt sentään kokeneemmilta kysyä saa. Tiedän, ettei pitäisi ottaa hernettä nenään kommentistasi, mutta kun ei tunnu mistään saavan asiallasia vastauksia.
Juupelis.
- mina tieta
Porista on jo pitkään ollutko kova muuttoliike (valitettavasti merkiltään negatiivinen). Tästä johtuen hinnat alkavat olla suurinpiirtein pikkukuntien tasoa.
Elikkä vanha talo, 100 neliöö, iso tontti, 4km (porissa pitkä matka) keskustasta, vanhaa autotallia yms. Neliöhinta noin 900e, joten pyyntihinta 90 000e. Myyntihinta varmaan lähempänä 80 000e. - ihminen
Rakennus tehty ennen energiakriisiä. Jos ei ole 70-luvulla hätäpäissä tiivistetty homehtuvaksi umpioksi, niin on melkoinen öljynkuluttaja. Asuminen tulee kalliiksi. Varo öljylaskua tai umpiotaloa.
- että öljylämmitys on iso mi...
Kaveri kyllä sanoi, ettei öljyä kulu paljon, mutta mistäs tuonkin asian tarkistat.
- siltä
että öljylämmitys on iso mi... kirjoitti:
Kaveri kyllä sanoi, ettei öljyä kulu paljon, mutta mistäs tuonkin asian tarkistat.
öljyn tilauskuitit nähtäväksi. siitähän voit laskea vuosikulutuksen.
- talousneroilta:
"luikuria...
Kirjoittanut: Tuomari 28.2.2003 klo 14.22
Olet aivan liian optimisten näiden asioiden suhteen.
Vuonna 2004 tulee olemaan (alustavien lukujen mukaan) pakkohuutokaupoissa n. 15500 omakotikiinteistöä, joista 65% pääkaupunkiseudulla. Tämähän taas johtaa asuntopulan helpottamiseen, sillä vuoden päästä omakotitaloon pääsee Helsingissäkin jo 100000 eurolla käsiksi.
Juuri näin
Kirjoittanut: Karlson 16.5.2003 klo 13.23
Minä myin asuntoni keväällä ja nyt odottelen
hintojen laskua ihan rauhallisin mielin vuokralla.
Asuntojen hinnat R O M AH T A VA T
Kirjoittanut: A.P 4.6.2003 klo 07.45
Näin se alkoi viimeksikin. Ensin yksiöt halpenevat ja kohta puoleen se vaikuttaa muihinkin. Nyt yritettävä oma myydä äkkiä jos vaikka kerkiäiisi.Huh huh."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h553513- 393218
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062771Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv432520Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541963Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151609- 321493
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061307- 1801241
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p201208