25.10.2005, 14:57:00
TARJA TURUNEN ARGENTIINASSA - KIRJE FANEILLE
Hyvä yleisö,
Viime sunnuntaiaamusta lähtien olen saanut lukuisia vaatimuksia eri median tahoilta vastata tilanteeseen. Lehdiltä, radioasemilta, TV-asemilta, faniklubeilta ja faneilta Suomesta sekä joka puolelta maailmaa. Minun on sula mahdottomuus vastata miljooniin vaatimuksiin jokaiselle yksitellen. Päätin kirjoittaa nyt omille nettisivuilleni pienen kirjoituksen, jota mediakin voisi käyttää hyväkseen.
Tämä on surun ja tuskan hetki ja minun on hyvin hankala puhua tästä.
Olen tällä hetkellä Argentiinassa. Toivon, että voitte ymmärtää, kuinka tämän järkyttävän, ennalta-arvaamattoman elämänmuutoksen jälkeen en voinut jäädä yksin kotiimme Suomeen. Mieheni oli varannut lentolippunsa Argentiinaan jo useita kuukausia sitten, joten minä päätin viime hetkellä matkustaa hänen kanssaan. Mutta fakta, että olen Argentiinassa ja että täältä on pitkä välimatka Suomeen, ei tietenkään ole mikään syy siihen etten voisi kommentoida tilannetta ja tapahtunutta. En vain itsekään vielä käsitä sitä enkä sitä, miksi pojat tekivät näin.
Viime perjantai 21. lokakuuta oli päivä, jota koko bändi oli odottanut kauan.
Harjoitukset alkoivat aikaisin aamusta. Olin hyvin kipeä ja jännittynyt, koska en ollut edes kyennyt laulamaan harjoituksissa. Hermostuneisuuttani lisäsi se, että konserttiohjelma oli pidempi mitä normaalisti Nightwishin konserteissa. Lisäksi me esiinnyimme vieraan taiteilijan kanssa, minulla oli huomattavasti enemmän vaatevaihtoja konsertin aikana ja ensimmäistä kertaa käytimme suuria screenejä sekä yleensäkin suurempaa lavaproduktiota. Ei pidä tietenkään unohtaa faktaa, että kaikkien edellisten muutoksien lisäksi konsertti taltioitiin.
Kaikki me bändin 5 ihmistä teimme mahdolliseksi sen, että vihdoinkin soitimme Hartwall Areenalla konserttimme.
Vaikkakin jokainen meistä tiesi, että konsertti oli etukäteen loppunmyyty, vasta lavalla ollessamme huomasimme, että jokaisen paikan täytti kasvo. Tunne oli uskomaton.
En tule koskaan unohtamaan, miten ihanalta tuntui upean suomalaisen yleisön kannustus ja vastaanotto.
Konsertin päätteeksi lavalla itkin ilon kyyneliä. Ilon kyyneliä siitä, että sain tehtyä parhaani, vaikkakin olin sairas. Ilon kyyneliä siitä, että meidän pitkä kiertue sai parhaan mahdollisen päätöksen ja ilon kyyneliä siitä, että sain parhaimman kiitoksen mitä artisti voi toivoa saavansa tekemästään työstä: suuret aploodit ja monet hymyilevät kasvot edessäni. Sillä hetkellä en tiennyt, että joudun vuodattamaan surun kyyneliä hyvinkin pian.
Konsertin jälkeen pojat kutsuivat minut takahuoneeseensa ja pyysivät minua halaamaan kaikkia heitä yhdessä. Sillä hetkellä halaus tuntui odottamattomalta, sillä tradiitioksi muuttunut halaus oli samanlainen, jonka olimme tottuneet tekemään ennen jokaista konserttia. Traditio, joka oli jäänyt pikku hiljaa lisääntyneiden riitojen jäädytettyä välimme.
Välitön tunteeni halatessani heitä oli kiitos, jonka sanoinkin ääneen, saamatta siihen keneltäkään vastausta. Tämän jälkeen he antoivat minulle kirjeen, jonka pyysivät minun lukevan seuraavana päivänä. Tämä kirje on sama kirje, joka nyt on julkaistu avoimesti julkisuudessa.
Luin kirjeen ja järkytyin. En tiennyt mitä ajatella, enkä oikeastaan vieläkään nyt kirjoittaessani näitä rivejä.
Aistin suurta vihaa kirjeessä. Ajatukseni ovat todella sekavat ja on mahdoton ymmärtää tapahtunutta, mutta en halua vastata tähän vihaan vielä suuremmalla vihalla. Yksityisasiat eivät missään nimessä pitäisi tulla mainituiksi julkisesti. Olen pahoillani, että pojat ovat tulkinneet meitä noin väärin. En tunnista itseäni siksi, jota kirjeessä kuvaillaan.
Olen varma, että tämä on surullinen hetki meille kaikille, pojille myös.
Kun kuitenkin olisi ollut niin monta eri tapaa ja mahdollisuutta ilmaista tämä asia minulle, en tule koskaan ymmärtämään tapaa jonka he valitsivat. Kirjeessä he syyttivät minua useista pahoista asioista. Mutta sillä, että he ottivat Marcelon, minun aviomieheni, mukaan tähän sotkuun, he ylittivät rajan. Marcelo on mies, jota rakastan. Hän on ystäväni ja hän on ollut suurin tuki minulle viime vuosina.
Me olimme olleet bändikavereita 9 vuoden ajan. Noiden vuosien aikana koimme hyviä hetkiä sekä välillä hieman huonompia hetkiä. Minä luulin tunteneeni nämä ihmiset, mutta olin väärässä. Toki tiesin jo minun ja mieheni suhteen alusta lähtien etteivät bändin jäsenet hyväksyneet häntä. Se oli helposti luettavissa jatkuvasti heidän kommenteistaan ja käyttäytymisestään. Mistä se johtui? Siitä, että hän on syntynyt Etelä- Amerikassa? Siitä, että minä valitsin avioliiton enkä jatkanut olemistani bändin omana tyttönä? Siitä, että olen ainut nainen bändissä eivätkä bändin jäsenet koskaan ottaneet minua vakavasti. Mieheni oli se, joka auttoi saamaan ääneni kuuluviin?
Joka tapauksessa kaikki tämä jo tapahtunut ei tee heistä minun silmieni edessä paholaisia. Nyt on aika rauhoittua ja ajatella tapahtunutta. Minun täytyy laittaa tunteeni kokoon taas, mutta lupaan palata julkisuuteen tässä asiassa pian. Aion ilmoittaa lehdistötilaisuudesta, jossa tulen kertomaan tulevaisuuden suunnitelmistani. Tämä ei kuitenkaan tarkoita sitä, että käyttäisin tilaisuutta aseena tai vastaiskuna ketään vastaan. On todella vaikea miettiä rajaa henkilökohtaisten yksityisasioiden ja sen välillä, mitä kaikki ovat omista tuntemuksistani ja näkökulmastani oikeutettuja kuulemaan.
Upeata musiikkia mitä teimme yhdessä, ei voi mikään eikä kukaan hävittää tai tuhota.
Kiitos kaikille ihmisille jotka kannustavat minua läpi tämän raskaan ajan. Perheeni, ystäväni, kollegani sekä lukuisat fanini. Rakastan teitä ja tunnen syvästi, etten ole teitä koskaan pettänyt.
Tarja
Lähde: http://www.tarjaturunen.com/fi/tarjankirje.html
Tarja Turusen vastauskirje
12
2336
Vastaukset
- dfhfhdfh
Kirjeen sisältö oli ennalta-arvattava: he eivät ole tehneet mitään väärin, vaan syy on pojissa. Niinpä niin. Onko se myös poikien syy, että uhataan perua keikka, jotta päästään leffaan kavereiden kanssa? Onko sekin poikien syy, että asetetaan bändin tulevaisuus vaakalaudalle uhkailemalla poislähdöllä kesken kiertueen?
- poiwrwew
Samanlaista kosiskelua mitä Mika Myllylän hävettävä perseennuolemis-'testamentti' oli aikoinaan. "Voi minua parkaa!", "En voi tätä ymmärtää!". No ei tietenkään voi, kuka sitä omia virheitään suostuisi myöntämään läheisilleen tai itselleen, puhumattakaan yleisöstä ja faneista!
- Julkinen kirje
poiwrwew kirjoitti:
Samanlaista kosiskelua mitä Mika Myllylän hävettävä perseennuolemis-'testamentti' oli aikoinaan. "Voi minua parkaa!", "En voi tätä ymmärtää!". No ei tietenkään voi, kuka sitä omia virheitään suostuisi myöntämään läheisilleen tai itselleen, puhumattakaan yleisöstä ja faneista!
Joo, mutta kuka teki asiasta julkisen?
Selkärangaton miespoppoo, muistakaa se.
- Elmeri Puustila
http://takaisin.fi/nw/
Lista uusista ehdokkaista....- mainioita
ehdotelmia.... :-D HEH!
- Miettijä
Kuka uskaltaa laulaa Tuomaksen komennon alla?
Eikö se ole niin, että jos tekee yhdelle ruman tempun niin tekee toiselle?
- Proffessori
Täysin oppikirjojen mukainen palaute. Suurta yleisöä koskiskeleva ja myötätuntoa hakeva. Itsestä tehdään uhri vastaosapuolta suoraa syyllistämättä.
Tunnetaan jopa ymmärrystä toista kohtaan. Tällä myös mahdollisesti voitetaan toisen osapuolen tukijoita omalle puolelle.
Olenkin varma että tämä oli Tarjan ja taustahahmojen laatima eikä kertonut allekirjoittajan todellisia aivoituksia.- pikkutarja
Kukapa nyt ei vastaavassa tilanteessa turvautuisi samanlaisiin keinoihin. Täysin inhimillistä. (Vaikka Tarja on jumalatar!)
Turha vielä reuhoa, sillä lisäselvityksiä on luvassa. Hyvä että saatiin aluksi edes jotain settiä toiseltakin osapuolelta. - metallisti-79
Aika hassua mielestäni että tätä Tarjan kirjeen aitoutta ja todenperäisyyttä kyseenalaistetaan vaikka objektiivisesti katsottuna se oli paljon aikuisempi mitä bändin tekemä. Ehkä se johtuu siitä että pikkutyttöjen mielestä Tuomas on niin ihku ettei se voi tehdä mitään väärää. Tapa, jolla sisäiset asiat tuotiin julkisiksi oli bändiltä hyvin lapsellinen ja haastoi oikein yksisilmäiset kansalaiset Tarjan kimppuun.
Tuomaksen kirjeestä ihmettelin kohtia, jossa kommentoitiin Tarjan paria lausetta keikkamatkalla(kumma, hehän eivät koko riidan aikana olleet vaihtaneet sanoja ja Tarja kehtasi matkustaakin aviomiehensä kanssa heitä näkemättä-HYI!), ne oli irroitettu tyystin kontekstistaan, eikä niissä kerrottu mitä Tuomas oli sanonut. Hieman vaikea arvata että joku heittäisi näitä lauseita hiljaisuuteen, ilman että hänelle olisi sanottu mitään. Mutta onhan se niin jos ihku Tuomas niin sanoo! - ideaaa
Laitetaan Tarja Turunen ja Mika Myllylä luennoimaan "Näin kirjoitat julkisen vastineen"-kursseja. Molemmilta kun tuo 'olen uhri!', 'MINÄ en ole tehnyt mitään väärää!', 'en voi käsittää miksi minua kohdellaan näin!' -ruikutus ja yleisön perseennuolenta & kosiskelu näyttää sujuvan.
- Saana_
metallisti-79 kirjoitti:
Aika hassua mielestäni että tätä Tarjan kirjeen aitoutta ja todenperäisyyttä kyseenalaistetaan vaikka objektiivisesti katsottuna se oli paljon aikuisempi mitä bändin tekemä. Ehkä se johtuu siitä että pikkutyttöjen mielestä Tuomas on niin ihku ettei se voi tehdä mitään väärää. Tapa, jolla sisäiset asiat tuotiin julkisiksi oli bändiltä hyvin lapsellinen ja haastoi oikein yksisilmäiset kansalaiset Tarjan kimppuun.
Tuomaksen kirjeestä ihmettelin kohtia, jossa kommentoitiin Tarjan paria lausetta keikkamatkalla(kumma, hehän eivät koko riidan aikana olleet vaihtaneet sanoja ja Tarja kehtasi matkustaakin aviomiehensä kanssa heitä näkemättä-HYI!), ne oli irroitettu tyystin kontekstistaan, eikä niissä kerrottu mitä Tuomas oli sanonut. Hieman vaikea arvata että joku heittäisi näitä lauseita hiljaisuuteen, ilman että hänelle olisi sanottu mitään. Mutta onhan se niin jos ihku Tuomas niin sanoo!Miten sen nyt ottaa. Mielestäni oli melkein parempi asia että kirje annettiin kaikkien luettavaksi (vaikka siinäkin oli haittapuolensa, myönnän), eikä niin että ero oltaisiin tehty salassa. Mietitäänpä Iltalehtien repäisyjä. En olisi yhtään ihmetellyt vaikka sinne olisi ilmestynyt otsikko "Tuomaksen ja Tarjan salaliitto paljastui! Tarjan lähtö Tuomaksen ja Tarjan yhteinen päätös!"
En ole sen kummemmin kummankaan puolella, vaikkakin totean tähän loppuun vielä että Tuomashan bändin ydin ja selkäranka on. - LongLiveNightwish
metallisti-79 kirjoitti:
Aika hassua mielestäni että tätä Tarjan kirjeen aitoutta ja todenperäisyyttä kyseenalaistetaan vaikka objektiivisesti katsottuna se oli paljon aikuisempi mitä bändin tekemä. Ehkä se johtuu siitä että pikkutyttöjen mielestä Tuomas on niin ihku ettei se voi tehdä mitään väärää. Tapa, jolla sisäiset asiat tuotiin julkisiksi oli bändiltä hyvin lapsellinen ja haastoi oikein yksisilmäiset kansalaiset Tarjan kimppuun.
Tuomaksen kirjeestä ihmettelin kohtia, jossa kommentoitiin Tarjan paria lausetta keikkamatkalla(kumma, hehän eivät koko riidan aikana olleet vaihtaneet sanoja ja Tarja kehtasi matkustaakin aviomiehensä kanssa heitä näkemättä-HYI!), ne oli irroitettu tyystin kontekstistaan, eikä niissä kerrottu mitä Tuomas oli sanonut. Hieman vaikea arvata että joku heittäisi näitä lauseita hiljaisuuteen, ilman että hänelle olisi sanottu mitään. Mutta onhan se niin jos ihku Tuomas niin sanoo!Pöljä... Et yhtään enempää voinut tuota pikkusälää repiä joka puolelta että kuulostaisit vieläkin uskottavammalta? Ei ole mitenkään mahdollista puolustaa Tarjaa kylläkään tässä tilanteessa.
Tuomas "ihku" pikkutyttöjen mielestä? Kuinkas monta pikkutyttöä tiedät, jotka kuuntelevat Nightwishiä? Saatikka sitten niitä pikkutyttöjä, jotka tietäisivät bändin jäseniä tai kuka bändissä tekee mitäkin?
Sun käsittees kontekstista on ihan jostain revitty. Sehän oli koko jutun pointti??? Että Tarja potkittiin pois koska hän rupesi diivailemaan ja muuta. Eikös se ole aika kontekstissa, jos kerrotaan minkä takia bändin jäsenet pitävät Tarjaa diivana?
"Yksisilmäiset"? Pöljä.
Lapsellinen? Jos viitsisit tarkentaa mikä siinä oli lapsellista? Jotain muuta kuin "Tapa jolla sisäiset asiat tuotiin julki oli tyhmä".
Mitäs oikeen luulet että Tuomas on sanonut Tarjalle takaisin sen jälkeen kun Tarja oli möläyttänyt tyhmyyksiänsä? Luuletko muutenkaan että Tarja olisi niin kova nimi kuin hän nykypäivänä on, jos hän ei olisi liittynyt Nightwishiin? (Nightwishii joka hyvin monen mielestä, on "aika" paljolti Tuomaksen aikaansaannos...) Josta pääsenkin seuraavaan: Mitä Tuomas olisi voinut sanoa Tarjalle siinä tilanteessa mikä olisi ollut sopimatonta? (Väännä nyt sieltä vielä jotain haukkumista ja sentapaista niin varmasti ihmiset huomaavat sun älykkyytes.
Sun kirjoituksesta voi päätellä että sää et edes tiedä mikä Nightwish on. Tiedä asioita ennenku avaat sanasen arkkus dorka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965