Kertokaas viisaammat, mistä johtuu: Ajan ccleanerin oletus asetuksilla (poistaa esim.väliaikaiset internet tiedostot ja tyhjentää roskakorin) Tämän jälkeen kun teet levyn uudelleen järjestämisen niin esim. roskakorissa on vielä kaikki kamat jäljellä ja netti tiedotkin näkyvät.
ccleanerista on uusin versio, joten onko cclenerin ajamisesta mitään hyötyä?
ccleaner
14
1163
Vastaukset
- kokonaan
ko. ohjelman siksi, että oletusasetuksilla poisti Avastin- merkin kellon vierestä.
Lisäksi katosi erään pelin save-tiedot, vaikka aikaisemmin ei ollut niitä poistanut.- ???
Mulla avast käytössä, eikä cc ole aiheusttanut mitään ongelmia sille.. Joten pelkkää höpöä phut. Taidat olla trolli?
- joten
piti ihan kokeilla tuota ja kyllä mulla hävis kaikki eikä takaisin tullut. Joten Ccleaner toimii ainaskin tässä koneessa (XP Home) ihan oikein.
- ihmettelevä
koitin tota ccleaneriä ekaa kertaa. taidanpa koittaa uudelleen ja asentaa vaikka ohjelman uusiksi. Josko vaikka toimis sitten. käyttis on kanssa XP home. Vai voisko jossain asetuksissa olla häikkää.. Ruksit on kyllä tuolla tyhjennä roskakori ym. (oletusasetukset)
- oletukset
ihmettelevä kirjoitti:
koitin tota ccleaneriä ekaa kertaa. taidanpa koittaa uudelleen ja asentaa vaikka ohjelman uusiksi. Josko vaikka toimis sitten. käyttis on kanssa XP home. Vai voisko jossain asetuksissa olla häikkää.. Ruksit on kyllä tuolla tyhjennä roskakori ym. (oletusasetukset)
minullakin on, ohjelma ollut koneessa vuoden verran ja toiminut ihan OK.
- Jippo
on pelaannut ja pelaa edelleen. XP Pro SP2.
- Alpo
Omana mielipiteenäni voin sanoa että nämä cleanerit ovat melko turhanpäiväisiä.
Ja osaamattomissa käsissä niillä on poisteltu windowsin tärkeitä tiedostoja ja saatettu kone uudelleenasennuskuntoon.
Niiden käytöstä ei saa kuin valheellisen mielihyvän siitä että onpa nyt tullut "siivottua" kone.- ihmettelijä
ne turhat tiedot sitten muuten pois. Ainakin jossain ohjeessä oli oletusasetusten toimivan hyvin? Itse en ainakaan tiedä tiedostoista mitkä ovat turhia ja mitkä eivät
- lienee
päivän surffailun jälkeen näkyy poistavan useita kymmeniä megoja. Aion jatkaa Ccleanerin käyttämistä, oli turhaa tai ei, ei se minulta ole ainakaan mitään tärkeää koskaan poistanut...
- Alpo
ihmettelijä kirjoitti:
ne turhat tiedot sitten muuten pois. Ainakin jossain ohjeessä oli oletusasetusten toimivan hyvin? Itse en ainakaan tiedä tiedostoista mitkä ovat turhia ja mitkä eivät
Mikä on turha?Ja missä mielessä?
Ajoin juuri kokeeksi Easycleanerin ja tulokseksi tuli että levyllä on n.34megaa cleanerin mielestä turhia tiedostoja(Viimeksi ajettu vuosi sitten).
Levyllä on vapaana yli sata gigaa.Voisin tietysti poistaa nuo 34 megaa tai olla poistamatta.Windows tekee samat tiedostot takaisin melko pian.
Nuo samat löytää ihan resurssienhallinnan haku toiminnolla. - mut kantsiiko
ihmettelijä kirjoitti:
ne turhat tiedot sitten muuten pois. Ainakin jossain ohjeessä oli oletusasetusten toimivan hyvin? Itse en ainakaan tiedä tiedostoista mitkä ovat turhia ja mitkä eivät
Kaikki tempit voi tyhjentää ihan vapaasti. Enimmät löytyy resurssienhallinnasta/document and settings kansiosta. Voi ne sieltäkin poistaa manuaalisti mutta silleen ei lähde mikkiksen tiedonkeräily viritys index.dat mutta cc.llä lähtee nekin ninettä jytinä kuuluu. Putsaan itse päivittäin tuolla cc.llä eikä ole koskaan ollut mitään ongelmia. Turhat tiedostot ovat turhia aina ja kaikkialla eikä niitä ole mitään syytä säilytellä tai varastoida.
- heeh
manuaalisesti poistamalla sitä kyllä saattaa poistaa jotain tärkeätä, ja saa koneensa aivan umpisolmuun. Mutta se just on noiden cleanereiden tarkoitus että ne ei poista mitään tärkeää, vaan ainoastaan turhia tiedostoja, esim temp/tmp tiedostoja, ynnä muuta roskaa..
Muutaman koneen olen just noilla siivonnut. Turhia tiedostoja molemmissa n gigan verran. Niin että sanotko vielä että cleanerit on turhia?
- lisäasetukset
"--> Ota ruksi pois kohdasta
Poista vain yli 48 tuntia vanhat tilapäistiedostot."
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/muut_ilmaisohjelmat.htm- ihmettelevä
kjiitos kjaikille kommenteista. Sain toimimaan uudelleen asentamalla.. :o)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951