Kielijänne

Turkulainen

Täällä on ollut paljon puhetta ärrän puuttumisesta tai sen heikosta ääntämisestä. Tyttrelläni on myös "sora-ärrä" ja tämän katsotaan johtuvaksi liian kireästä kielijänteestä. Avuksi vaivaan on vain jänteen nipsaisu poikki. Onko kellään kokomuksia kyseisestä toimenpiteestä?

9

11984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katja

      Meidän nyt ekaluokkalaiselta pojalta nipsaistiin kielijänne vuosi sitten marraskuussa. Ei tullut ässää eikä ärrää. Operaatio ei ollut iso, kesti puudutuksineen noin 15 minuuttia. Tikkien poisto olikin sitten viheliäisempi.
      Tällä hetkellä ässä tulee hyvin mutta ärräkoulussa kuljetaan vielä.

      • kati

        Meilläkin pojalta nipsasi hammaslääkäri jänteen poikki. Kun oli 5v. Eikä ollu kovin kipeä puudutuksen jälkeen. Oisi pitänt jo vauvan kuulema tehdä oli tosi kireä. Puheterapeutti ihmetteli miten poika on syönytkään, kun kieli on ollut pallo suussa. Nyt poika 7 ja Käy koulussa ärrää harjoittelemassa.


      • fiona
        kati kirjoitti:

        Meilläkin pojalta nipsasi hammaslääkäri jänteen poikki. Kun oli 5v. Eikä ollu kovin kipeä puudutuksen jälkeen. Oisi pitänt jo vauvan kuulema tehdä oli tosi kireä. Puheterapeutti ihmetteli miten poika on syönytkään, kun kieli on ollut pallo suussa. Nyt poika 7 ja Käy koulussa ärrää harjoittelemassa.

        Meijän pojalta (silloin 2,5 v) leikattiin kielijänne nukutuksessa. Puudutuksessa ei onnistunut, eihän pikkuherra osannut/halunnut millään pysyä paikallaan, kun joku "leikkaa kieltä"!!Jänne oli kireä, kieli ei ulottunut ollenkaan suun ulkopuolelle.

        Toimenpide oli nopea ja tikit sulivat pikkuhiljaa itsestään. Kieltä piti alkaa harjoituttaa, jotta lapsi oppisi "käyttämään" sitä paremmin. Piti esim. nuolla jätskiä syvältä lautaselta. Nyt poju harjoittelee ärrää ja luulen, ettei hän siihen olisi pystynyt kireällä kileijänteellään...

        Mielestäni kannattaa vaatia kielijänteen leikkausta ajoissa, jos jänne on todella kireä. Esim. kurkkuärrän poisoppiminen voi olla aika vaikeaa (jos siitä sitten mitään haittaa onkaan).

        Tsemppiä operaatioon!


      • pansool

        moi,meidän 5-v eetu pojalle laitettiin lähete sairaalaan kielijänteen katkaisun takia,ja minua äitinä pelottaa kovasti,että miten se juttu onnistuu.eetulta puuttuu k,r,l,jne.olikos se kivulias toimenpide?ja miten voi syödä sen jälkeen?Miten se tikkien poisto oli teillä vaikeempi?eikö ne laita itsestään sulaneita tikkejä?kiva jos vielä vastaisit minulle,kiitti.


    • vielä_

      Meille sanoi yksi kätilö synnytyssairaalassa, että vauvan kielijänne näyttää kieältä ja pitäisi ehkä leikata. Näytettiin sitä vielä lääkärille, mutta lääkäri sanoi, että ei tarvi leikata, jos pystyy imeenkin. Miehelläni on ollut s-vika oman kielensä takia ja vielä nykyäänkin omaa lyhyen kielen ja lievän s-vian, mitä ei jurikaan huomaa enää.
      Olen tarkkaillut vauvan kieltä ja kannustanut näyttämään kieltään, että se kieli venyisi. En tiedä sitten vielä, kun ei vauva osaa vielä puhua.

      • -ws-

        Meillä pikkutytön kielijänne kiree, todettiin hammaslääkärissä kun on jo etualahampaat tullu...

        Vaimo pirautti vielä neuvolaan ja sieltä neuvoivat terveyskeskuskeen jossa yks lääkäri leikkuksia tekee. Sitte soiteltiin ja meinattiin varata aikaa katteluun, ni sanovat vaan et jos hammaslääkäri todennu kireeksi ni sitte leikataan, saatiin sitten suoraan leikkausaika ilman kikkailuja.

        Oli muuten hammaslääkäri ihmeissän kun ei synnytyssairaalassa oltu puututtu/huomattu asiaa... Ihmetyttää itteeki, pitäsköhän sinne ilmottaa et huolellisuutta hieman.....

        Oli muuten välillä tytöllä syöminen hieman hankalaa eikä jokeltelu oikeen lähe käyntiin...

        Ennemmin leikataan kuin puheterapiaan! Ja ajoissa kun toimii niin säästyy turhilta vastoinkäymisiltä...


    • vanha ukkeli jo?

      omien muistikuvieni mukaan sellaisessa toimenpiteessä aika normaalin tyylisessä hammaslääkäripaikassa jo pitkälti yli 10 vuotta sitten (olikohan jopa 80-luvulla). R-kirjaimen lausumisvaikeuden katsottiin johtuvan muutaman puheterapiatuokion ja odottelun jälkeen jänteen kireydestä, ei "osaamattomuudesta". Ja niinhän se sitten olikin. Ainakin tähän asti kieli on toiminut ongelmitta ;)

      Siihen aikaan taidettiin laittaa metallilankaa tai muuta vastaavaa auttamaan jänteen parantumisessa. Itse operaatiosta on jäänyt vain jotain näkymiä ja ajatuksia mieleen, joten tuskin se on ollut silloin aikanaan kovinkaan traumaattinen kokemus. Tieto siitä r-kirjaimen "parantumisesta" varmasti myös helpotti silloin omaa mieltä, vaikka eihän sitä ominaisuutta niin noteeraanut lapsena, aikuisia se enemmänkin tuntui kiinnostavan, joitain taisi jopa huvittaa. Sitä piti vain yhtenä aikuisia kiinnostavana asiana.

      • vanha ukkeli jo?

        siis jotain 5-10.


    • mahdollisimman varhain

      Meillä lapsi oli vain muutaman kuukauden ikäinen kun kielijänne nipsaistiin neuvolalääkärin pöydällä. Reaktiona iloinen kikatus, lopputuloksena toimivampi kieli ja sivuvaikutuksena muutama pikkuinen veripisara -ei muuta.
      Eli kannattaa pyytää toimenpidettä mahdollisimman pian jos epäilee että on kireä. Kuta nuorempi, sen helpompaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe