Mistähän johtuu, että tyttökissa (leikattu) 3v. valitsee kotona vierailevista ihmisistä (nuorisoa yleensä) jotkut sähinän ja jopa hyökkäyksen kohteeksi (aina samat, ja muistaa jatkossakin). Kissaa ei mitenkään ärsytetty, ehkä enemmänkin vieraat ovat varovaisia, vältteleviä ja pikkusen pelokkaita olleet.
Kyselee miumau
kissa hyökkäilee ja sähisee
8
962
Vastaukset
- tiinu
meillä 2 vee kolli on tehny tota samaa pienestä asti, enkä voi ymmärtää mikä sillä on? Oisko joku luonnevika, vai onko vaan leikkisä...
- täälläkin?
meillä on reilu vuoden vanha hoito-kollikissa joka ei ole aina meillä mutta silloin tällöin hoidossa. aiemmin ollut ihan normaali leikkisä itsensä mutta nyt viimeisimmän hoitojakson aikana pari kertaa hyökännyt hampailla jalkaan kiinni, ja kun kumartuu torumaan niin on napannut oikein kunnolla käteen kiinni ja sähisee. ihan ihme käytöstä ja olemme ihan ymmällämme että mistä tämä johtuu. omistajakin ihmetteli kun ei kisu ole kotona tuollalailla käyttäytynyt. voiko vaan olla stressiä kun ei ole omassa kotona vai onko tämä ihan normaalia kissakäytöstä?
- Sae
täälläkin? kirjoitti:
meillä on reilu vuoden vanha hoito-kollikissa joka ei ole aina meillä mutta silloin tällöin hoidossa. aiemmin ollut ihan normaali leikkisä itsensä mutta nyt viimeisimmän hoitojakson aikana pari kertaa hyökännyt hampailla jalkaan kiinni, ja kun kumartuu torumaan niin on napannut oikein kunnolla käteen kiinni ja sähisee. ihan ihme käytöstä ja olemme ihan ymmällämme että mistä tämä johtuu. omistajakin ihmetteli kun ei kisu ole kotona tuollalailla käyttäytynyt. voiko vaan olla stressiä kun ei ole omassa kotona vai onko tämä ihan normaalia kissakäytöstä?
Moniko näistä hyökkäilevistä kissoista on luovutettu liian nuorena (alle 12vk)?
- emon hylkäämä
Sae kirjoitti:
Moniko näistä hyökkäilevistä kissoista on luovutettu liian nuorena (alle 12vk)?
Tuo pureksiva hoitokissa on käsittääkseni emon hylkäämä, eli koko pentue muistaakseni adoptoitiin ihmisten hoivaan aikaisessa vaiheessa, ja luovutettiin sitten uusiin perheisiin 12 viikkoisena. Mutta luulisin että jos hyökkäily johtuu siitä niin sitä olisi tapahtunu jo aiemmin kuin vasta nyt?
tuleeko muuten kissoille murros-/uhmaikä? - Tiinu
Sae kirjoitti:
Moniko näistä hyökkäilevistä kissoista on luovutettu liian nuorena (alle 12vk)?
Niin et 8 vk oli kun tuli meille.Se oli viety tutulle lopetettavaks ja mä sit otin sen.Mun mieheni kyllä komentaa kissaa joten se ei hyökkäile juuri ollenkaan sen päälle, mutta jos mä en sit komenna tarpeex.Ja annan sen syödä itteeni..
- katpii
Minulla on 8kk tyttökissa (leikkaamaton) ja sillä on ollut välillä nuita hyökkäyskohtauksia. Kisu on emonsa hylkäämä (emo yritti tappaa petunsa), joten kisu tuli minulle 6 viikon ikäisenä. Hyökkailyt alkoivat noin. 2kk sitten. Ensin hyökkäilyjen kohteena olivat vieraat ja nyt joudun välillä itsekkin kohteeksi. Ensin yritin torumista, mutta tästä meno vaan yltyi. Nyt leikin kisun kanssa samalla kun juttelen vieraiden kanssa ja vieraat ovat saaneet jäädä rauhaan. Kun itse joudun kohteeksi en huomioi kissaa mitenkään, pukkaan kissan pois läheisyydestäni ja olen kuin sitä ei olisikaan. Jonkin ajan kuluttua kisu tulee kiltisti viereen ja silloin se saa taas huomiota. Voisiko tällainen käytös kissallani olla jonkinlaista mustasukkaisuutta vai koetteleeko se vain rajojaan?
- phoolan
Jos tilanne menee oikein pahaksi niin tästä viestiketjusta saattaisi löytyä apua:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000133&posting=22000000010249353 - se...
ja osta Feliwayhaihdutin apteekista tai eläinlääkäriltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969