Sanokaas immeiset mielipiteitä ko pärrästä on meinaan ensihankinta tosin ei ensikokemus ajohommista mut silti. Pyörä on vm1994 ja vaikuttaa ihan ok peliltä. Iso huoltokin o just duunattu mut silti hiukkasen arveluttaa laittaa koko omaisuus kiinni prätkään. En muuten olis ostoaikessa tähän vuoden aikaan mut ku noi hinnat nyt sattuu oleen tonnista puoleentoista ja jopa kahteen huokeempia. Tattista vaan niile jotka vaivautuu vastaamaan tai ees naljaileen jotain. ;)
gsx 750r ostaakko vai ei?
Julli
61466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
90-luvun alkupuolella (92 vai 93) tuli nestejäähdytys, ja 750R oli alkanut muutenkin vähän "läskistyä", ainakin kilpailijoihin nähden. 1996 tuli täysin uusi malli, joka oli sinä vuonna kova juttu, 500cc GP-pyörän runkogeometriasta ja rajusta laihdutuskuurista lähtien. Jos ei hintaerot mahdottomia ole, itse tsekkaisin -96 tai uudempaa, se tuskin tänä päivänäkään tuntuu aivan kivikautiselta. Mutta riippuu mitä etsit, kyllä jokaisen vuosimallin 750R:stä kulkua löytyy ihan mukavasti. -95 ja vanhemmat mallit saattaisivat ainakin silmämääräisesti olla mamman kyyditykseen mukavampia, paremmat tilat jne.
Ajatteles muuten, että jo 2004-mallissa oli saman verran tehoa ja vähemmän painoa kuin ensimmäisessä R1:ssä silloin kun se esiteltiin (1998?).. ja R1 oli markkinoille tullessaan jymypaukku!! Se kertoo jotain sporttien kehityksen tahdista..
Olishan se aavistuksen paremman näkönen siis toi parisen vuotta uudempi malli mut myös sen 2-3 tonnia arvokkaampi..eli näillä näkymin jyrkkä ei hinnan puolesta mut muuten kyllä. Mitenkähän on toi kulkupuoli muuttunu ton parin vuoden aikana?
tarkkoja lukuja en muista, mutta v.1996 mallissa oli paino pudonnut vähintään 15kg, ehkä paljon enemmänkin, ja tehoa tullut rutkasti lisää, oliskohan lähennellyt jo 130 hevosvoimaa. Muutenkaan pyörässä ei ollut varmaan yhtäkään samaa kompnenttia kuin 1995-mallissa paitsi GSX-R tarrat! Eli aivan eri laitteista on kyse, yhtä rajua mallipäivitystä ei 750R:n historiassa ole tainnutkaan tapahtua... ruiskuhan siihen tuli sitten vielä parisen vuotta myöhemmin.
Sulla kun tuntuu olevan tota tietoo enemmältikin niin voisitko kertoo jotain sen 94 mallin tyyppivioista ja mitä kandee tarkistaa ihan kunnolla sillain päällisin puolin ettei tulis vaan keväällä pelkkää surua ja murhetta vehkeen kanssa.. niin ja mistähän sais kohtuu huokeesti korjausoppaan ko pärrään?
etten ole koskaan ollut niin onnellinen että olisin omistanut Gixxeriä, ajanut olen kyllä monenlaisilla semmoisilla kun olin joskus alalla hommissa.
En siis osaa tarkemmin sanoa noista tyyppivioista.. maalaisjärki tosin kertoisi, että -94 on mallilla ikää jo 9 vuotta, joten luulisi että ainakin lastentaudit on karsiutuneet pois! Ja Suzukin koneethan tietty ovat legendaarisen kestäviä, esim. ison GSX-R:n tai Banditin mosasta virittelijät ottavat turbon kanssa reilusti yli 200 pollea ongelmitta.
Iäkkäämmässä pärrässä yleiskunto kertoo paljon historiasta, osia voi tietty vaihtaakin mutta kaikkea tuskin kannattaa myyntimielessä uusia. Jos esim. katteet on aivan pakasta vedetyn näköiset, ne on varmaankin vaihdettu ja todennäköisin syy on kolarikorjaus.
Korjausopasta kantsis ehkä kysyä Suzukilta, sen verta yleinen pyörä että tiedä vaikka toimittaisivat vielä, alkuperäiset on oman käsitykseni mukaan paremmat kuin esim. Alfamerin oppaat, vaikka kyllä niidenkin kanssa pärjää.
Itsellä 93 mallin vastaava ja on kyllä aivan perkeleen hyvä peli! Tehty rataajoa varten ja pyörän levoton käytös tekee siitä helvatan miellyttävän!