Miulla on kolme kissaa,varsinainen kisuperhe johon kuuluu äiti,isi ja tyttö. Äiti 3,5v,isi 3v ja tyttö vähän reilu kaksi vuotta.
Isin steriloin tammikuus -04,äipän ja tytön vasta nyt keväällä. Rokotukset on kaikil kondikses.
Ovat sisäkissoja mut silloin tällöin kanssani pihalla,asun alimmaisessa kerroksessa joten aina kun käyn partsilla otan ne mukaa haistelee ulkoilmaa. Keväällä madotin ne mut nyt en vielä ole antanu syksyn annosta.
Nartut on leikkauksen jälkeen hiukan lihonnu,varsinkin äippä...onko normaalia??
Kaikki on muuten hyvin mut tyttö on ruvennu kesän aikana pureksii sähköjohtoja..sisustusvalosarja on entinen ja kohta myös antennijohto...samoin kenkäni ja käsilaukkuni ovat saaneet kokea kovia.
Ilmeisesti kyse on mielenosoituksesta mut vaik kuin hellin ja annan enemmä sille huomiota niin ei auta.Ruokahalu on hyvä,kosteata ruokaa menee kuitenki vähemmä kun kuivamuonaa..ja juo kyllä aika paljon.Olen syöttäny jopa vitamiinejä ehkäistäkseni puutokset,purkissa lukee et auttaa myös hermostuneisuuteen.
Voiko se olla sittenki joku terveydellinen seikka? Joku hammassairaus?
On vain aika hermoille käypää ku tuhoaa kaikkea ja sit sähköjohtojen kohdalla ihan pelottaa milloin se saa sähärit. Olen yrittäny piilottaa niitä mut väkisin niist jää pätkä näkyvii ja tytteli sit sen pätkän kimpus...kengät olen joutunu nostaa jo hattuhyllylle..onko kellää vastaavia kokemuksia?? Tai antaa edes neuvoja?
pureskelu..
3
215
Vastaukset
- Sae
Leikkauksen jälkeinen lihominen on "normaalia" mutta sitä pitäisi välttää. Eli pienennä ruoka-annoksia. Kissat liikkuvat leikattuina vähemmän, joten ne lihovatkin herkemmin. Normaali paino on huomattavasti helpompi ylläpitää kuin yrittää myöhemmin laihduttaa lihavaa kissaa.
Pureskelu voi johtua tylsistymisestä. Mitä virikkeitä sinulla on kissoille? Paljonko leikität niitä? Voisiko "pennulla" olla stressiä ja se yrittäisi purkaa sitä pureskelulla?
Suojaa johdot jotenkin. Piilota ne huonekalujen taakse, hanki johtosuojaa tai laita ne halkaistun puutarhaletkun sisälle. Pelkkä leveä maalarinteippi saattaa myös auttaa, jos sillä liimaa ohuen johdon esim listaan kiinni. Pelkkä karkote ei välttämättä riitä, eikä kannata ottaa riskiä, että kissa siitä huolimatta pureskelisi niitä.
Älä anna kissoille turhia vitamiineja, jos ruokit kissat teollisilla ruuilla. Liiat vitamiinit ovat yhtä pahasta kuin puutoksetkin.- Nimetön
kisuillani on raapimispuu mut ei ne kynsiään siihen teroita vaan sohvaani..leikkihiiriä on useita ja myös kissanmintulla varustettuja leluja vaik en ole huomannut kisoojeni siitä erikoisemmi piittaavan.
Pyrin päivittäin leikittämään niitä leluillaan sekä ulkoilutan päivittäin vapaana..on tietysti päiviä jolloin en jaksa tai ehdi mut yleensä ottaen päivittäin.
Foliopallot on pennun lempilelu ja juoksee hulluna niiden perässä,ajattelinkin et kyse olisi tylsistymisestä mut olen nyt parin viikon ajan aktiivisemmin touhunnu niiden kans ja silti pureskelu jatkuu.
Mistä se stressi voisi johtua ja miten sitä lievittäisin muun kuin leikin avulla?
Syötän todellakin teollista ruokaa,tyttö on hulluna raksuihin ja kosteasta ruuasta syö kastikkeet tai hyytelön...aika nirso niiden suhteen...Kiitos kuitenkin neuvoistasi! - Johanna
Nimetön kirjoitti:
kisuillani on raapimispuu mut ei ne kynsiään siihen teroita vaan sohvaani..leikkihiiriä on useita ja myös kissanmintulla varustettuja leluja vaik en ole huomannut kisoojeni siitä erikoisemmi piittaavan.
Pyrin päivittäin leikittämään niitä leluillaan sekä ulkoilutan päivittäin vapaana..on tietysti päiviä jolloin en jaksa tai ehdi mut yleensä ottaen päivittäin.
Foliopallot on pennun lempilelu ja juoksee hulluna niiden perässä,ajattelinkin et kyse olisi tylsistymisestä mut olen nyt parin viikon ajan aktiivisemmin touhunnu niiden kans ja silti pureskelu jatkuu.
Mistä se stressi voisi johtua ja miten sitä lievittäisin muun kuin leikin avulla?
Syötän todellakin teollista ruokaa,tyttö on hulluna raksuihin ja kosteasta ruuasta syö kastikkeet tai hyytelön...aika nirso niiden suhteen...Kiitos kuitenkin neuvoistasi!Kaupasta kun tullaan, ollaan ihan innoissaan tunkemassa itseään ruokapussiin, eli kannattaa hankkia kankaisia tms. hengittäviä pussukoita, tai sitten ostaa eläinkaupasta kissoille tarkoitettuja putkitunneleita. Nämä ovat hyviä vaanimispaikkoja :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h452929Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062701Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv362419- 322014
Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151529- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1051225- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731050