Vanhat merkit ilmassa

SELVÄSTI!

"luikuria...
Kirjoittanut: Tuomari 28.2.2003 klo 14.22

Olet aivan liian optimisten näiden asioiden suhteen.

Vuonna 2004 tulee olemaan (alustavien lukujen mukaan) pakkohuutokaupoissa n. 15500 omakotikiinteistöä, joista 65% pääkaupunkiseudulla. Tämähän taas johtaa asuntopulan helpottamiseen, sillä vuoden päästä omakotitaloon pääsee Helsingissäkin jo 100000 eurolla käsiksi.


Juuri näin
Kirjoittanut: Karlson 16.5.2003 klo 13.23

Minä myin asuntoni keväällä ja nyt odottelen
hintojen laskua ihan rauhallisin mielin vuokralla.


Asuntojen hinnat R O M AH T A VA T
Kirjoittanut: A.P 4.6.2003 klo 07.45

Näin se alkoi viimeksikin. Ensin yksiöt halpenevat ja kohta puoleen se vaikuttaa muihinkin. Nyt yritettävä oma myydä äkkiä jos vaikka kerkiäiisi.Huh huh."

4

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hähäähhäää

      Säälittävää, kun näitä onnettomia riittää jotka ei vielä ole älynneet hankkia sitä ensimmäistäkään omaa asuntoa ja sitten yritetään lietsoa jotain hintaromahdusta ;) Ei sitä tule, sori vaan.

      Arvaa kannattiko ostaa oma v.-94 Espoosta....

      • eli suhnut

        ovat vuosien saatossa hukanneet uskomattoman määrän rahaa myymällä "ajoissa" ja rahoittamalla verenimijäänsä vuositolkulla. Oliko se niin vaikeata ymmärtää, että kyseessä on näiden "talousnerojen" ja "oraakkelien" (=palstan rommauksenhuutajat) hölmöläisyyden esiintuominen?


      • Snep
        eli suhnut kirjoitti:

        ovat vuosien saatossa hukanneet uskomattoman määrän rahaa myymällä "ajoissa" ja rahoittamalla verenimijäänsä vuositolkulla. Oliko se niin vaikeata ymmärtää, että kyseessä on näiden "talousnerojen" ja "oraakkelien" (=palstan rommauksenhuutajat) hölmöläisyyden esiintuominen?

        Jos joku myi vuonna 2003 on se varma todiste siitä ettei hinnat voi enää pudota. ikinä.

        .


      • päästä voitolle
        Snep kirjoitti:

        Jos joku myi vuonna 2003 on se varma todiste siitä ettei hinnat voi enää pudota. ikinä.

        .

        Kyllä niitä suhdannevaihteluja tulee ja menee. Tavallinen asuntokauppa kestää sellaiset aika hyvin, omistusasuminen pysyy silti kannattavana vaihtoehtona asumiseen.
        Jos sen sijaan myy asuntonsa pois ja jää odottamaan "sitä suurta romahdusta", jossa jäisi rutkasti voitolle, niin riski on aika suuri. Mitä pidemmälle aika kuluu, niin aina vaikeammaksi voitolle pääseminen käy. Varsinkin kun hintojen tipahduskaan ei käy yhdessä yössä (eikä vuodessa).
        Tietysti jos löytää sijoituskohteen, jonka arvo nousee samalla kun asuntojen hinnat tippuvat, niin tilanne on parempi. Tosin epäilen, että näitä guruja ei tänne kirjoittelijoista löydy...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      30
      2861
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2671
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      29
      2377
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1503
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    7. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      29
      1199
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1193
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    Aihe