Mondeo-98 takaluukun lukko

Lukkosula

Mikä logiikka mondeon stw -98 takaluukun lukossa on? Sulalla painonappi toimii hienosti, mutta pakkasella aina ! jumissa. Kun avaimen työntää pesään sähkölukko aukeaa välittömästi kääntämättä. Pitääkö toimia näin ?

4

726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fordimiäs

      Pitää vaan puhdistaa ja öljytä nappi ympäriinsä riittävän usein ettei se jää pohjaan jumiin.


      Tekee se sitä kesälläkin jos nappula on paskane.

    • pakkasella

      Nuppi toimii hyvin ja avaimella aukee.

      Mutta pakkasella nappia painettaessa sähkölukko yrittää vetää salpaa auki mutta ei avaudu. Siis varsinainen lukitusmekanismi jäätyy jotenkin. Avoin katteet lukon kohdalta takaluukusta ja laitoin öljyä mekanismiin mutta ei auttanut.

      Vinkkejä.... ?

    • Make

      Mistä muualta se takaluukun sisäpahvi on kiinni muilla kuin niillä ruuveilla? Ei viitsis kokeilla että minkälaiset klipsit sieltä hajoo, jos joku tietää miten sen saa helposti irti. Hieman sitä jo yritin irrotella mutta uskallus lopppui kun ei ole oma auto, jottei maksumieheksi joudu ;)

      Lukko jumittaa siten että painonapista toimii silloin tällöin, avaimen napista toimii normaalisti. Kurkistelin siitä "pahvin" välistä jo alustavasti lukkomekanismin toimintaa, mutta hieman ahdas on tutkia tarkemmin.

      • muovikate

        Se muovikate on kiinni parilla klipsillä.
        Aukeaa vain kampeammalla. Ei hajonnut. Sivukatteet (takavalot alla) irti ensin.

        Älä avaa niitä kahta torx ruuvia koska niillä se lukkomekanismi on kiinni. Näillä säädetään myös miten hyvin takaluukku menee kiinni

        Oikean paikan öljyäminen on sitten toinen juttu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe