Kirjoitin täällä aikaisemmin aiheena pennun ripuli. Nyt ongelma on sellainen että pentu on muuten ihan pirteä ja touhuaa entiseen malliin, mutta on oksentanut lähes kaiken mitä sille on annettu. Olen syöttänyt riisiä, Canikuria ja hieman kanaa. Ulostetta ei juuri ole tullut ja se vähä mitä on niin on ollut enemmänkin kellertävää limaa kuin mitään muuta.
Soitan kyllä huomena heti aamusta lekurille, mutta onko vinkkejä mitä voisin koittaa pennulle antaa?
Pentu...
25
4688
Vastaukset
täällä noilla eläkeläisillä oli sama juttu viimeviikolla. suoritin haukullisen neuvoman "ohjelman" ja se auttoi. eli vuorokausi vesidiettiä pennun tapauksessa nutrisal plussaa. sitten toinen vuorokausi riisillä, ja siihen loppui vaivat. mutta tottakai soitat eläinlääkärille heti huomenna.
Hei vie se pentu mahdollisimman nopeasti lääkäriin, mulla oli joskus yhdellä pennulla samoja oireita. Pentu oli syönyt jonkun pienen karvalelun ja mei tukkoon. Lääkärissä pentu kuvattiin ja kuvauksessa lääkäri näki vieraan esineen suolistossa, sitte jouduttiin leikkaamlla poistamaan tuo lelu vatsasta ilman tuota leikkausta pentu olisi kuollut aika nopeasti.
- Uneton
et menikö jotenkin vaisuksi tms? Huomasitko mitään muuta kuin ykäilyn? Ei ole nimittäin ollut pitkän koiraurani aikani ikinä mitään ns viesrasesinettä yhdelläkään mahassa.
Uneton kirjoitti:
et menikö jotenkin vaisuksi tms? Huomasitko mitään muuta kuin ykäilyn? Ei ole nimittäin ollut pitkän koiraurani aikani ikinä mitään ns viesrasesinettä yhdelläkään mahassa.
Ei mennyt heti mitenkään vaisuksi, vauhtia riitti.
Ruoka vaan ei pysynyt sisässä ja vedenkin oksensi
pois. Sitte tein sille itse parafiiniöljy testin,
ja öljy ei tullut läpi, se oli yksi merkki siitä että pentu on tukossa.
Ei meilläkään koskaan kukaan muu koira ole syönnyt mitään vierasta kamaa, tämä oli tuontikoira ja hiukka ylivilkaskin. Sen jälkeen tuota koiraa vahdittiin kokoajan ettei päässyt syömään mitään ylimääräistä. Mutta kuinka ollakkaan vuoden kuluttua tuli taas samat oireet tälle samalle koiralle, ja taas lääkäriin, ihmettelin että miten oli mahdollista, kun olen vahtinut ihan sikana sitä.. Kuvissa ilmeni ettei ollut mitään vierasta esinettä suolessa, vaan sen
edellisen leikkauksen jälkeen siihen leikattuun kohtaan suoleen oli kasvanut niin valtavat kiinnikkeet, ja ne oli tukkinut suolen.
...Koira piti nukuttaa ikiuneen, kun suolessa ei ollut varaa lyhentää....
- Uneton
Meillä aikuinen koira ykäs aamuruuan, sitten iltapäivällä canicurin, jossakin välissä yökki häntä heiluen keltasta ja iltasella juottamani tipan vettä parin tunnin kuluttua. Omituista. Muuten koira on normaalinoloinen, ulkona mennä viilettää tavalliseen tapaan, ei ripulia. Ei arista vatsaansa, kun varovasti puristaa tms. Aamulla lekuriin, sain myös tutuilta kasvattajilta arvion et on varmaan "vaan" joku vatsapöpö. Vanhuksella oli just päivän kestänyt vatsa löysällä-projekti.
Ei ole syönyt mitään ylimääräistä, siitä olen varma, koska su ma remmilenkit eikä kotoa ole hävinnyt mitään. Mutta huolestuttaa ja lohduttavaa lukea, että jollakin muulla sama vaiva.- Piippa
Kunnon rumba tänä aamuna. Pentu oli oksennellut yön aikana, oksennuksessa oli hiukka verta. Kakkaakin oli tullut vähän, mutta näytti enemmän taas limalta. Koko aamun koittanut soitella eläinlääkäreitä. Kunnan oma on juuri sopivasti poissa tänään. Ja kaikilla muilla koko ajan varattua. Sain kuitenkin yhden kiinni, mutta hänellekkin ajan vasta kello 16. Nestettä puolen tunnin välein (eli eipä mennä tänäänkään sitten töihin). Pentu ei kuitenkaan ole mitenkää apaattinen hiukka väsynyt vain.
Illalla annoin ruiskulla vettä ja Canikuria, mutta oksensi ne heti ylös. alka poika pikku hiljaa muistuttamaan luurankoa tätä menoa.
Voisko tämä johtua siitä että olisin vaikka antanut liikaa ruokaa liian nopeasti? Kun pentu kuitenkin söi ihan hyvällä ruokahalulla.
Joo hyvin menny viikko ja ollaan vasta keskiviikossa. Poikaystäväki on sairaalassa (ilmeisesti umpisuolen takii). Että oikein ihanaa ja rattoisaa on tämä kyllä...:(
- viluinenpingviini
kokeile.Ja parempi jos saat pelkästään syömään niitä.
- mietin vain..
Kirjoitit tuolla aikaisemmassa viestissä, että kyseessä on ranskiksen pentu. Mietin vain, onko pentu kenties otettu tältä Finnestdogs-välittäjältä..? Apulassahan oli jokin aika sitten keskustelu yhden ranskispennun pitkäkestoisesta ripulista, joka todennäköisesti johtui parvosta.
- Piippa
Tuohon en ota kantaa mistä pentu on, mutta jos tosiaan kyse on parvosta niin ei se kyllä kasvattajalta ole voinnut tulla koska pentu on ollut meillä jo yli 4viikkoa. Parvossa itämisaika n. viikko.
Pennulla on selkeesti nälkä(, enkä ihmettele jos on 3pv syönnyt ja oksentanut/paskonut enemmän ja vähemmän) mitään ei varmaa kannata antaa. En ole antanut edes antibioottia. Pitäisiköhän antaa? Kuitenkin oksentaa sen ulos, niin vaikutus on aika heikko.
Piinaavaa odottelua. Oispa kello jo neljä! Onneksi pentu kuitenkin on pirteä. Mahtaako tämmösestä taudista olla haittaa näin nuorelle pennule (12vk)? siis kehityksen suhteen. Poika on laihtunut meinaan aika hurjasti. - tuosta alempaa
Piippa kirjoitti:
Tuohon en ota kantaa mistä pentu on, mutta jos tosiaan kyse on parvosta niin ei se kyllä kasvattajalta ole voinnut tulla koska pentu on ollut meillä jo yli 4viikkoa. Parvossa itämisaika n. viikko.
Pennulla on selkeesti nälkä(, enkä ihmettele jos on 3pv syönnyt ja oksentanut/paskonut enemmän ja vähemmän) mitään ei varmaa kannata antaa. En ole antanut edes antibioottia. Pitäisiköhän antaa? Kuitenkin oksentaa sen ulos, niin vaikutus on aika heikko.
Piinaavaa odottelua. Oispa kello jo neljä! Onneksi pentu kuitenkin on pirteä. Mahtaako tämmösestä taudista olla haittaa näin nuorelle pennule (12vk)? siis kehityksen suhteen. Poika on laihtunut meinaan aika hurjasti.Lue tuosta alempaa sen Murun kohtalosta, joka oli sen välittäjän kautta tullut ja kuollut.
Ainakin eläinlääkärille pitää kertoa koiran alkuperä, hoidon onnistumiseksi.
> Isospora ohioensis kokkidioosi - on mistä
tuosta alempaa kirjoitti:
Lue tuosta alempaa sen Murun kohtalosta, joka oli sen välittäjän kautta tullut ja kuollut.
Ainakin eläinlääkärille pitää kertoa koiran alkuperä, hoidon onnistumiseksi.
> Isospora ohioensis kokkidioosivoi lukea tuosta Murun kohtalosta? Halusisin kanssa lukea ja heiman tietää aiheesta.
on mistä kirjoitti:
voi lukea tuosta Murun kohtalosta? Halusisin kanssa lukea ja heiman tietää aiheesta.
Laita hakuun tuohon ylös.
pentu nimeltä MURU- ...
on mistä kirjoitti:
voi lukea tuosta Murun kohtalosta? Halusisin kanssa lukea ja heiman tietää aiheesta.
- Tässä vähän asiaa...
Sikra kirjoitti:
Laita hakuun tuohon ylös.
pentu nimeltä MURUAloitetaan ensiksi näin, itselläni ei ole Päivi Suomea vastaan mitään. Meillä on myös koiran pentu joka on hänen välittämänsä, mutta koiran pentu on ostettu ihmisiltä jotka olivat ostaneet pennun tältä välittäjältä, ja olen ollut hänen kanssaan puhelinyhteyksissä, ja hän on kertonut tuosta pennusta joka oli sairas.
Tässä meidän jutussa kävi nii, että oli kaksi pentua. Tämä joka meillä, sai uuden kodin 25.9, ja he myivät sitten pentua kuitenkin heti pois 26.9, jotenkin vaistosin että kyseessä on juuri se pentu jota olin kysynyt aiemmin Päivi Suomelta. Sovimme sitten kaupasta, ja ajattelin illalla ilmoittaa Päiville, että se pentu on nyt saannut uuden kodin meiltä.
Kun koiraa piti lähteä hakemaan, niin myyjät ilmoittivatkin koiran sairastuneen, ja palauttavat sen välittäjälle. Kuitenkin tulimme sitten siihen tulokseen, että otan kuitenkin pennun meille hoitoon jos tilanne ei hälyttävä, ei ollut mitenkään niin paha kuin pelkäsin ja olin varautunut viemään jo lääkärillekkin, pennun kun otin syliini, niin iloisena häntä vispasi ja pusuja sateli:)
Pentu olikin hyvin pirteä sitten meillä kotona, ja hieman vatsan löysyyttä oli, ja joskus näytti että tosiaan ripuloi sellaista keltaistalimaa, mutta ei mitään oksentelua, ja koira tuntui entisestään vain piristyvän. Ruokahalu tuntui olevan kova, mutta sitten tuntui ettei syö mitään mitä pitäisi, ja ei syönnyt mitään. Sitten en enään välittänyt vatsanlöysyydestä, vaan annoin kaikkea sitä mitä pentu suostui syömään, ei kovin isoja määriä mutta hyvällä ruokahalulla ne meni.
Sitten en ollut ollenkaan varma, mistä se vatsan löysyys johtuu ruuasta vai jostain muusta. Huolissani olin mutta en paniikissa kun pentu oli pirteä. Sitten ykskaks se ruokahalu tuli hyväksi, alkoi kelpaamaan nappulat sun muut, ja vatsa siitä lähtien toiminut täysin normaalisti, ja vaikka herkutellutkin on niin ei käy masuun.
Olin todella huolissani, koska se toinen tämän rodun pennuista, sai uuden kodin 26.9, eli maanantaina samoin kuin meidän pentu tuli meille, tämä koira oli sitten sairastunut torstaina, ja mielestäni Päivi Suomi toimi hyvin sillä hän soitti ja kertoi tästä, ja oli huolissaan miten meidän pentu voi, ja joka päivä soitti ja kyseli vointia.
Suruksi on pakko todeta, että tämä toinen pentu meni sitten niin huonoon kuntoon, ettei mitään ollut tehtävissä:(
Mietin vain sitä, että kun nämä molemmat koirat olivat menneet tuonne pääkaupunki seudulle, meidän Espooseen ja oliko se toinen Helsinkiin voisiko siellä olla liikkeellä jotain mikä tarttuu herkästi pentuun? Varsinkin nämä tuonti pennut jotuvat aika koville, ja tressaantuvat helposti, varsinkin pikkukoirat, niin voisiko niihin tarttua myös herkemmin kaikki taudit?
Sitäkin tosiaan mietin, tässä Piipan tapauksessa, että varmastikkaan tuo koiran sairaus ei ole lähtöisin tuolta välittäjältä jos on jo ollu sen neljä viikkoa? Vai voisiko joku tauti olla niin kauan piilossa, ja tulla tavallaan viiveellä? En tiedä mikä meidän pennulla oli, enkä mikä sillä toisella mikä jouduttiin lopettamaan. Parvoa epäiltiin, mutta verikokeitten perusteella kyse ei kuitenkaan olisi ollut parvosta. - Piippa
Tässä vähän asiaa... kirjoitti:
Aloitetaan ensiksi näin, itselläni ei ole Päivi Suomea vastaan mitään. Meillä on myös koiran pentu joka on hänen välittämänsä, mutta koiran pentu on ostettu ihmisiltä jotka olivat ostaneet pennun tältä välittäjältä, ja olen ollut hänen kanssaan puhelinyhteyksissä, ja hän on kertonut tuosta pennusta joka oli sairas.
Tässä meidän jutussa kävi nii, että oli kaksi pentua. Tämä joka meillä, sai uuden kodin 25.9, ja he myivät sitten pentua kuitenkin heti pois 26.9, jotenkin vaistosin että kyseessä on juuri se pentu jota olin kysynyt aiemmin Päivi Suomelta. Sovimme sitten kaupasta, ja ajattelin illalla ilmoittaa Päiville, että se pentu on nyt saannut uuden kodin meiltä.
Kun koiraa piti lähteä hakemaan, niin myyjät ilmoittivatkin koiran sairastuneen, ja palauttavat sen välittäjälle. Kuitenkin tulimme sitten siihen tulokseen, että otan kuitenkin pennun meille hoitoon jos tilanne ei hälyttävä, ei ollut mitenkään niin paha kuin pelkäsin ja olin varautunut viemään jo lääkärillekkin, pennun kun otin syliini, niin iloisena häntä vispasi ja pusuja sateli:)
Pentu olikin hyvin pirteä sitten meillä kotona, ja hieman vatsan löysyyttä oli, ja joskus näytti että tosiaan ripuloi sellaista keltaistalimaa, mutta ei mitään oksentelua, ja koira tuntui entisestään vain piristyvän. Ruokahalu tuntui olevan kova, mutta sitten tuntui ettei syö mitään mitä pitäisi, ja ei syönnyt mitään. Sitten en enään välittänyt vatsanlöysyydestä, vaan annoin kaikkea sitä mitä pentu suostui syömään, ei kovin isoja määriä mutta hyvällä ruokahalulla ne meni.
Sitten en ollut ollenkaan varma, mistä se vatsan löysyys johtuu ruuasta vai jostain muusta. Huolissani olin mutta en paniikissa kun pentu oli pirteä. Sitten ykskaks se ruokahalu tuli hyväksi, alkoi kelpaamaan nappulat sun muut, ja vatsa siitä lähtien toiminut täysin normaalisti, ja vaikka herkutellutkin on niin ei käy masuun.
Olin todella huolissani, koska se toinen tämän rodun pennuista, sai uuden kodin 26.9, eli maanantaina samoin kuin meidän pentu tuli meille, tämä koira oli sitten sairastunut torstaina, ja mielestäni Päivi Suomi toimi hyvin sillä hän soitti ja kertoi tästä, ja oli huolissaan miten meidän pentu voi, ja joka päivä soitti ja kyseli vointia.
Suruksi on pakko todeta, että tämä toinen pentu meni sitten niin huonoon kuntoon, ettei mitään ollut tehtävissä:(
Mietin vain sitä, että kun nämä molemmat koirat olivat menneet tuonne pääkaupunki seudulle, meidän Espooseen ja oliko se toinen Helsinkiin voisiko siellä olla liikkeellä jotain mikä tarttuu herkästi pentuun? Varsinkin nämä tuonti pennut jotuvat aika koville, ja tressaantuvat helposti, varsinkin pikkukoirat, niin voisiko niihin tarttua myös herkemmin kaikki taudit?
Sitäkin tosiaan mietin, tässä Piipan tapauksessa, että varmastikkaan tuo koiran sairaus ei ole lähtöisin tuolta välittäjältä jos on jo ollu sen neljä viikkoa? Vai voisiko joku tauti olla niin kauan piilossa, ja tulla tavallaan viiveellä? En tiedä mikä meidän pennulla oli, enkä mikä sillä toisella mikä jouduttiin lopettamaan. Parvoa epäiltiin, mutta verikokeitten perusteella kyse ei kuitenkaan olisi ollut parvosta.Kysyin muuten tuolta lekurilta että voiko se olla kasvattajalta lähtöisin jos kyse on parvosta kun koira kuitenkin on ollut meillä jo 4 viikkoa. Totesi vaan että onhan se periaatteessa mahdollista. Äidinmaidon vaikutus kun on pikku hiljaa lakannut ja vastustuskyky sitä mukaa niin se tauti on vaan piileskellyt jossain ja niin ees päin. En sitten tiedä. Itse en kyllä ainakaan jaksa usko siihen.
- juttu:)
Piippa kirjoitti:
Kysyin muuten tuolta lekurilta että voiko se olla kasvattajalta lähtöisin jos kyse on parvosta kun koira kuitenkin on ollut meillä jo 4 viikkoa. Totesi vaan että onhan se periaatteessa mahdollista. Äidinmaidon vaikutus kun on pikku hiljaa lakannut ja vastustuskyky sitä mukaa niin se tauti on vaan piileskellyt jossain ja niin ees päin. En sitten tiedä. Itse en kyllä ainakaan jaksa usko siihen.
Kiva että koirasi on pirtsakka. Kyllä se siitä. Meillä oli vähän helpompaa kun ei ollut sellaista jatkuvaa kovaa ripulia, ainakaan enään täällä meillä.
Itsekkään en uskonut parvon mahdollisuuteen, vaikka tietysti pelästyi sen sitä olevan. Meillä poju kokoajan piristyi eikä mennyt missään vaiheessa huonoksi, niin en pelännyt pahinta. Pienet pennut voivat äkkiä rajussa ripulissa mennä huonoon kuntoon, ja eivät sitten kestä.
Kyllä se siitä, on vain jokin ärhäkkä vatsapöpö, ja se on mielestäni ainakin hyvä merkki kun on nälkä.
Siitä itsekkin osasin antaa kipeälle mm. makaroonia, perunaa, kanaa, huomasin niiden maistuvan kun lapsilta tippui lattialle ja hanaksti oli syömässä. Usein annoin ja vähän kerrallaan, sitten vain yhtäkkiä olikin täysin masu terve.
Koittakaahan pärjätä, ja voi olla että viikonkin kestää sitä masun löysyyttä. Mutta tuskin vakavaa on:)
- koira
tosiaan soittaa sille lääkärille eikä ihmetellä tää asiaa.
- Piippa
Ollaan menossa lekurille. Aika on kello 16.
Olenkin lukenut tuosta Murusta, ja aloin tässä miettiä. Surullinen juttu.
Täytyy nyt varmaan tunnustaa.
Tuota Finnestdogs toimintaa tehdään kyllä rahan maku suussa, eikä mistään muusta syystä. Paljon ei kyselty millaiseen kotiin koira pääsee, onko ollut koiria ennen yms. mikä minun mielestäni kyllä kuuluu kysyä. Tyhmiä oltiin, kun sieltä koira otettiin. Koira toki on maailman suloisin otus, mutta kaikki muu mm. epävarmuus rokotuksista (onko sittenkään annettu), myyjälle ei voi soittaa ja kysyä jos tulee ongelmia (en luota hänen tietoon/taitoon), olenko tukenut pentutehtailua, kuinka hirveät olot pennuilla on ollut...kaikki tämä on ihan perseestä (jos näin sanoa saa). Olin jo melkein perumassa kauppoja, kun olin kuullut kaikenlaista mm. Murusta. Mutta sitten kun ne pennut näkee ja ne on siinä niin vaikea on enää sanoa ei. Tunnen kyllä aina piston sydämessä, kun puhe tulee "harmaista tuontipennuista" tai muusta hämärästä koirabisneksestä. Piippa kirjoitti:
Ollaan menossa lekurille. Aika on kello 16.
Olenkin lukenut tuosta Murusta, ja aloin tässä miettiä. Surullinen juttu.
Täytyy nyt varmaan tunnustaa.
Tuota Finnestdogs toimintaa tehdään kyllä rahan maku suussa, eikä mistään muusta syystä. Paljon ei kyselty millaiseen kotiin koira pääsee, onko ollut koiria ennen yms. mikä minun mielestäni kyllä kuuluu kysyä. Tyhmiä oltiin, kun sieltä koira otettiin. Koira toki on maailman suloisin otus, mutta kaikki muu mm. epävarmuus rokotuksista (onko sittenkään annettu), myyjälle ei voi soittaa ja kysyä jos tulee ongelmia (en luota hänen tietoon/taitoon), olenko tukenut pentutehtailua, kuinka hirveät olot pennuilla on ollut...kaikki tämä on ihan perseestä (jos näin sanoa saa). Olin jo melkein perumassa kauppoja, kun olin kuullut kaikenlaista mm. Murusta. Mutta sitten kun ne pennut näkee ja ne on siinä niin vaikea on enää sanoa ei. Tunnen kyllä aina piston sydämessä, kun puhe tulee "harmaista tuontipennuista" tai muusta hämärästä koirabisneksestä.Minä kirjoitin viestin "Lue - tuosta alempaa - "
en kerinnyt rekkaamaan kun oli kiire.
Jos jaksat ja viitsit, niin kerrotko sitte lisää
mitä eläinlääkäri oli mieltä tuosta hauvelisi
sairaudesta.
- Ei enää uneton
Rönsyilee tää keskustelu ihan muualle näemmä. Piipalle peukut pystyyn sinne lääkärireissulle.Sama se mistä koira on, kunhan saa hoitoa. Todennäköisesti olit jo aiemmin kasvattajaan yhteydessä.
Meillä eilen kertomani koko päivän kestänyt ykäily rauhoittui (kuten viksummat olettivat) paaston avulla ja tänään on aamuinen miniannos ohrariisiä ja neopiimää pysynyt jo tähän asti sisällä. Koira(aikuinen ja hyväkuntoinen) yhä pirteä. Pitää vaan olla todella varovainen pari päivää ruuan suhteen.
Harmittaa, kun kaikki eivät siivoa koiriensa jätöksiä roskikseen, sillä tämäkin pöpö lienee tuolta ulkoa saatu. Emme ole käyneet näyttelyissä tms lähiaikoina.Minusta on ihan hyvä, että keskustelu rönsyilee,
tässäkin tapauksessa voi olla diaknoosin teolle apua, että eläinlääkärille kerrotaan kyseessä olevan tuontikoira, jolla voi olla bagteerikanta on ihan eri kuin meillä, joka olisi ehkä tältä koiranomistajalta jäänyt huomioimatta, tuossa tilassa, kun on niin kova huoli sairaasta hauvasta.- Piippa
Sikra kirjoitti:
Minusta on ihan hyvä, että keskustelu rönsyilee,
tässäkin tapauksessa voi olla diaknoosin teolle apua, että eläinlääkärille kerrotaan kyseessä olevan tuontikoira, jolla voi olla bagteerikanta on ihan eri kuin meillä, joka olisi ehkä tältä koiranomistajalta jäänyt huomioimatta, tuossa tilassa, kun on niin kova huoli sairaasta hauvasta.No nii käyty on ja selvää diagnoosia ei tullut. Nesteytystä glukoosia, oksennuksen estolääkettä ja Royal Caninin Rehydration Supportia (veteen sekotettavaa eloktrolyytti juttua :) mukaan. Pojalla on hassut vesipussit kyljissä tosta nesteyttämisestä. Kokkidioosista ei sanonut mitään.
Luultavammin ei parvoa koska pentu on niin hyvässä kunnosa (pirteä jne.). Mutta jos tila huononee tai ei muutu miksikään ni yksityiselle tekemään parvotestit, verikokeit yms.
Pojalla on hirmu kova nälkä, etsii epätoivoissaan ruuan murusia lattialta :) rasukka joutuu vaan olemaan vieläkin nälässä. Jos huomenna jo uskois antaa jotain pientä. Toivotaan että suuntaa on ainoastaan parempaan päin.
Nii ja poikaystäväki pääsi sairaalasta pois :) että ei ihan paska päivä kuitenkaa. Kotona on nyt sitten kaks saikkulaista.
Että semmosta :D - Ei enää uneton
Piippa kirjoitti:
No nii käyty on ja selvää diagnoosia ei tullut. Nesteytystä glukoosia, oksennuksen estolääkettä ja Royal Caninin Rehydration Supportia (veteen sekotettavaa eloktrolyytti juttua :) mukaan. Pojalla on hassut vesipussit kyljissä tosta nesteyttämisestä. Kokkidioosista ei sanonut mitään.
Luultavammin ei parvoa koska pentu on niin hyvässä kunnosa (pirteä jne.). Mutta jos tila huononee tai ei muutu miksikään ni yksityiselle tekemään parvotestit, verikokeit yms.
Pojalla on hirmu kova nälkä, etsii epätoivoissaan ruuan murusia lattialta :) rasukka joutuu vaan olemaan vieläkin nälässä. Jos huomenna jo uskois antaa jotain pientä. Toivotaan että suuntaa on ainoastaan parempaan päin.
Nii ja poikaystäväki pääsi sairaalasta pois :) että ei ihan paska päivä kuitenkaa. Kotona on nyt sitten kaks saikkulaista.
Että semmosta :DHienoa,että sait apua ja pentusi on pirteäkin. Taas malttia siihen ruokailun aloittamiseen, vaikka kurja katsoa nälkäistä pentua.
Miniruuallakin täälläkin ja samalla lailla kerää (muka)muruja lattialta.
Kantsii ehkä kertoa naapuruston koiranomistajille vaivasta, minä tein niin. Tietävät sitten, jos oma koira sairastuu samanlaisin oirein. Siis oletetaan, että sinunkin koirallasi joku liikkeellä olevista pöpöistä eikä muuta.Tsemppiä. - e u
Sikra kirjoitti:
Minusta on ihan hyvä, että keskustelu rönsyilee,
tässäkin tapauksessa voi olla diaknoosin teolle apua, että eläinlääkärille kerrotaan kyseessä olevan tuontikoira, jolla voi olla bagteerikanta on ihan eri kuin meillä, joka olisi ehkä tältä koiranomistajalta jäänyt huomioimatta, tuossa tilassa, kun on niin kova huoli sairaasta hauvasta.Totta.Luin vasta nyt huolellisemmin ja ko pentu siis joku "tuonti". Harmillista.Ei siis ole mahdollista kasvattajan tukea.
- Piippa
Ei enää uneton kirjoitti:
Hienoa,että sait apua ja pentusi on pirteäkin. Taas malttia siihen ruokailun aloittamiseen, vaikka kurja katsoa nälkäistä pentua.
Miniruuallakin täälläkin ja samalla lailla kerää (muka)muruja lattialta.
Kantsii ehkä kertoa naapuruston koiranomistajille vaivasta, minä tein niin. Tietävät sitten, jos oma koira sairastuu samanlaisin oirein. Siis oletetaan, että sinunkin koirallasi joku liikkeellä olevista pöpöistä eikä muuta.Tsemppiä.Kävin just kaupassa ostamassa oikeen kunnon tummaa riisiä ja a-piimää. Alotetaan tosi rauhassa toi syöminen, että saadan poika kuntoon. Ja voisin tosiaan varotella noita naapureita.
Toivottavasti teilläkin mahat on nopeasti kunnossa :)
Kiva kun on tänne saanút vähän purkaa sydäntä :)
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä242465- 911004
- 58871
- 66845
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26827Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6797Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37790Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.63762Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75684Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu131678