Primera 1,6 -95 pakokaasut

Pakokaasutestissä joutokäynnillä arvot korkealla ja kierroksilla arvot heittelee.Onkohan lamda-anturi taas rikki?Vai olisko viallinen anturi pilannut katalysaattorin?Just vaihdoin sen viime vuonna.
Onkos jollain kokemusta vastaavasta?
3371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En usko että päästöt heittelee katin takia. Eli ne olisi korkealla luultavasi koko ajan. Paraneeko tilanne lämmittämällä kattia reilusti, itsellä päästöt meni läpi n. 5min kierroksilla huudattamisen jälkeen läpi. Ei tosin primera. Lambda voi olla hajalla, tai liitokset heikot. Lambda ei vaikuta juurikaan korkeammilla kierroksilla - onko autossa muuta vaivaa: nykimistä, kierrosten vaeltelua.

Ilmamäärä vaikuttaa seokseen, onko siinä ilmamäärämittaria tai jotain vuotoa imupuolella?

Äänestä

Tosta voi saada käsityksen että katti vaihdettu.Vaihdoin siis vuosi sitten lamda-anturin.

Äänestä

Vika oli kuulemma likainen ilmamäärän anturi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hemuli kirjoitti:

Pakokaasutestissä joutokäynnillä arvot korkealla ja kierroksilla arvot heittelee.Onkohan lamda-anturi taas rikki?Vai olisko viallinen anturi pilannut katalysaattorin?Just vaihdoin sen viime vuonna.
Onkos jollain kokemusta vastaavasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu