onko collie hyvä koira lenkkeilyyn ja muuten ulkoiluun. olen aika kova lenkkeilemään ja olemaan ulkona päivässä jonkun 6-8tuntia mutta en tietenkään samaan aikaa.. vaan yhteesä =)
hyvä koira..?
nikka
3514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
..mahdollista lenkkeilykaveria. Kirjassakin sanotaan, että collien lenkki pitää olla minimissään 5km päivässä, joten kannattaa harkita collieta, jos noin pitkiä lenkkejä teet päivittäin. :)
Ainakin meidän poitsu pitää vallan mahdottomasti kaikesta ulkona puuhastelusta. Ikää ei kyllä ole vielä kuin 4.5 kk, mutta huomaa jo kuinka paljon se pitää kaikesta ulkoilusta. Kaikkein parasta taitaa olla vapana metsässä liikkuminen, tuntuu että se jaksaisi olla ja touhottaa siellä vaikka kuinka ja kauan väsymättä.
Ehdottomasti suosittelen collieta lenkkikaveriksi!
Kyllä Collie sopii erittäis hyvin lenkkikaveriksi. Meillä se meni niin, että ei koiraa meinannut saada sisälle ollenkaan, kun se piti niin paljon ulkona oleilusta ja lenkkeilystä. Vielä 13-vuotiaanakin oli erittäin innokas ulkoilemaan.