Joo selväähän tuo, korot nousee hirvittävää tahtia. Oletetaan, että sama jatkuu joka päivä tämän vuoden loppuun asti -> Saksan 2v korko nousee 3 ja 10v korko 5 pistettä joka päivä. Tästä voidaan nopeasti päätellä, että vuoden loppuun mennessä korkotaso on noussut. 2.58% .03*51 = 4,11% 3.36% .03*51 = 4,89% Ja SIIS JOKA PÄIVÄ NOUSEE TUON 3 PISTETTÄ !!!! Nyt jokaiselle mietintämyssy päähän, koska loppu lähestyy, tätähän voi jatkua vuosikausia tätä 3 pisteen päivävauhtia ;-)
0Äänestä
Iloinen sjoittaja
Näin se on, korot nousee, jos Inflaatio kiihtyy. Noussut öljyn hinta kiihdyttää inflaatiota ja vaikuttaa kaikkiin tuotteisiin mitä tarvitsee kuljettaa energiaan.
0Äänestä
joojoo
Ennusmerkit näkyy jo. Ennusteidenkin mukaan inflaatio lähtee nousuun. Ks uudet ennusteet. Osa ei vielä edes tiedä viiem syyskuun inflaatiota, mutta osaavat ennustaa ensi syksyn inflaation ;-)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo selväähän tuo, korot nousee hirvittävää tahtia. Oletetaan, että sama jatkuu joka päivä tämän vuoden loppuun asti -> Saksan 2v korko nousee 3 ja 10v korko 5 pistettä joka päivä.
Tästä voidaan nopeasti päätellä, että vuoden loppuun mennessä korkotaso on noussut.
2.58% .03*51 = 4,11%
3.36% .03*51 = 4,89%
Ja SIIS JOKA PÄIVÄ NOUSEE TUON 3 PISTETTÄ !!!!
Nyt jokaiselle mietintämyssy päähän, koska loppu lähestyy, tätähän voi jatkua vuosikausia tätä 3 pisteen päivävauhtia ;-)
Näin se on, korot nousee, jos Inflaatio kiihtyy.
Noussut öljyn hinta kiihdyttää inflaatiota ja vaikuttaa kaikkiin tuotteisiin mitä tarvitsee kuljettaa energiaan.
Ennusmerkit näkyy jo.
Ennusteidenkin mukaan inflaatio lähtee nousuun.
Ks uudet ennusteet.
Osa ei vielä edes tiedä viiem syyskuun inflaatiota, mutta osaavat ennustaa ensi syksyn inflaation ;-)
http://www.taloussanomat.fi/porssi/suhdanne_ennusteet.asp