Jossittelua...

tositv friikki

Ikuisena jossittelijana olen miettinyt miten olisi käynyt jos tämä olisi ollut survivor tyyppinen peli, jossa kilpailijat pudottavat toisiaan (eniten ääniä = ulos).
Aluksi olisi lentäneet Perttu, Jani, Antti S ulos kuin leppäkeihäät ja kukaan ei olisi vielä "liitoutunut" kenenkään kanssa. Kas kummaa...kilpailijoita onkin vaan 9 jäljellä. Nyt viiden klikki (Minna 2 pariskuntaa) olisivat pudottaneet aluksi Kathyn, sitten Terhin ja Tiinan ja aivan lopuksi Mikan. Toisten liittoutuminen ei olisi enään auttanut 5 vastaan 4 tilanteessa. Näin käy usein näissä survivor peleissä. Mikaa olisi roikutettu mukana "hyödyllisenä" liitoutumalle (varsinkin selviytyjissä roikutetaan näitä hyödyllisiä eli käteviä käsistään tms. mukana) mutta tarvittaessa sitten sysätty laidan yli hyiseen mereen.
Sitten Minna "huomaisi" kun jäljellä on vain hän ja kaksi pariskuntaa, että hänellä ei ole oikeasti liitolaisia, vaan hän lentäisi pariskuntien toimesta pihalle. Kiitti vaan hyödyllinen idiootti (sori ilmaisu Minna, älä ota henkilökohtaisesti) ja game over sun kohdalla.
Survivor peleissä pärjää, jos on kumppani joka ei koskaan petä (vrt. viimeisin usa:n survivor).
Jatkoa en osaa sanoa miten olisi tässä tapauksessa käynyt, uskoisin että Iina olisi vetänyt kaikista ovelimpana pisimmän korren. Siksi tämä on mielenkiintoinen, että katsojat huomasivat heti tämän "klikin" ja paloivat suorastaan halusta hajoittaa se. Muille olisi ennenpitkään käynyt oleskelu siellä epämukavaksi. Voisi olla vähän tyhmä olo hengailla talossa viidentenä pyöränä. Keskustele siinä sitten henkeviä toisiaan suutelevien ihmisten kanssa!

1

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso_perä

      Noinhan se olisi saattanut mennä. Lisäksi suurena ihmeenä pidetyn Iinan putoamisen ihmettelyn tuo selittää. Talossa hahmottavat todellisuutta sieltä käsin.

      Iinan pyrkiminen johtajaksi ja hankkimalla liittolainen oli helppo havaita ruudun takaa. Lisäksi Iina toimi katsojien suosikkia vastaan, joten narisevan ulos äänestäminen oli helppoa.

      Hannan ja Timon laiskottelu oli taas ihan omaa luokkaansa että siitä ei enempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5846
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4762
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      91
      2988
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2770
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2026
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1486
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      940
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      744
    Aihe