LÄÄKKEISTÄ ei apua!!

Olen kärsinyt nyt koko syyslukukauden unettomuudesta en ole illalla väsynyt vaikka harrastan liikuntaa ja syön hyvin ja vielä menen jika aamu kahdeksaan...SAin imovanea sitä vahvinta eli joku 7,5mg ja vaikka otin kaksi tablettia kahen tunnin sisään ei ollut suurta vaikutusta mitä teen??? olen myös kokeillut tenoxia eikä siitäkään ollut mihinkään.. kaikki elintoiminnot ovat sekaisin kun saan yön aikana unta vain n.2 tuntia jos sitäkään.. olen ollut myös osastohoidossa.. olen toivoton mitä teen???
4644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

itse kärsin vajaa vuosi sitten yöheräämisistä.. menin lääkäriin ja sieltä lähettivät nuorisopsykiatrille..unettomuus parani Remeron nimisellä masennuslääkkeellä, jonka jouduin valitettavasti lopettamaan. ja unilääkkeiden suositusaikahan on korkeintaan 4vko (poikkeuksiakin taitaa olla).. pysyvää apua niistä ei kannata hakea!! sitä paitsi imovan ja tenox ovat mietoja, kokeiltu on.
jos unettomuus alkaa olla pitkäaikaista niin kannattaa käydä lääkärillä, ja perehtyä kunnolla asiaan..

toivottavasti oli edes jonkinlaista apua.. voimia ja toivottavasti asiat selvenevät!

Äänestä
  • toi on tosi tuttua ,et lääkärit koittaa leikkiä jotain vitun tietäjiä taustoja tuntematta koska useimmathan niistä määrää sen firman lääkkeitä minkä laskuun syövät,lomailevat ym.

    Äänestä

apua lähes krooniseen unettomuuteen mm. matalalla annoksella Doxalia tai Tolvonia (Remeronin tyyppinen lääke).
Kannattaa hakeutua unitutkimuksiin jos unettomuus jatkuu, itse kävin niissä Neurolla.
Lisät. neuro.org

Äänestä

Käsitinkö oikein että et nuku siksi että sinua ei väsytä tarpeeksi illalla? Nouset ylös aamulla aikaisin,niin onko se vaikeaa ja olet todella loppu/väsynyt silloin? Oletko väsynyt pitkin päivää?
Olet siis ollut osastolla>unettomuuden takiako?Onko sinulla jotain muita huolia,minkä takia kroppasi olisi "ylikierroksilla". Ihan myöhään illalla ei kannata liikuntaa harrastaa,vaan yrittää sen ajoittaa enemmän päivän puolelle että kroppa ehtii rauhoittua.

Päivä unia ei kannata harrastaa jos illalla ei tule tarpeeksi väsymystä. Tenoxista ainakin huomasin sen että jouduin ottamaan sen tosi aikaisin illalla,että se alkoi vaikuttamaan nukkumaan mennessä.Se myös väsytti aamulla ja päivällä ja iltaa kohden piristyin (jos olin edellisyön saanut unta tarpeeksi).
Mene lääkärille ja pyydä jotain muuta unilääkettä,jos kerran noista ei ole ollut apua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


i cant get no SLEEP kirjoitti:

Olen kärsinyt nyt koko syyslukukauden unettomuudesta en ole illalla väsynyt vaikka harrastan liikuntaa ja syön hyvin ja vielä menen jika aamu kahdeksaan...SAin imovanea sitä vahvinta eli joku 7,5mg ja vaikka otin kaksi tablettia kahen tunnin sisään ei ollut suurta vaikutusta mitä teen??? olen myös kokeillut tenoxia eikä siitäkään ollut mihinkään.. kaikki elintoiminnot ovat sekaisin kun saan yön aikana unta vain n.2 tuntia jos sitäkään.. olen ollut myös osastohoidossa.. olen toivoton mitä teen???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu