Olen käyttänyt e-pillereitä jo 9 vuotta ja koko ajan kuukautiseni ovat olleet säännölliset. Viime kuussa oli kuitenkin vain parina päivänä pientä tiputteluvuotoa ja myöhemmin kesken kuukauden (pillereiden syönnin) taas parina päivänä. Tässä kuussa kuukautiset eivät tulleet ollenkaan. Onko syytä huolestua esim. jostain sairauksista? Kelläään teistä vastaavia kokemuksia?
En ole raskaana (testattu jo kahteen kertaan). En myöskään ole laihtunut, stressaantunut yms. eikä elämässäni muutenkaan ole ollut mitään normaalista poikkeavaa.
Olisin vastauksista kiitollinen.
En ole raskaana (testattu jo kahteen kertaan). En myöskään ole laihtunut, stressaantunut yms. eikä elämässäni muutenkaan ole ollut mitään normaalista poikkeavaa.
Olisin vastauksista kiitollinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei syytä huoleen, koska sulla on ollut ongelmia vasta yhden kuukauden aikana.
Onko sulla muita oireita? Mulla kävi niin, että kuukautiset kuukausi kuukaudelta tulivat niukemmaksi ja niukemmaksi ja sitten jäivät jo kokonaan pois. Soitin gynekologille, joka sanoi, että tuo on juuri pillerien tarkoitus, että kuukautiset jäisivät lähes kokonaan pois ja jotkut jopa tavoittelevat sitä. Jos tilanne jatkuu, voit harkita pillerimerkin vaihtoa tai mennä tutkimuksiin, jos asia vaivaa sinua paljon.
Välivuoto on sitten taas merkki siitä, että kohdun limakalvo on liian ohut ja tällöinkin siihen voi olla apuna vain pillerimerkin vaihto, mutta tämä kannattaa selvittää gynekologin kanssa.
Itselläni kuukautisten poisjäänti oli yksi monista oireista kilpirauhasen vajaatoiminnassa. Siitä saat lisätietoa kilpirauhassairaudet-palstalta. Muita oireita siinä ovat mm. kalpeus, väsymys/uupumus, painonnousu,turvotus,palelu jne. Tämä selviää verikokeella eli jos sulla on myös näitä oireita, niin hanki lähete verikokeeseen.