Saako kysyä, onko ollut korjaamokäyntejä takuuaikana,
lähinnä kiinnostaa Primera farkku 1,6 litran bensakoneella.
Jos niin mitä.
lähinnä kiinnostaa Primera farkku 1,6 litran bensakoneella.
Jos niin mitä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Anteeksi, tarkoitus on tietysti kysyä,
Astra 1,6 l koneella varustettua farkkua.
Omani on ollut ongelmaton (16000), tutun -04 malliin(25000) vaihdettiin jokin lämmittimen osa,ja mitä olen palstoja seurannut, on kaikilla mennyt aika mukavasti.
Myöskään monien autojen polttimoiden yletöntä vaihtoa en ole huomioinut.
Tosin ei ole näkynyt sellaisten kommentteja jotka olisivat ajaneet 70-100.000 km vuodessa.
Mulla vaihdettiin mittaristo kerran kun se lakkasi toimintansa. Nyt pitäisi viedä uudemman kerran kun ovat jättäneet ohjelmoimatta esp-valon. Hohhoijaa...
Onpa Opel virheetön peli, silti hinta laskee uudellakin mallilla.
Vanhalla aivan hirveästi, ristiriitaista.
Katsokaapa Corollan ja Primeran palstat. samalla kysymyksellä.
Golffilla oli samanlainen tunnelma kuin Astrallakin.
Niin tosin minullakin G-mallissa alkoi tulla vikoja, vasta kun takuu oli ohi.
"tekee kyllä uusi Opelia mieli, kun se on niin iso ja varmaan yhtä hyvä ajaa kuin G-mallikin", mietitään.
Nyt 7500km ajettu 1.6 wagon, ei mitään huomauttamista.
Olen ajanut Astra 1.6 farkulla 10 kk / 18 tkm. Ainoa tähän mennessä havaitsemani vika on ratissa olevassa ajotietokoneen säätöpyörässä, jonka painallus vaihtaa toisinaan radiokanavaa vaikka näin ei pitäisi tapahtua. Ymmärtääkseni tässä säätimessä on ollut muillakin toimintaongelmia, joten kun vien auton ensihuoltoon tulevana kesänä 30 tkm ajon jälkeen, niin täytyypä mainita asiasta.
8 kk ja 23 000 km. Ei ole mitään korjauksia tarvinnut tehdä. Siisti peli.
Wagon 1.6 enjou.Kuljettajan penkin selkänoja nukkaantui.Selkänojan verhoilu vaihdettu takuuseen.Nyt takavalo umpiot huurteessa sisäpuolelta?
Neljä kertaa korjaamolla. Kolmesti pensamittari ja kerran etuovi.Vielä ainakin kerran ,koska oveen ei löytynyt jotain muoviosaa (tilauksessa).
Samallalailla pikkuvikoja, kuin g astrassakin, kokemusta on.Harmittaa, hyvä auto ajaa ja on tarpeeksi lämmin talvella, mutta nuo korjaamokäynnit?
Hyvin on toiminut ja hyvä ajaa, 9tkm takana.
Tekisi mieli kertoa mitä on ollut G mallilla takuuajan jälkeen, 90 000 km mennessä.
Minullakaan ei ollut takuuaikana muuta kuin
valoheittimet hikoilivat ja ne vaihdettiin.
Sekä pieniä suhinoita ja kitinöitä korjattiin.
Samanlainen farkku Cosmo Easytronicilla aj. 17t - ei vian vikaa ! Eikä ole kertaakaan sammunut liikenteessä risteyksessä, ylämäessä, ruuhkassa. Tosin bensaa vie 6,5 l sadalla sekalaisessa ajossa.
Vaihdettu ohjausvaihde 55tkm kohdalla
alkoi kuulostaa siltä kuin kissa olisi ollut
ratin alla. Meni myyjäliikkeen takuuseen. Vika uusiutui noin 30 tkm jälkeen eli noin 85tkm kohdalla silloin maahantuoja maksoi osat jouduin maksamaan työn.
115tkm ei ole vika vielä tullut takaisin.
Tarkkaan ottaen, millaista ääntä se piti? Mulla kuuluu koko ajan sellanen hiljainen, siisti "ulina", joka muuttuu hieman rattia käännettäessä. Hankin auton -00 farkku 1,6 16v. aj. 86000 vasta pari viikkoa sitten, enkä tiedä mitä ääniä ko auton pitäisi pitää. Joku sanoi, että ko. ääni on normaalia.
Easytronic vaihdelaatikon ohjelmisto päivitettiin pari viikkoa sitten kun hiukan bugitti.
Eilen illalla hajosi keskuslukitus autostani. Mallina siis Astra H 1,6 wagon ja ajettu 16700km. Ovet nyt saa lukkoon kun avaimella painaa oven lukon vieressä olevaa reikää avaimen kärjellä.
Harmi kun ei ole huolto näin sunnuntaisin auki missään täällä pk-seudulla, joten huomiseen maanantaihin saa odottaa. Takaluukkua ei saa lukkoon mitenkään, joten täytynee parkkeerata perä aina jonkin seinää vasten ettei mahd. varas pääse sisään :-D
Muuten ei ole ollut valittamista autosta mitä nyt on pistänyt silmään takavaloihin kertyvä huuru, joka on aika Ladamainen ilmiö voisko sanoo :o)
Auton(Astra Wagon 1.6 Enjoy -05)vein huoltoon eilen tiistaina ja vikakoodia eivät löytäneet. Siinä sitten ihmettelivät että mikä mahtaa olla vikana kun keskuslukitus ei toimi ja radio jää päälle kun ottaa avaimen "pesästä."
Soittivat sitten myöhemmin työpäivän aikana ja kertoivat että vika löytyi. Vika oli jokin mekaaninen virtalukossa. Puhuivat että jokin muovinen patruuna olisi ollut alunperin tehtaalla laitettu ilmeisestikin väärinpäin, joka nyt sitten oli mennyt pois paikoiltaan ja siten aiheuttanut vian. Lyhyesti: virtalukko luuli että avain on koko aika pesässä, joka sitten esti keskuslukituksen käyttämisen. Lapsilukko toimi aivan normaalisti.
Tänään sitten laittoivat tuon muovisen osan oikeinpäin ja putsasivat virtalukon vaikkakin ei se likainen pahemmin voi olla näin uudessa autossa.