Mikä MP3-soitin?

Tyhmä nainen

Minulla ei ole vielä edes CD-soitinta, kun jo tarjotaan uutta aparaattia MP3-nimistä. Mikä ihme se on? Vanhaan kasettisoittimeeni osaan nauhoittaa musiikkia, mutta miten se tapahtuu tässä uudessa vehkeessä? ja miten sieltä voi löytää mitään? Ja miten niin pieni laite voi toistaa ääntä kunnolla? Jos ja kun joudun levyjen cd-kasettien puutteen vuoksi uusimaan soittopelini, kumpi on parempi CD-soitin vai tämä MP3 ja miksi?
Pliis, kertokaa te, jotka tiedätte ja ymmärrätte.

2

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ___

      MP3 on pakattu äänentallennusformaatti, eli tiedostomuoto. Sen hyöty on tiedostojen noin kymmenesosan koko verrattuna pakkaamattomaan, eli CD-levylle mahtuu n. 700 minuuttia musiikkia MP3-muodossa(vrt n. 80 min normaali ääni-CD). Nykyään on myös pikkuruisia MP3-soittimia, joissa on muistia n. 64Mt - 6Gt (n.6000Mt), CD-levyn koon ollessa n. 700Mt. Niissä on sisällä muistia mikropiireinä tai pieni kiintolevy. Niihin voi tietokoneen välityksellä siirtää musiikkia.

    • hehtis

      MP3 on pakattu äänitiedosto.. se on kehitetty jotta äänitiedostot olisivat pienempiä. No, MP3-soitin on äänisoitin, jolla voit kuunnella tätä "mp3" tiedostomuotoa.. vähän vaikeaa selittää.. eli siis soittimissa on muisti johon tallennetaan kappaleet MP3-Muodossa tietokoneen usb-liitännän kautta. mp3-CD soittimiakin on olemassa, eli siis tallennetaan mp3-musiikkitiedostot CD:lle, ja cd kuunnellaan soittimessa, tämä on itseasiassa erittäin kätevää, koska normaalilla koodauksella CD:lle menee n.10 kertaa enemmän ääntä, kuin normaaleissa "kaupassa ostetuissa" levyissä tai kopioiduissa levyissä on.

      Eli siis lyhyesti: CD-soittimella kuunnellaan CD:itä, ja MP3-soittimilla kuunnellaan muistilta, Mp3-tiedostoja. Ja kappaleiden siirto onnistuu tietokoneelta käsin. Mp3-soitin on siksi pienempi koska muisti ja sen vaatimat komponentit eivät vie paljoa tilaa, kun taasen CD-soittimessa pitää olla lähes samat komponentit kuin esim. CD-Asemassa.

      Kappaleet saat CD:ltä MP3-Muotoon esim. Audiograbber-nimisellä ohjelmalla. Mp3-tiedostot saa soittimeen sitten ohjeiden mukaan.

      Tarkoitettiinhan tässä kannettavia soittimia? Jos tarkoitettiin, luulisin että Mp3-soitin on parempi, koska et joudu vaihtamaan aina CD:tä, ja CD-soitin ei ole kovin kompakti. CD-soittimessa saattaa tulla katkoja, kun esim.juokset. Mp3-soittimessa ei näitä tule..

      256Mt Mp3 soittimeen mahtuu noin 60 kappaletta.
      512Mt Mp3 soittimeen taas noin 120..

      Soittimia löytyy aina 60-gigatavuiseen asti.

      Typoja tuli. Kertokaa niistä. tämä vastaus on kirjoitettu kiireellä ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      104
      6724
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      87
      5057
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3309
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      32
      3180
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      27
      2348
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1716
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1351
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1302
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1206
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      984
    Aihe