pureeko.............?

salaattifani

pureeko lehmät yleensä?

5

1113

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruohoa

      pitkään heinään tukehtuu

    • salaattifani

      joo mut tarkoitin ihmisiä!:9

    • Agrologi

      Lehmän luonnolliseen puolustuskäyttäytymiseen pureminen ei kuulu, se puolustaa tarvittaessa itseään puskemalla (sarvilla tai nupot rodut otsallaan).

      Syödessään lehmä kiepauttaa kielellään laitumelta heinän korsia suuhunsa puree ne sitten poikki, jauhaa poskihampaillaan karkeaksi mössöksi ja nielee sitten. Lehmä soveltaa samaa tekniikkaa myös nappuloita ja viljaa syödessä.

      Ihmistä lehmä saattaa puraista lähinnä vahingossa, jos annat sille namipaloja kädestä yms. Vahinkojen ehkäisemiseksi anna herkut aina avokämmeneltä. Lehmä saattaa napata kiinni myös takin helmasta tai muuten vaatteista, koska hikinen paita maistuu/haisee suolaiselta ja navetta vaatteissa on usein lehmän mielestä makoisaa jauhonpölyä. Tällöin se käyttää samaa tekniikkaa kuin ruohoa syödessä.

    • jotkut

      Yleensä eivät pure, mutta olen aika moneen lehmään törmännyt, jotka ovat jostain oppineet senkin "kivan" taidon...

    • ammu

      Ei lehmät tavallisesti pure, mutta vahingossa saattavat vetäistä alahampaillaan (ylähampaitahan heillä ei ole), joka tuntuu ikävältä.. Mutta ei ainakaan normaalit lehmät pure. Toisin kuin hevoset..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      47
      2973
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2649
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      39
      2466
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1938
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1569
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1287
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      178
      1219
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe