Tällä palstalla on ollut keskustelua GS:n telineistä.
Kysäisin vielä, että mikä malli olisi hiljainen ja edullinen jälkikäteen ostettuna?
Siihen pitäisi vielä saada boksi kiinni.
Kattotelineet
3
512
Vastaukset
- mja
Jälkikäteen voi hankkia Renaultin oman lukittavan design-telineen (pyöreä muotoilu) 200 e tai sitten kantikkaan tarviketelineen n. 90-100 e missä poikkitanko ulottuu pidikkeiden ulkopuolelle. Grandissa on 4 paikkaa kattotelineille, joista 2 taaimmaista on suunniteltu Renault-telineelle toisiinsa kiinni asennettavaksi "spoileriksi". Ei kuulemma paljon spoilaa, mutta pysyy hyvin mukana eikä ole tiellä.
Tavallisessa Scenicissa (kuten minulla) on vain yksi paikka kummallekin tangolle, ovat naurettavan lähellä toisiaan. Ainakin minulla kumpikin teline pitää kiinnikkestään kovaa ulinaa kun nopeus nousee yli 80 km/h. Siinä on joku kämmi ilmavirtauksen ohjauksessa, en ole jaksanut tutkia mikä kohta se tarkkaan on että voisi peittää. GS:ssä spoileri-asennossa ei kuulemma ulise.
Rellun telineen kiinnitysruuvi/kierre on rakenteeltaan sellainen, että se on omiaan ruostumaan kiinni kun teline on paikoillaan. Sadevesi pääsee sinne. Joskus on jo parin päivän käytön jälkeen saanut vääntää tosissaan, ennenkuin naksahtaa auki, vaikka olen öljynnyt kierteet. ALuksi oikealla puolella pultit eivät menneet edes pohjaan ja Bilian korjauksen jälkeenkin saa käyttää melkoista voimaa. Tämäkin lisää kiinnijuuttumisen riskiä. Kun teline ei ole käytössä, kierteiden suojana on sellaiset helposti hukkuvat natsat. Näyttävät ruuvattavilta, mutta todellisuudessa ne vaan nostetaan irti.- jalmari
Auttaisikohan, jos pultin kierteisiin laittaisi kuparitahnaa öljyn asemasta?
- mja
jalmari kirjoitti:
Auttaisikohan, jos pultin kierteisiin laittaisi kuparitahnaa öljyn asemasta?
Kierretappia tässä tarvitaan ja luulin että olisivat Biliassa "protsanneet" ne tapilla. Jostain syystä TJ vaati koko telinettä, vaikka pelkkä pulttisarja olisi riittänyt kierteiden tutkimiseen. Teline oli tietysti paikoillaan kun hain kärryn ja irroittaessani totesin että pohjassa ovat pultit mutta edelleen jäykät. Naksahti aika ilkeästi kun aloitin löysäämisen. Täytyy ilmeisesti ajaa ne kierteet tapilla itse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751968Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361694Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81318Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241145Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59925
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57909