Välimatkat

Elikkä lontooseen olen lähdössä ja nyt olen tuossa karttaa katsellut ja minusta keskusta ei näytä mitenkään kohtuuttoman suurelta, ettei sitä voisi kävellä läpi aikansa kuluksi, ilman mitään busseja ym. Mutta omaan silmään en kuitenkana luota, joten siellä käyneet konkarit onko välimatkat tuhottoman pitkiä? esim london bridgen ja big benin välissä?
6893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllähän näitä karttoja mittakaavassa löytyy esim.
http://www.multimap.com
ja 500 yards = 473 m
ja kandee tutkailla myös directions-kohtaa, jospa siitä löytyis apua.

Äänestä

kävely on hyvä tapa edetä, olo kevenee ja ehkä pääsee elikkä-taudista?

Äänestä
  • Ruoka maistuu paremmin jne.

    Mä ajattelin käyttää busseja, meillä kun on lapsia mukana ja saadaan kävellä ihan tarpeeks museoissa.

    Elikkä on ihan mukavannäköinen sana.

    Äänestä

  • Mindi kirjoitti:

    Ruoka maistuu paremmin jne.

    Mä ajattelin käyttää busseja, meillä kun on lapsia mukana ja saadaan kävellä ihan tarpeeks museoissa.

    Elikkä on ihan mukavannäköinen sana.

    on se, että et voi olla oikein varman aikatauluista, mikä tietää odottelua. Vielä suurempi ongelma saattaa muodostua, siitä ettet ole kunnolla selvillä bussien reiteistä. Niitä eri linjoja on toodella paljon. Vielä kun lisätään ruuhkat keskustassa, alkaa bussin viehättäväyys karista.

    Metro on tässä suhteessa ylivoimainen. odottelua max pari minsaa, tietää aina minne on menossa, ei juutu ruuhkaan.

    Itse toiminkin niin, että menen metrolla pelipaikalle ja sitten otan jalat alle...

    Äänestä

Jos on tottunut kävelemään ja pitää siitä, niin sehän se on paras tapa tutustua kaupunkiin, mitä sieltä maan alta metrosta näkee? Jos väsähtää, voi maisemaa toki vaihtaa bussilla - ihan huvikseenkin voi istua siellä yläkerrassa kaupunkia katselemassa. Mutta kävellen voi piipahdella juuri sinne minne kiinnostavalta näyttää. Kauniilla kelillä etenkin paras kulkupeli! Monet paikalliset kaupunkilaiset kyllä leimaa kahjoksi, eihän city-immeiset kulje kävellen ;))

Äänestä

Lontoon keskusta aika laaja käsite on! Kävellä tietysti voit, jos haluat, mutta varaa hyvät kengät ja paljon aikaa. Välimatka Big Benin ja London Bridgen välillä ei ole kovin suuri. Riippuu, mitä haluat Lontoossa nähdä. Jostakin kohteesta toiseen välimatka voi olla aika pitkä. Kannattaa suunnitella tarkkaan, mitä haluaa nähdä ja missä käydä.
Hauskaa matkaa! Ihana kaupunki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lontooseen! kirjoitti:

Elikkä lontooseen olen lähdössä ja nyt olen tuossa karttaa katsellut ja minusta keskusta ei näytä mitenkään kohtuuttoman suurelta, ettei sitä voisi kävellä läpi aikansa kuluksi, ilman mitään busseja ym. Mutta omaan silmään en kuitenkana luota, joten siellä käyneet konkarit onko välimatkat tuhottoman pitkiä? esim london bridgen ja big benin välissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu