Heip!
Onkos muilla samanlaista? Meidän tyttö 3kk ei viihdy mahallaan ollenkaan. Selällään kyllä saattaa olla ja jumppaa jumppamatollaan ihan mukavan mittaisia hetkiä. Sylissä viihtyisi vaikka koko ajan ja tuolla aikaisemmin olikin keskustelua ns. sylivauvoista. Tyttö viihtyy olkapäällä ja juuri tuossa lentsikka-asennossa, ilmeisesti sen vuoksi, että masuvaivoja tahtoo jonkun verran olla ja olkapäällä tai sylissä kasvot menosuuntaan ihan sen vuoksi, että mokoma on niin kauhean utelias; kaikki pitää nähdä ja paikan vaihtua, muuten kyllästytään. =) Päätään tyttö kannattelee tosi hienosti, mutta tuo mahallaan viihtymättömyys huolestuttaa, kun ei tule harjoiteltua noita kääntymisiä tai muita vastaavia. Neuvolan hoitopöydällä neiti paurottaa komeasti masullaan ja kääntyi 2 kk neuvolassa kahteen kertaan masulta selälleen, mutta kotona kun laittaa masulleen lattialle tms. alkaa ihan hirveä huutaminen. Viisi minuuttia olen saattanut sitä huutoa ja sätkimistä katsella, sitten on pakko ottaa syliin.. =(
Mitäs te muut olette vastaavanlaisessa tilanteessa tehneet? Itse olen ajatellut, että pakko kait tässä on ruveta johdonmukaisesti totuttamaan tyttöä lattialla mahallaankin olemiseen, eihän tuo muuten pääse harjoituttamaan itseään ollenkaan. =/ Muuten typykkä on aurinkoinen napero; hymyilee kovasti ja nauraa ääneen. Seuraa hirmu tarkasti mitä ympärillä tapahtuu ja tykkää lukea omia kirjojaan.. =) Taidanpa olla tietenkin liian aikaisin huolissani tällaisista asioista ja joskus saatan toivoa, että neiti olisi vielä sylivauva, mutta ensikertalaista huolestuttaa ihan kaikki.. U know.
Vauva ei viihdy mahallaan..
5
1798
Vastaukset
- jujuu
Laitatko virikkeitä lapsen eteen kun on massullaan? Meillä 5 kk:tta ja on alkanut kyllästymään oleskella samassa paikassa. Eli vaihtelemme lattialla paikka keittiöön ja makuhuoneeseen jne.. Toinen mikä tuli mieleen on vaatteet eli meillä ei käytetä vetoketju vaatteita sen vuoksi juuri, että painaa mahaa. Väsyneenä tai masu pullollaan ei myöskään viihdy mahallaan. Tuossa 3 kk:n iässä meillä vaavi oli välillä kärttyinen ja ei aina tiennyt mitä halusi. Meni kuitenkin ohi ja nyt pyöriskelee miten sattuu lattialla.
- vaikkapa
Laittaa rullatun pyyhkeen tms. vauvan alle, niin että se tukee vähän, käsiä on helpompi käyttää, ja päätäkin hiukan helpompi kannattaa. Meillä neuvoi fysioterapeutti tämän, ja homma toimikin. Tosin meillä poika oli silloin jo paljon vanhempi, ja huolena oli liikkumattomuus. Eikä sovi tosiaan unohtaa niitä virikkeitäkään.
- Äiti kans
vaikkapa kirjoitti:
Laittaa rullatun pyyhkeen tms. vauvan alle, niin että se tukee vähän, käsiä on helpompi käyttää, ja päätäkin hiukan helpompi kannattaa. Meillä neuvoi fysioterapeutti tämän, ja homma toimikin. Tosin meillä poika oli silloin jo paljon vanhempi, ja huolena oli liikkumattomuus. Eikä sovi tosiaan unohtaa niitä virikkeitäkään.
... viihdytä yhtään mahallaan. Ikää kyllä vasta 2kk. Huuto tulee lähes heti, kun likan laittaa masulleen.
- viihtyy
Ei meidänkään tyttö tuon ikäisenä viihtynyt mahallaan kauaa.
Nyt kun ikää on jo 5 kk, niin viihtyy paljon paremmin. - meillä ensin niin
laittaa esim. hoitopöydälle tai ihan keittiön pöydälle puuhamaton päälle ensin mahalleen. Meillä ainakin poika tykkäsi enemmän kuin olla alhaalla laittialla. Oli kai paremmin koko perhe näköpiirissä :) Nytkin (poika nyt 4kk) kaikki ensimmäiset "temput" kuten tarttuminen esineeseen ja kääntyminen selältä mahalleen on opittu ensi hoitopöydällä, se on se kaikista tutuin ja turvallisin paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762149Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361762Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111500Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341265Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611250Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161079Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv611002- 60983
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103684