Sadevesikupin jäädyttyä yhdeltä nurkalta pääsi neljänneskaton vedet valumaan yli 2 m päästä terassin alta perustusten vierustan sulasta paikasta perustusten alle. Talo on valmistunut 2004, alla on sorakatko ja kivijalassa patolevy. Alajuoksut ovat "telttapatjalla" kivijalasta eristettyä kestopuuta, betonilaatan alla styroksia ja hiekka.
Nurkkahuoneen kulma haisee nyt pistävähkölle. Viereisessäkin päätyhuoneessa on hiukan ylimääräistä hajua. Vahingon laajuutta on ilmeisesti ryhdyttävä kartoittamaan näytteenotolla lattian alta. Näytteet tuntuvat maksavan satasen luokkaa per näyte ja siihen tuntityö päälle. Saapa nähdä, miten laajalle vahinko on voinut levitä.
Jos jollakulla on tähän tilanteeseen hyviä vinkkejä, niin otetaan mielellään vastaan.
Nurkkahuoneen kulma haisee nyt pistävähkölle. Viereisessäkin päätyhuoneessa on hiukan ylimääräistä hajua. Vahingon laajuutta on ilmeisesti ryhdyttävä kartoittamaan näytteenotolla lattian alta. Näytteet tuntuvat maksavan satasen luokkaa per näyte ja siihen tuntityö päälle. Saapa nähdä, miten laajalle vahinko on voinut levitä.
Jos jollakulla on tähän tilanteeseen hyviä vinkkejä, niin otetaan mielellään vastaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Merenpinnan noustessa kosteusvaurioksi katsotaan se, jos vesi nousee yli sokkelikoron. Muuten päästään pelkällä säikähdyksellä.
Lienet unohtanut vanhat kalsarit sinne nurkkahuoneeseen.
Samassa sarjassa voisin kertoa meitä kohdanneesta onnettomuudesta, kun nuorimmainen laski alleen eteisessä. 'Vesivahinkohan' siitä tuli. Kutsuttiin kosteusmittaajat paikalle ja talo määrättiin asumiskieltoon. Puoli vuotta kuivateltiin, mutta ei auttanut. Lopulta talo meni purkuun ja paikalle valettiin betonikakku, jonka alle onnettomuuspaikka jäi. Nyt ympärillä on poliisivartio yötäpäivää...
Kyseessä ei ole provo vaan ote arkipäivää. Vaurio on ilmeisesti pakko korjata, eihän tuollaista voi kellekään myydäkään, jollei kuivana pysyminen jatkossa häivytä ongelmaa. Ottakaa opiksi vahingostani, kovin monella on samanlaiset sadevesikupit ja vielä taloon päin kallellaan, arvatkaa mihin sulamisvedet valuvat kupin jäätyessä, ainoa sula paikka on nimittäin perustuksen juuressa.
Jos vesi on päässyt sokkelin alle, niin mitä sitten? Kyseessä on kuitenkin yksittäistapaus eikä tuo ole jatkunut vuosia.
Jos talo on tehty oikein, niin vesi on valunut maahan, sillä hiekkahan tuolla on vastassa!
Hajua en osaa kommentoida, muuta styroksi ja hiekka ei hajua aiheuta.
Kellarittomassa talossa sokkelin alle valuva vesi ei aiheuta haittaa, siellähän on salaoja sitä varten, jotta sinne menneet vedet pääsee pois. Rakennus on rakennettu liian alas, jos sokkelin viereen valuva vesi pääsee lattian väliin lämpöeristeisiin tai muualle rakenteisiin, kysessä on rakennevirhe silloin.
Rohkaiseva arvio, jospa vika olisikin muualla, mutta hajuhaitta on olemassa. Ei perunakellari, mutta sellainen pistävähkö.
Laskin tuossa, että jos 1/4 katolla on 30 cm lunta, joka vastaisi vaikka 100 l/ m2 vettä, niin vettä kertyisi 5000 l. Jos sora vetää 10 % tilavuudestaan vettä joukkoonsa, niin 5000 l täyttää talonpohjan soran kahteen kertaan. Kun vesi on valunut kahden viikon aikana, niin paljon on toki täytynyt imeytyä soran alla olevaan hiekkaan. Talon laidalta maa on tuolloin jäässä muodostaen kaukalon ja luulenpa salaojaputkien ympäristönkin jäätyvän ensimmäisten vesien myötä, koska ne eivät ole suoraan sokkelin alla lämpimässä vaan vähän sivulla. Olosuhteet ovat otolliset suuren vesimäärän aiheuttamalle vahingolle, kesällä tuo vesi menisi varmasti salaojiin.
Hiekassa voi varmaan olla epäpuhtauksia tms. jotka hajun aiheuttavat. Toivottavasti olet Rape oikeassa ja koska tämä on yksittäistapaus eikä kosteusrasitus toistu, niin ongelmakin jäisi vähäiseksi.
Nehän on routasuojalevyjen alla.