Hiiri jumittaa ja koko kone

apuvaaa

Toisinaan kesken kaiken eri paikoissa lyö hiiren ja koko koneen jumiin,mikään näppäin ei pelaa myöskään. Kone on sammutettava katkaisemalla virta töpselistä. Uuden käynnistyksen jälkeen taas pelaa, kunnes jossain vaiheessa tekee saman.
Mikä vikana.

4

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaahas....

      Käytät varmaankin jotain optista hiirtä? Kokeile (esimerkiksi pelin aikana) liikuttaa hiirtä oikein nopeasti ja katso, pysähtyykö ruutu silloin hetkeksi (ja mahdollisesti näppäimistä ja/tai hiiri jumittuu) Itselläni oli sama ongelma, kunnes vaihdoin hiiren... En sitten tiedä, jos se liittyy jotenkin ajureihin. Omaan hiireeni ei ainakaan ollut ajureita.

      • hiiri

        jonka merkki on DEXXA Optical. Kiinassa valmistettu. Tekeekö tällä mitään? Noista ajureista en tiedä.


      • Röpöreksa
        hiiri kirjoitti:

        jonka merkki on DEXXA Optical. Kiinassa valmistettu. Tekeekö tällä mitään? Noista ajureista en tiedä.

        sehän selviää sillä ku työnnät siihen vanhan hiires onko kinkin hiiressä vika


    • osku

      Pitäisi kertoa mitä Windowsia käyttää, mitä virusohjelmaa, ext. Minulla hiiren nuoli on pysähdellyt, kun on käytössä Win98SE ja Norton Antivirus. Kun sammuttaa ohjelman smc Ctrl Del nappien kautta, se tuntuu olevan parempi. Lisäksi en katkaise virtaa koneesta, vaan jätän valmiustilaan. Sillä lailla ei tule epäonnistuneita ja vaikeita käynnistyksiä. CleanDiskSecurity ohjelmalla siivoaminen voi parantaa konetta. Sen saa netistä ilmaiseksi. Aivan selvää syytä koneen takkuiluun en tiedä.
      Pitäisi kai asentaa Windows taas uudestaan varakopiosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe