Melko erilaisia ovat

a ci m l ai ne n

Alkuperäinen versio ja virallinen versio.

Virallisesta on jätetty pois seksiä ja homoseksuaalisuutta käsittelevät kohdat tai näitä ei ainakaan mainita nimeltä. Miksiköhän?

Osa yksityiskohdista alkuperäisessä tosin on henkilökohtaisia, esim. Heleniä koskevia, kuten se mistä hänen likinäköisyytensä johtuu.

3

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shy

      keep going on ...

    • admata.

      >>
      Virallisesta on jätetty pois seksiä ja homoseksuaalisuutta käsittelevät kohdat tai näitä ei ainakaan mainita nimeltä. Miksiköhän
      >>

      Kun lukee alkuperäistekstiä täältä:

      http://courseinmiracles.com/acourseinmiracles/acim1_10/page1c.htm

      Niin tulee siihen käsitykseen että nuo kohdat olivat kovastikin henkilökohtaisia. Esim:

      "The other question, however, I am more than willing to answer, because it is appropriate for NOW. You and Bill both chose your present sex partners shamefully, and would have to atone for the lack of love which was involved in any case."

      Eli kuten tuosta kohdasta voimme lukea, niin sekä Bill että Helen saivat moitteita seksipartnereidensa valinnasta, jotka olivat "häpeällisiä". Kyseisestä kohdasta tuli erittäin selväksi että AJANKOHTA ilmoittaa kyseinen asia oli erittäin tärkeä:
      "because it is appropriate for NOW."

      Tuon kohdan jälkeen Heleniä moitittiin siitä, että hän valitsi seksipartnerinsa, jotka EIVÄT TÄYTÄ hänen FANTASIOITAAN. Sinänsä seksifantasioita moitittiin, koska silloin kiinnittää huomionsa harhaan. Helen ei kuitenkaan välttänyt seksifantasioitaan oikeasta syystä, vaan siksi koska pelkäsi niitä.

      Heti tuon perään puhuttiin homoseksuaalisuudesta:

      "As was said before, homosexuality is INHERENTLY more risky (or error prone) than heterosexuality, but both can be undertaken on an equally false basis. The falseness of the basis is clear in the accompanying fantasies"

      Eli varoitettiin että homoseksuaalisuus perustuu helpommin epätodellisiin fantasioihin, jotka ovat mahdollisia myös heterosuhteessa.

      Olen huomannut että IOK välttää asettamasta ehdottomia dogmeja ja pyrkii sitävastoin selittämään ja opettamaan asiaa mahdollisimman monelta eri puolelta. Ajattelisin että seksuaalisista neuvoista voi tulla herkästi dogmi, kuten perinteisessä kristinuskossa niin helposti on tietyistä Paavalin toteamuksista vedetty. Dogmeista tulee puolestaan helposti rakkaudettomia lakeja jolloin opetukset kääntyvät itseään vastaan. Ehkä sen takia kyseiset henkilökohtaiset viittaukset on voitu jättää pois lopullisesta, "virallisesta", versiosta...

    • aci m la i ne n

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      52
      9220
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6548
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      124
      6273
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      149
      4817
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      167
      4636
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      93
      3233
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      169
      2351
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2218
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2166
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      1997
    Aihe