en usko

suupaltti

Henkien olevan niin suuri vaara kun puhutaan vakkei niillä leikkiä kannata. Suurin osa spiritismiinkin sekaantuneista jää henkiin tosin henget voivat aiheuttaa voimakkaita pelkotiloja yms. Mutta harva kuolema johtuu henkiin sekaantumisesta.

9

574

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ääliö.

      Mikä oli pointti?

      • suupaltti

        siinä kun niin moni niistä varottelee niin vakavaan äänen sävyyn,mutta moni asia mitä ihminen elämässään tekee voi olla hengenvaarallista kaikessa on riskinsä. Henget ovat vain asia josta ihmiset eivät tiedä käytännössä mitään mutta tutkimalla tieto lisääntyy.


      • Noita-Nainen
        suupaltti kirjoitti:

        siinä kun niin moni niistä varottelee niin vakavaan äänen sävyyn,mutta moni asia mitä ihminen elämässään tekee voi olla hengenvaarallista kaikessa on riskinsä. Henget ovat vain asia josta ihmiset eivät tiedä käytännössä mitään mutta tutkimalla tieto lisääntyy.

        Mielestani henkimaailmaa voi tutkia siina, missa muitakin ilmioita. Mutta ollakseen objektiivinen "tutkija", tulee sita myos olla...

        Ja aika usein kay, etta ihminen esim. antaa pelolleen ylivallan ja silloin esim. potentiaaliset henkimaailman ilmiot tuntuvatkin pelottavammilta kuin ne muuten olisivat olleet ja saattavat aiheuttaa pitkittyneita pelkotiloja.

        Itse en esim. "kannata" yhtaan spiritismia ja vastaavaa...jos ihminen lahtee tahallaan hakemaan angsteja, niita todennakoisesti on luvassa...

        Tai sitten pitaa todellakin tietaa, mita tekee ja pitaa osata lopettaa ajoissa...


    • Noita

      Ihmisen mielenterveys on vaarassa aina kun hän alkaa pelata jonkun asian kanssa niin, ettei mukana ole koko ajan sekä järki, itsekritiikki että intuitio.

      Oli kysymyksessä sitten henkimaailma, uskonnolliset uskonnot ja lahkot,
      tai riippuvaisuus jostakin ihan maallisestakin asiasta niin että homma lipeää käsistä.

      Spiritismi ja toisten tasojen olentojen, sanottakoon niitä nyt sitten vaikka hengiksi, yhteys ei välttämättä ole ihan vaaratontakaan.
      Jos ei varmasti tiedä mitä tekee,
      on siis parempi ettei tee näissä asioissa yhtään mitään.

      Totta kyllä taatusti on sekin,
      että paljon suurempi riski seota päästään on kyllä se että liittyy johonkin uskonnollisesti aivopesevään lahkoon tai kulttiin, kuin se että leikkii Ouija-laudalla.

      • Cyberanimal

        Noita on ihan oikeassa tuon mielenterveys-jutun kanssa mutta menisin vielä pidemmälle, eli henget eivät ehkä tapa sinua suoraan kuristamalla yms. mutta voivat ajaa masennukseen, hulluuteen, epätoivoon, itseviiltelyyn, itsemurhaan. Onhan siinä sitten aina sanottu, että ihminen sen itselleen teki mutta minkä painostuksen alaisuudessa? Ja pelko ja energian menetys voivat ajaa ihmisen mitä kummallisempiin itsetuho-puuhiin, joten ehkä se varoittelu onkin lähinnä siksi, että jos et hallitsekaan kutsumaasi yms. "henkeä" läheisyydessäsi, siitä voi koitua aikamoinen riesa pääkopalle ja ajaa siten omituisiin tekoihin ja jopa kuolemaan... oman käden kautta. En tiedä voiko sitä verrata esim.riivaukseen, mutta joskus myös ihmiset kutsuvat henkiä esiin muilta tasoilta ja karkoittavat ne sitten vapaina "juoksemaan" täällä meidän tasolla kun eivät tajua laittaa niitä takaisin omalle tasolleen tai tuhota niitä, et silleen.


    • Sh4m4n

      Mä näin yhden hengen, joka oli punainen. Sitten mä pelästyin sitä ja ajoin sen pois. Myöhemmin vähän ajattelin, että mitä mä oikeen pelästyin, olisinhan mä voinut ensin kysyä mitä tää henki haluaa, tai muuten vaan sanoa moi. Ja sen jälkeen vasta ajaa sen pois, jos se on jotenkin vihamielinen.

      Mä löysin tän hengen unesta ja menin halaamaan häntä oikeen kunnolla ja sanoin haluavani rakastella hänen kanssa. Samalla heräsin ja vähän ajan päästä huomasin tän hengen mun huoneessa. Koska mä en heti tajunnut mitä olin tehnyt, pelästyin. Myöhemmin mä pyysin anteeksi tältä hengeltä. Toivottavasti anteeksipyyntöni meni perille.

    • Entinen noita

      Eräs Japanissa asunut henkilö kertoi, että siellä ihmiset "käyvät kauppaa" pahojen henkien kanssa: jos nyt lähdet, suostun siihen ja siihen.

      Niinpä siellä ovat unihalvaukset tavallisia. Nukkuessa paha henki tulee istumaan ihmisen päälle ja saattaa vaikka kuristaa kurkusta eikä ihminen pysty liikahtamaankaan. Näillä unihalvauksilla on jokin tietty nimikin, jonka olen nyt unohtanut.

      Mitään hyvää ei koskaan tule siitä, että on pahojen henkien kanssa tekemisissä.

      Evankelioin erästä naista ja nainen kertoi, että hänen kuollut isänsä tulee öisin hänen sänkyynsä ja kietoutuu hänen ympärilleen. Vähän ihmetteli sitä, kun isä ei eläessään ollut ollut mikään halailija saati kietoutuja tyyppi.

      Kerroin, että ei se isä ole, vaan paha henki. Hän ikävöi isäänsä ja halusi uskoa tuon pahan hengen olevan isänsä. Niinpä hän suuttui, kun kuuli totuuden eikä halunnut tulla uskoonkaan, ettei vain joutuisi eroon tuosta hengestä. En edes halua kuvitella, minkälaisen jatkon nuo öiset kietoutumiset ovat saaneet.

      • Entinen noita

        Tuli mieleen, ettei joku nyt turhaan säikähdä, eivät kaikki unihalvaukset johdu pahoista hengistä, vaan syyt voivat olla ihan aivoista johtuviakin.

        Mutta nyt muistin noitten Japanin pahojen henkien aiheuttamien tapausten nimen: kanashibari eli sitoa metalliköydellä suomeksi.


    • *hehh* :) <3

      tiedätkö yhtään mitä voi tapahtua jos on pelannut spiritismia ja saanut kirouksen? Kun minun kaverini pleasi niin he lähtivät juoksemaan ulos kun niitä pelotti niin paljon. eikö niillä ole nyt joku kirous? :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2025
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1709
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1358
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1171
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1169
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1024
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      945
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      934
    Aihe