verikorva

mil@w

Mitä mieltä voinko itse tyhjentää verikorvan steriilisti kotona??Olen nähnyt miten ell sen tekee, joten luulisin että onnistuisin,onko kokemuksia?

4

3882

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dude

      mietihän nyt järjellä, ei tosta tule mitään, anna ammattilaisten hoitaa hommat itse aiheutat vain vahinkoa ja kipua koirallesi!!

      • issu56

        Kyllä verikorvan voi aivan hyvin tyhjentää itsekin, kunhan muistaa desinfioinnin ennen ja jälkeen tyhjennyksen!!


    • ...

      Miksi se pitäisi tyhjentää?

      Jos koira ei ole näyttelykoira, siinä ei ole mitään järkeä. Minulla on samalla koiralla ollut molemmissa korvissa verikorva. Toisen tietämättäni asiasta vein lääkäriin ja he leikkasivat ja tikkasivat sen.

      Oma eläinlääkärini poistaessaan tikkejä sanoi, että kun verta on vuotanut suonesta tarpeeksi, se alkaa pianaa suonta kiinni ja verenvuoto tyrehtyy. Ajan myötä, eikä aika ole kovin pitkä, veri haihtuu itsestään korvasta pois. Seurauksena voi olla ns. kukkakaalikorva, eli kosmeettinen haitta.

      Toisella kerralla siis annoin sen olla ja se hävisi itsestään ja korva on ihan samannäköinen kuin leikattu korvakin. Jos näyttelyssä joku katsoisi voisi huomata eron, mutta ei muuten.

      Koiraa ei kannata operoida turhaan jos se ei kärsi vaivasta, ainakaan verkorvassa.

      • hyvä tuli

        meidän kultsulla oli verikorva, joka tyhjennettiin eläinlääkärillä. Noin puolen vuoden kuluttua se uusi. Korva oli tosi pullottava Ja päätin tyhjentää sen itse. HYvä desinfiointi ja injektioneulalla laskin veret pois. Koira ei reagoinut toimenpiteeseen mitenkään. Jouduin uusimaan toimenpiteen kun korva täyttyi uudestaan. Siitä on aikaa neljä kuukautta ja nyt korva on hyvä. Eroa toiseen ei huomaa jos ei tiedä....Jäi ainakin eläinlääkärijännitys pois kun hoidettiin kotikonstein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2115
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1744
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1461
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      1240
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      60
      1223
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1067
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      980
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      973
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      670
    Aihe