K.I.T.T:n puhemoduulin teko

Haluaisin tehdä oman Ritari Ässässä näkyneen kitt:n puhemoduulin. Mitä perusasioita ja osia tarvisi huomioida aloittaessa tekemään moista, vai onko moista edes mahdollista tehdä halvalla?
5681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tehtyä, pääset töihin mihin tahansa maailman elektroniikkafirmaan pääjohtajan pallille, saat itse määrätä palkkasi ja ensi vuonna fysiikan Nobelin.
Onnea yritykselle!

Äänestä
  • ja joku ilmanen softa joka puhuu kirjoitetun tekstin.Ledien kaanssa voit leikkiä jos haluat.

    Äänestä

Ensin saat päättää minkä tuotantokauden version haluat tehdä, 1. kaudella 13 eka jaksoa KITTillä oli pelkkä punainen välkkyvä neliö, sitten 3 pystysuuntaista vierekkäistä "palkkia" joissa kussakin palkissa 16 punaista lediä. Molemmilla puolilla "voiceboxia" oli 4kpl "merkkivaloja" joissa luki vasemmalta ylhäältä alkaen "AIR, OIL, P1, P2", oikealta ylhäältä alkaen "S1, S2, P3 P4".
Kaksi ylintä valoa keltaisia ja kaksi alinta punaisia.
Puhemoduulin alapuolella valot: "AUTO CRUISE, NORMAL CRUISE, PURSUIT", värit kaksi ylintä keltaisia ja PURSUIT valo jaksosta riippuen vaaleansininen, sininen, punainen tai valkoinen.
1. ja 2. tuotantokauden kojelauta oli sitä kahden monitorin mallia.

Kolmannella tuotantokaudella kojelauta uudistui, nyt siinä oli enää 1tv ja puhemoduulin ledien määrä joko kasvoi 18 kpl:n tai välistys harveni koska palkki näyttää pidemmältä kuin 1. ja 2. tuotantokausilla. Puhemoduulin molemmilla puolilla oli nyt enemmän merkkivaloja, vas. ylhäältä alkaen: "ALT, OIL PRESS, OIL TEMP, EGT, FUEL" ja oik. ylhäältä alkaen: "AUX, SAT COMM, ACC, RADAR, MPI". Merkkivalon kaksi ylintä valoa on keltaisia ja loput kolme alimmaista punaisia.
Puhemoduulin alapuolella valot: "NORMAL, AUTOCRUISE, PURSUIT", värit vihreä, keltainen ja punainen. Kojelauta säilyi samanlaisena 4.tuotantokaudellakin ainakin puhemoduulin osalta.
Super Pursuit Moden painikkeiden sijainti on tuntematon ja Convertible moden C-painike sijaitsee katkaisinpaneelissa ohjaus"pyörän";) takana jommallakummalla puolella.

Netistä löytyy valmiita piirikaavioita osaluetteloineen puhemoduulille.

Äänestä

Itseä kiinnostaisi rakentaa KITT -replica. Pikkupoikana television lemppari, ja viimekesänä katselin vielä uusintoina. Kyllähän sarjan stuntit 2000- luvun näkökulmasta aika aneemisilta näyttävät, mutta kyllä siinä vaan jokin viehätys siinä sarjassa edelleen on.

Maailmalla ja amerikoissa on varsin suosittua harrastetta rakennella jäljennöksiä sarjan autoista. Valmiita rakennussarjoja voi tilata, mutta ovat vaan melko kalliita. Itsehän voi kyllä osan valmistaa, ja varmaan Suomen kaupoistakin löytyy osia joita voi soveltaa. -80 luvun puolivälin Trans Am maksaa Suomessa muutamasta tuhannesta eurosta ylöspäin auton kunnosta riippuen. Luultavasti Ruotsista tai Saksasta saisi ihan pilkkahinnalla aihion mitä rakennella.

http://www.knightreplicas.com/

http://www.angelfire.com/oh4/tk173/knightrider.html

http://www.markscustomkits.com/Table-of-Contents.htm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Smaix kirjoitti:

Haluaisin tehdä oman Ritari Ässässä näkyneen kitt:n puhemoduulin. Mitä perusasioita ja osia tarvisi huomioida aloittaessa tekemään moista, vai onko moista edes mahdollista tehdä halvalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu