Mistä hyvä yleismittari? Oltava luotettava, monipuolinen ja edullinen. Kertokaa myös mitkä mittarit ovat aivan susia. Kiitos!
hyvä yleismittari
6
922
Vastaukset
- hyvä mittari
Vialliset mittarit ovat susia.
- mihin käyttöön
Biltemasta löytyy.
Hinta/laatusuhde on
mielestäni ihan kelvollinen amatöörikäyttöön.
Ammattilaiset hakee mittarinsa tietty eri paikasta.
Ja eri hintaankin.- true neropatti
löysin etsimäni, minimanista yleismittari 6,90 egee. ihan tarpeeksi hyvä amatöörikäyttöön, esim autostereoiden asentamiseen. en kyllä ihan verkkovirtaan tommosta tökkäisisi, mutta muuten vaikuttaa ihan kelvolliselta pienen testauksen jälkeen.
- kuullut
Bilteman mittarithan on hyviä "Fluke" kopioita. Ettei tulis saman linjan päästä kun ulkonäkökin muistutta Flukea (ainakin se paras malli) ja kalibrointi arvot on samat.
- näkökulma
minä pidän hyvänä mittarina mitä tahansa viritelmää mistä löytyy 4-40-400V alueet halvimpien räpsyjen 2-20-200V sijasta
autokäyttöönhän on ihan sama, koska 20V alue on just passeli sinne, mutta teollisuuden 24V mittauksissa 20V ei riitä vaan pitää mitata 200V alueella ja menettää desimaalit. Samoin verkkovirtamittauksissa 200V alue ei riitä vaan taas pitää mitata 'väärällä' alueella
siksi suosittelisin ostamaan mittarin missä on nuo 'nelosalueet'. Biltemastakin löytyy sellainen, eikä ole edes kallein vaihtoehdoista :)- Kiki
ON FLUKEN täysautomaattinen eli siinä on ainoastana alueet voltti ampeeri vastus taajuus Konkan mittaus ja virtavahvistus.
Alueita riittää vaikka muille jakaa eikä hintakaan ollut pahitteeksi, olikohan jotain 200€
JA mitta-alueet laite valkkaa automaattisestija samoin päätelee onko vaihto tai tasavirtaa.
Eli laite heittää uuden alueen automaattisesti kun vanha tulee täyteen.
Ainut vika täs on se et lukeman tuleminen kestää vähän kauemmin kun se plaraa ne alueet läpi.
Ja hajelle tätä ei saa kuin kirveellä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751972Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361698Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81324Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241146Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59927
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57912