Hei, olen tekemässä keittiö remonttia ensivuoden alkupuolella... Puustelli mainostaa maksuttomasta suunnittelusta. Saako tänäpäivänä jotain ilmaiseksi?? Onko kokemuksia kyseisestä firmasta?
Tampereen Puustelli
11
8130
Vastaukset
- edellyttää ostamista
Yleinen käytäntö on, että suunnitelma tehdään ilmaiseksi, mutta sen saa mukaansa vain silloin, kun tekee kaupat. Tampereen Puustelli teki meille ehdottomasti parhaan keittiösuunnitelman ja myös valmis keittiö on ollut odotusten mukainen. Hintakin oli yllätysyllätys OK. Mikäli sinulla on rahaa, ottaisin keittiön ehdottomasti asennettuna. Asensin itse ja vaikken ole mielestäni poropeukalo, niin varsinkin pitkien kulmakaapistojen ja kivitason sovitus oli viheliäistä.
- sain kun vaadin
Muutamissa liikkeissä mm. iskulla tuli kuvat automaattisesti kotiin. Puustellista sain kun kerroin, että muuten en edes pyydä tarjousta. selitykseni oli, että haluamme yhdessä mieheni kanssa katsoa kuvia, joka ei onnistu liikkeessä, sillä kolmen lapsen kanssa liikkeessä olo ja kuviin tutustuminen on mahdottomuus. kotona rauhassa asiaan perehtymällä, päädyimme puustelliin. kyseessä ei ollut tampereen puustelli.
- suunitelma on
maksuton, mutta et saa kuvia kuin vasta jos/kun teet kaupat
- KNA
Kun itse keittiötäni käytän ja omat tarpeeni/vaatimukseni tunnen, suunnittelin itse oman keittiöni. Piirsin mittakaavaan ja puustelli laski sen pohjalta tarjouksen, johon olin erittäin tyytyväinen. Siinä minulla oli kuvat vertailevaa tarjousta varten. Puustelli oli ehdottomasti edullisin.
- Puustelli keittiö tulossa l...
Meille on tosiaan tulossa uuteen taloon Puustellikeittiö loppuvuodesta ja Treen Puustellin kanssa on suunnitelmia tehty. Olemme olleet erittäin tyytyväisiä palveluun ( vaikka yhteyshenkilömme vaihtuikin kesken kaiken) ja voin suositella lämpimästi.
Keittiö tulee täysasennettuna, muut kiintokalusteet asennamme itse. Kerron sitten lisäkokemuksia, kun toimitukset on hoidettu. - Milla
Me käytiin ensimmäiseksi Puustellissa suunnittelussa, ja palvelu oli ok, mutta toisesta liikkeestä saatiin tosi paljon parempi suunnitelma, ja sieltä sitten hankittiin. Hinta oli suunnilleen sama keittiön osalta eli ei vaikuttanut ostopäätökseen.
Suunnittelija ei mun mielestä ollut ihan täysin perillä kaapistoista eikä ammattitaito ollut kovin hyvä (ystävällinen kyllä.) Vasta usean hieromisen jälkeen keittiö näytti edes jotakuinkin sellaiselta kuin toivoimme, vaikka heti alussa kerroimme toiveemme. Emme kuitenkaan olleet jo valmiiksi suunnitelleet keittiötä ja siihen olisimme toivoneet ammattilaiselta apua. Nyt kuitenkin jäi paljon sellaisia kohtia, joihin odotimme ratkaisuja ja olimme koko ajan valmiita muuttamaan omia näkemyksiämme, mutta ratkaisuja ei oikeastaan tullut ollenkaan. Toiselta myyjältä varmaan olisimme saaneet parempaa ammattitaitoa, mutta....
Kilpailevassa firmassa myyjällä oli ammattitaito aivan eri luokkaa ja palvelu myös hyvää. Saimme omat toiveemme toteutettua järkevästi, kun oikea ammattilainen suunnitteli.
Keittiömme on tosin vielä toteutusta vaille.
Kuten aikaisemmat vastasivat, suunnittelu on "ilmaista" vain, kun ostat ko. liikkeestä eli suunnitelmat vasta, kun kaupat on tehty.- RAP13
Meille tuli kanssa Puustelli keittiö uudisrakentamiskohteeseen. Pääosin on oltu tyytyväisiä. Myyjällä oli palava hinku saada heti kaupat aikaan ja suunnitelmia ei saanut kotiin mukaan ennen kuin oli kaupat tehty. Välillä tuntui melkoiselta tyrkyttämiseltä. Mielenkiinto kyllä loppui heti kaupanteon jälkeen ja lopullisia tarkistuskuvia sai pyytää monta kertaa ennen kuin ne olivat käytössä.
Niin ja jos haluaa vertailla hintaa, niin luulisin, että Topi-keittiö on aika vastaavaa tasoa. Kilpailuttaminen kannattaa aina, lähtöhinnoissa on kuitenkin aika paljon ilmaa, mita pienellä vaivannäöllä ja tinkimisellä kyllä saa pudotettua.
Meille tuli liesituuletin väärään paikkaan ja toiseen vessaan ei mahtunut lavuaaria, koska tarkistusmittauksissa suunnittelija ei huomannut arvioida laatoituksen osuutta. Neuvoisin, että kannattaa tarkistaa suunnitelmat huolellisesti ennen asennusta eikä luottaa myyjän ammattitaitoon.
Tavara oli pääosin ok. Osa tuli väärää ja kuljetuksessa vaurioitunutta, mutta ne vaihdettiin kyllä tehtaan toimesta. Melkein kaikissa vaatekaappien ovissa oli pientä maalijyvästä, mikä näkyy varsin hyvin halogeenilamppujen valossa. Niistäkin olemme tehdasta reklamoineet ja sieltä lähetettiin kaksi uutta ovea, joita asentaja ei suostunut vaihtamaan, koska ne olivat vielä huonompia jo paikalla olevat. - Milla
RAP13 kirjoitti:
Meille tuli kanssa Puustelli keittiö uudisrakentamiskohteeseen. Pääosin on oltu tyytyväisiä. Myyjällä oli palava hinku saada heti kaupat aikaan ja suunnitelmia ei saanut kotiin mukaan ennen kuin oli kaupat tehty. Välillä tuntui melkoiselta tyrkyttämiseltä. Mielenkiinto kyllä loppui heti kaupanteon jälkeen ja lopullisia tarkistuskuvia sai pyytää monta kertaa ennen kuin ne olivat käytössä.
Niin ja jos haluaa vertailla hintaa, niin luulisin, että Topi-keittiö on aika vastaavaa tasoa. Kilpailuttaminen kannattaa aina, lähtöhinnoissa on kuitenkin aika paljon ilmaa, mita pienellä vaivannäöllä ja tinkimisellä kyllä saa pudotettua.
Meille tuli liesituuletin väärään paikkaan ja toiseen vessaan ei mahtunut lavuaaria, koska tarkistusmittauksissa suunnittelija ei huomannut arvioida laatoituksen osuutta. Neuvoisin, että kannattaa tarkistaa suunnitelmat huolellisesti ennen asennusta eikä luottaa myyjän ammattitaitoon.
Tavara oli pääosin ok. Osa tuli väärää ja kuljetuksessa vaurioitunutta, mutta ne vaihdettiin kyllä tehtaan toimesta. Melkein kaikissa vaatekaappien ovissa oli pientä maalijyvästä, mikä näkyy varsin hyvin halogeenilamppujen valossa. Niistäkin olemme tehdasta reklamoineet ja sieltä lähetettiin kaksi uutta ovea, joita asentaja ei suostunut vaihtamaan, koska ne olivat vielä huonompia jo paikalla olevat.Meitä olisi kovasti kiinnostanut Topi-keittiöiden mallisto ja kävimmekin Treella suunnittelupalaverissa. Suunnitelmaa emme kuitenkaan koskaan saaneet, kun 2kk:n ja monien kyselyiden jälkeen kyllästyimme odottamaan.
Kyse oli siis uudisrakennuksesta ja kaikki kiintokalusteet oltais otettu samasta paikasta.
Myyjä ei kuulemma ehtinyt tehdä suunnitelmaa.
Tilasimme siis Keittiömaailmasta, jossa meidän saamamme palvelu oli ensiluokkaista.
- Puustellin suunnittelijan kans
Harmittaa kun en koskaan päässyt näkemään minkälaisen keittiön hän oli minulle suunnitellut, koska hän perui tapaamisemme pari kertaa, enkä voinut enää jäädä viikoiksi odottelemaan mahdollista uutta tapaamista. Kohdalleni sattui huonoa tuuria, mutta suunnittelija jätti paskan maun koko firmasta ja oli mielestäni todella huonoa ja epäasiallista asikaspalvelua.
- Anneli
Tampereen keskustan Puustellin kanssa tällä hetkellä asiakassuhde käynnissä. Keittiöä on toimitettu 3 erillistä kertaa ja vieläkin uupuu osia. Lasku kyllä lähetettiin meille koko keittiöstä heti, mutta asiakassuhteen hoito muuten onkin ollut nimen kirjoittamisen jälkeen paperiin ala-arvoista. En suosittele Tampereen Puustellia.
- viimeinen kerta
10 vuotta sitten sujui kaikki hienosti,mutta nyt ottaa valmiiksi saaminen santaan.4 kuukautta on remonttikohteessa vessa toiminut keittiönä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei803529Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss1071792- 1061102
- 991075
- 60923
Priden osallistujamäärä suuri pettymys!
Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate164840- 42836
IS Viikonloppu 28.-29.6.2025
3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit57791Joku kysyy
Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g59769Kannan sinua mukanani
Aina sydämessäni ❤️ Niin kauan kun henki pihisee ja veri virtaa suonissani, niin olet osa minua tavalla, josta olen kii28735