On näkynyt lehdissä juttua jotta aikuisille ei kerrota kiusaamisesta. Aikuiset eivät joko tee mitään tai eivät välitä.
Onko se mikään ihme kun nyky-yhteiskunnassa aikuisilta vieddän kaikki aseet puuttua kiusaamiseen. Kiusaajaosapuoli (vanhempinee) alistaa uhrin ja hänen vanhempansa mahdollisesti viikkoja ja kuukausia kestävään simputukseen, pitää keskustella ja sopia ja etsiä ongelman ratkaisumalleja ym. ym. ja kaikki tämä koulun siunauksella. Ja siinä puidaan uhriosapuolen asiat niin tarkkaan kuin mahdollista (syyllistömismielessä tietysti).
Ja jos tässä pyörityksessä uhriosapuoli sitten hermostuu ja sanoo jonkun poikittaisen voimasanan niin sitten ollaan menossa oikeuteen syynä milloin mikäkin kunnianloukkaus tai jotakin vastaavaa.
Ja saihan se eräs 18 vuotta nyhteettomasti palvellut opettaja pahoinpitelytuomion kun oli mennyt fyysisesti koskemaan erääseen kiusaajaan, oli erottanut tappelupukarit toisistaan.
Kun oikea ratkaisu olisi napata kiusaja kiinni jossain pimeällä kujalla ja antaa sille kuonoon niin että tuntuu, senkin kun voi tehdä aiheuttamatta pysyviä vaurioita. Joutavanpaiväinen lässytys jäisi pois ja asia korjaantuisi laakista.
Mitenkähän paljon linnassa istuu tyyppejä sen takia että heille ei heti alusta alkaen puhuttu kieltä jota he ymmärtävät.
Kiusattua simputetaan
Nyrkkiä!
1
302
Vastaukset
- RAASTINRAUTA
Puhut asiaa..
Mie tässä mietin, että:
Miksei kiusattu voi haastaa kiusaajiaan oikeuteen esim. pahoinoiteltystä, kunnianloukkauksesta, vapaudenriistosta. Saisivat kiusaajat opetuksen vahingonkorvauksen muodossa. Jos tuomiota ei tule ja vedotaan siihen, että lapset ovat lapsia, niin silloinhan kiusatulla on oikeus puolustaa itseään ilman pelkoa tuomiolle joutumisesta. Vai onko tässäkin niin että vedät kiusaajaltasi leekot kurkkuun, niin maksat loppuelämäsi vahingonkorvauksia, mutta kiusaaja saa tuhota elämäsi ja sä et saa MITÄÄN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762005Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361706Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81345Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241164Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591161Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60940
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57926