Pieruja....

Anne&Doggi

Nyt taas apua tarvittaisiin... Doggi-neitini on aivan kamala piereksimään. On syönyt samaa ruokaa koko elämänsä, ja masu on muutenkin yleensä ihan ok.
Kyseisen koiran pierut haisevat märäntyneelle kananmunalle, joten voi luoja sitä "tuoksua!"
Joten osaako kukaan neuvoa, olisiko jotakin tuotetta mitä voisi kokeilla? Tai kaikki muutkin hyvät "pieruttomat kikat" otetaan ilolla vastaan.. =)

4

755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toista ruokaa

      Omalle dogilleni kävi sama homma. Söi samaa ruokaa kasvuiän, mutta aikuisena alkoi piereksiä ihan mahdottomasti. Mun mielestä se piereksii ihan selvästi joistakin ruuista, toisista ei. Nyt se syö Mustin ja Mirrin omaa ruokaa, ei piereksi. Mieti sitä kans, että oletko antanut lisukkeeksi vaikkapa maitotuotteita. Ne pierettää ihan selvästi.

    • Tanja

      Itellä on yli 5 vuotias doggi ja ruokvaliolla on kyllä merkitystä,mutta tuo piereskely on kyllä niin pientä.

      • pieree

        jos saavat vehnäleipää tai vehnäpullanjämiä, muuten ei mitään hajuongelmia.Siis kun huomasin asiayhteyden niin noita vehnäjuttuja ei enää koirillemme anneta eikä ole hajuhaittoja enää ilmaantunut


    • ~hannah~

      Meillä ei piere kukaan, ja jos ilmavaivoja olisi, huolestuisin. Ilmavaivat ovat merkki siitä ettei kaikki ole kunnossa. Asiaan auttaa ruokavalion tarkistaminen ja tarvittaessa eri ruokaan vaihtaminen. Myös jotain maitohappobakteerivalmistetta voi kokeilla. Ja Cuplaton-tippoja tai -kapseleita.
      Ei yleensäkään ottaen kannata katsella kauaa vierestä asiaan puuttumatta doggia jolla on ruoansulatuskanavan ongelmia, mahalaukunkiertymä- & mahalaukunlaajentumariski on entistäkin korkeampi dogilla jonka ruoansulatuselimistö ei ole ihanteellisessa tilassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      269
      6877
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      80
      5471
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      105
      4415
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      269
      3881
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      3619
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3269
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      249
      2950
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2211
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      51
      1731
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1615
    Aihe