Jos olisi PAKKO ottaa nuista roduista koira minkä ottaisit? (en ole itse hankimassa koiraa tein vaan huvikseni tällaisen testin)
a) Bichon havanais
b) Coton de tulear
c) Kääpiö villakoira
d) Bichon frisé
Noista mitäisi ihan PAKOLLA valita...
Jos olisi pakko ottaa nuista roduista minkä ottaisit?
20
889
Vastaukset
Nooh...pakkohan ei ole ottaa koiraa ollenkaan,
mutta leikitään nyt sitten ; ) Villiksiä mulla jo on, niin sitte noista ottaisin,
d) Bichon frisé- mixeri85
en tykkää mistään noista....
mut jos ollis aivan PAKKO ottaa jokuniin ottaisinsen villiksen. Ja sit sil olis lyhyt turkki kokoajan (paitsi ehk talvella.. :) ).. heh.. ja kun tulee sana pakko saan hepulin. En mitään noista ja jos olisi kompromissin mahdollisuus, en ottaisi sittenkään, juuri niiden turkkien takia, Ottaisin lelukoiran. Mutta kun on se pakko niin ottaisin sen koiramaailman pellen eli Cottonin.
- Satu***
a) Bichon havanais :)
- kuin sinne ..
ensin,mikä niistä ajaa jänistä tai ajaa linnun ylös?No sitten ottaisin sen.Saako niitä ajella koneella sileäksi(kerran vuodessa)?
Kokemuksesta voin sanoa, että villis kyllä lähtee jäniksen perään ja varikset ajaa pois pihasta :))
Turkinkin voi ajaa vaikka useamminkin kuin kerranvuodessa...jos ei näyttelyt kiinnosta.
- zita
Mulla on sellanen,9v.On hyväks havaittu.Kaikki muutki saman tapasia.Varsinki havanais,villis on vahtikoiramaisempi,enkä osaa trimmata.Mut ei pois laskuista.Cotonin haluisin seuraavaksikin.
- mindetys
en mie tykkää tommosista sessuleista.
en edes tiedä nuitten rotujen eroa toisiinsa. Puudeleilta ne näyttää kaikki:) ei pahalla kenellekään..
Mutta jos ois pakko ni kai se on toi bichon frisé ku oon semmosen uskoakseni ainaki nähny:D - Mirella_
Varmaankin bichon havanaisin.. mutten varmaankaan oikeassa elämässä kun en tykkää oikeen noin pitkäkarvaisista koirista ja pienistä, mutta muuten tosi ihana rotu:)
Tietenki ottaisin villakoiran ja valkoisen sellaisen. Kaikista maailman koirista valitsisin sen. Ja joskus se mulla viä onki!
- wuffis
Kääpiö villakoiran, mustan tai harmaan.
Melkoisista ennakkoluuloista päästyäni melko mukavia koiria:) - misuami
en pidä mistään noista koiraroduista, en on minun mielestäni tosi turhia ja jotenkin lelumaisia. mutta... havanais varmaan, vaikak turkki onkin tosi vaativa, niin silti, sellaisen tapasin koirakoulussa ja oli ihan lutuinen.
- FAU
aika pahan kyllä nyt lykkäsit,kun en ottas noista itelleni mitään.
Pakko jos olis,niin kyllä se sitte varmaan toi villis olis.
Niitä oon jokusen aika hyvän TOKO-kokeissa vuosien mittaan nähny,että kai sen kanssa sitä ainakin vois harrastaa,vaikkei siitä PK-koiraksi oliskaan.
Mutta valkosta en tahdo,joku muu väri vaikka ruskee,tai harmaa,tai mieluiten semmonen värivirheellinen tan-merkkinen minkä joskus jossain kuvassa näin. (Jotain tuttua pitää sentään olla,edes se väri...) - meikä..
en ottais mitään mutta jos henki olis siitä kiinni niin villakoira, siinä sentään jotain koiramaista ei mikään ällö pumpulikasa.
- grrrrrrrrr
exällä oli kaksi tosi valloittavaa havaneesia, ihanan söpöjä ja leikkisiä rapsutuksenkipeitä koiria
- Nanne
... niillä on erityinen paikka sydämmessä. Mamma kasvatti niitä 80-luvulla, alussa. Taisi olla esimmäisiä aprikooseja kääpiöitä ja keskikokoisia...
- ....
En ottaisi mitään noista lelukoirista, samanlaisia nuo ovat silmääni kaikki joten jos pakko jokin olisi ottaa niin olisi ihan sama mikä minulle tuupattaisiin käteen.
- sudenkorento75
kääpiövillis (joskus olen jopa harkinnutkin sitä)
musta mieluusti. - !!!!
kyllä yksikään noista,mutta jos tosta pitäs joku valita(tää on todella mielikuvitusta),niin ottaisin villiksen,jota olis edes helppo hoitaa.Mutta muuten nämä rodut kuuluvat minun katekoriassani turhiin rotuihin.Jotkut tykkää,mutta minusta koiralla olisi oltava joku tehtävä,mihin se on tarkoitettu,vaikkei se siinä enää toimisikaan.Pelkkä kauniina oleminen ei ole riittävä peruste koko rodulle.
Ja nyt on turha näiden rotujen harrastajien tulla kertomaan historiaa rodun alkumetreistä,sillä nämä rodut ovat kaukana kaikesta käytöstä.Ja muitutan vielä fanaatikkoja,tämä on minun mielipiteeni.- fanaatikko;)
käyttötarkoitushan on seurakoira. Ovat hyvinkin käytännöllisiä yksinäiselle ihmiselle ja voivat tuoda takaisin elinhalun ja elämän tarkoituksen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1873686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1491117- 511024
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914