Omistan continental haulikon kal 16/70, rinnakkaispiippuisen ja ejektoreilla olevan haulikon. Kyselisin onko muilla kyseistä asetta, kun tuntuu olevan harvassa tuommoiset aseet.Lisäksi kiinnostaisi tietää aseesta enemmän, esim valmistusvuodet, kaliiberit ja muukin historia.
Continental haulikko
5
2125
Vastaukset
- hyvinkin
Harvassa hyvinkin ovat -60-lukulaiset 16 kaliperin haulikot. Continentaleja tuotiin muistaakseni Unkarista sekä 12-, että 16-kaliperisina versioina, enemmistö 12:ta.
- metsämies
olen ostamassa kaverilta saman merkkistä ja kaliperista haulikkoa ,hävittää pois.paljonkohan kärsis maksaa ? taitaa olla harvinainen ko.kaliperissa.tietääkö joku lisää ko aseesta.
- Paavo
Minuakin kiinnostaisi tietää aseestani enemmän. Aseseppä tiesi sanoa, että continental olisi monte carlo merkin alainen haulikko, en tiedä. Itse maksoin siitä noin 600 mk noin 7 vuotta sitten. Muuten ollut hyvin toimiva peli mutta alkuun jouduin teettämään parin sadan markan remontin, kun piiput laukesivat yhtäaikaa ja varmistinta rumppaamalla sai aseen laukeamaan.
Kannattanee kokeilla, ennenkuin ostaa. Vaikka onkin 16 kaliberinen niin on se aikamoinen jyräys kun molemmat piiput lähtee yhtäaikaa!
Perä ei oikein käy itselleni vaan tapaan aina ampua alle. Ase on varsin siro ja kevyt kannella metsässä. Mutta hyvinhän tuolla on pärjännyt.
- Anonyymi
Continental unkarilainen haulikko
Piiput böhler terästä
Purdey lukitus
Tukki pähkinäpuuta
Luja perushaulikko, jossa erinomaiset osumakuviot
Edesmenneellä ystävälläni oli ko ase, jota käytti paljon koko ikänsä lähes kuusikymmentä vuotta.
Aikanaan ampui myös radalla, hyvin tuloksin.
Samanlaisia raudoiltaan, Monte Carlo ja Prior
Erinomaisia käyttöhaulikoita, Suomessa myynnissä 60 luvulla - Anonyymi
Unkarilainen laadukas ase.
Purdey lukitus, piiput Böhler terästä.
Erinomainen käyttöase, jolla aikoinaan ammuttiin myös radalla.
Myynnissä 60-luvulla.
Käteenkäypä haulikko👍
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2403666- 573413
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I912863Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482656Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1182411Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352042Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012001Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1051804Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711159