Tälläsin tuossa sen kummempia miettimättä 40 gigasen kovalevyn tilalle 250 Maxtorin. Nyt tuo kyseinen bios ei tunnista kuin murto-osan uudesta levystä. Mitä nyt? biosin päivitystä? Joku asetus pielessä? Onko tilattava kokonaan uusi emolevy että tuon saa pelittämään. Olen tässä tuntitolkulla selaillut asuksen sivuja sekä emolevyn manuaalia enkä löytänyt mitään missä kerrottaisiin miten isoa levyä se tukee.
auttakkee.... :)
auttakkee.... :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näkyykö bioksessa kovalevyn merkki, malli ja koko oikein?
Jos ei, niin oletko katsonut mikä versio sinulla on bioksesta ja onko siihen olemassa päivityksiä?
Mikä käyttöjärjestelmä? Ei kai joku Windows 95?
Oletko yrittänyt luoda partititioita yli 40 gigan menevälle osalle? (ja millä ohjelmilla?)
Katso löytyykö lisätietoa täältä
http://www.dewassoc.com/kbase/hard_drives/hard_drive_size_barriers.htm
noniin päivitin biossin ja nyt se näyttää kovalevyn koon oikein. aiemmin näytti kovalevyn merkin ja mallin oikein mutta kokoa vain 8 gigaa. Sitten osiointi... hmmmm. Fdisk näytti kovalevyn kooksi 40 gigaa. Joku toinen ohjelma osiointiin?
Ajattelin jättää c aseman suht pieneksi ja laittaa sinne ainoastaa käyttiksen (10 gigaa riittänee hyvin?)
No eiköhän tämä projekti tästä pikkuhiljaa etene... :)
Niin käyttiksenä windows xp professional. Tähänkin täytyy hankkia ilmeisesti jotain service packeja että näyttää kovalevyn koon oikein.
Mutta asia kerrallaan..
Myt selvisi osiointikin. Keskustelupalstaa kun vähän aikaa selaili niin löytyi hyvät ohjeet.
Selvisi myös tämä rekisterin muokkaus että windows näyttää kovalevyn kokonaisuudessaan.