MIRANOL

maalari

Maalasin pyöräni vaalean siniseksi. Pesin pyöräni ensin hammasharjalla ja fairylla. Sitten käytin sprymaalia pohjan maalaamiseen. Päälle maalasin miranolilla. Ongelma on maalin peittävyys. Kun maalia on ohut kerros, pohja maali tulee esiin joko läpikuultaen tai pensselin jälkenä. Jos maalaan paksun kerroksen (niinkuin tein) se ei kuivu kunnolla vaan jaa pehmeäksi. Se myös lähtee pois helposti. Jos esimerkiksi liippaan jalalla pyöräillessä maalipintaa, jää siihen helposti jälki. Käsittämätöntä. Myyjä sanoi miranolin olevan hyvä maali pyöriin.

En tiedä saitteko selvää ja kuuluuko tämä arkartelupuolelle mutta kysyn silti...

7

6577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mstari

      miranol on oikeasti hyvä maali mutta paksu kerros voi kestää jopa viikon kuivua... siihen tulee kyllä kova ja kiiltävä pinta jahka se kuivuu... maltti on valttia..

    • mestari

      miranol on oikeasti hyvä maali mutta paksu kerros voi kestää jopa viikon kuivua... siihen tulee kyllä kova ja kiiltävä pinta jahka se kuivuu... maltti on valttia..

    • maalaus

      Miranolin omissa ohjeissa sanotaan, että lopullisen kovuutensa maali saavuttaa vasta kuukauden kuluttua maalaamisesta. (Tämä tuli vähän yllätyksenä itsellekin..)
      Ja yleensä ottaen kannattaa aina maalata useampi ohut kerros, tulee kestävämpi lopputulos.

    • Tunari ite

      Joskus maalasin tekemäni lastulevykaapin Miranolilla. Maali oli kovaa vasta vuoden päästä.
      Nyt maalasin puupintaa Miranolilla. Toinen kerron seuraavana päivänä. Käyttöön viikon päästä kun oli kiire...
      Vaativampaan käyttöön olisi saanut maalata kolmannenkin kerran. Pohjana käytin sinkkivalkoisesta, vernissasta ja sikkatiivista itse sekoittamaani maalia joka vielä viikon päästäkin oli nahkeaa ja josta enimmät siklasin sitten pois.

      Mikä oli käyttämäsi pohjamaali? Useimmat halpamaalit ovat kelvottoman pehmeitä ja lohkeavat pienestäkin kolhusta. Ainut kunnollinen pohjamaali lienee joku automaaliksi tehty tai eåpoksi tai polyuretaanimaali jotka ovat kalliita ja harrastajalle hankalia. Pintamaalinakin automaali, epoksi tai PU-maali olisi paras, mutta Miranol halvempana ja helpompana menettelee hyvin. Ja polkupyörä tuskin pohjamaalia tarvitsee. Itse olisin pesun jälkeen hionut hienolla (n:o 400?) vesihiontapaperilla ja uskon, että Miranol olisi OK. Tarvittaessa monta kerrosta.
      Se Miranol kuivuu kosketus- ja päällemaalauskuivaksi huoneenlämmössä vuorokaudessa. Lopullinen kovettuminen vie sitä enemmän aikaa mitä paksumpi kerros, koska kovettumisen aiheuttaa maalin sisään imeytyvä ulkoilman happi joka polymeroi maalin kovaksi. Automaalin kovuista siitä ei silti tule.

    • testi12

      testi

    • pokkoloer

      Aloittajan kuvaus kuulostaa täysin Miranolilta. Vaikka olisi paksu kerros, peittää huonosti.

    • Kuivaajo

      Eikähän miranooli ala olemaan jo kuivaa, onhan maalauksesta jo kohtalaisen pitkä aika. En kyllä itse maalaisi miranoolilla tai sadoluksilla pyörää vaan automaalilla tai sitten vaikka spreymaalilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      47
      5362
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      414
      4650
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3859
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      174
      3254
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2546
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2302
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2138
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2042
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      125
      1960
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1489
    Aihe