Silmät auki esittelyissä

järjenkäyttöä

Kävin viime viikolla katsomassa kahta vanhaa omakotitaloa. Paikalla oli muutama muukin. Kiinnitin huomiota seuraaviin seikkoihin:

-olin ainoa, joka kiipesi tikapuita pitkin kurkistamaan vesikaton kuntoa (ekassa pellit ruosteessa).
-olin ainoa(?), joka huomasi, että toisen kohteen (välittäjän mukaan hyvin pidetty) kellarin seinillä oli mustaa kasvustoa ja valumajälkiä ulkoseinän laastissa.
-olin ainoa, joka huomasi, kokeili ja totesi, että kun 180 senttinen henkilö istuu toisen talon vessanpöntöllä, toinen jalka on oven ulkopuolella.
-olin ainoa, joka kiersi katsomassa ikkunoiden vesipellit. (toisessa talossa, jossa uudehkot ikkunat, vesipeltien ja rakenteiden välissä rako, jossa vanhaa silikonia.) Itseasiassa olin ainoa, joka ylipäänsä tarkisti talon ulkopuolisen kunnon.
-lisäksi tässä "kasvihuonetalossa" ei ollut sadevesikaivoja, eikä muuta sade- tai sulamisvesien poistumisreittiä. (selittää kellarin?)

Paikalla oli enimmäkseen nuoria pareja, sekä lapsiperheitä. Ekassa talossa välittäjän asenne neutraali, toisessa myyntihenkinen (=huono).

Ehkä kukaan ei ollut vakavissaan liikkeellä? Toivottavasti.

7

2165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omalta kohdaltani

      katselmuksen ylimalkaisuus johtuu siitä,
      että ensin tarkistan sijainnin, yleisen kunnon, tilat, tontin ja hinnan.

      Jos sitten ihan tosissaan alkaa kiinnostamaan niin sitten vasta alan tarkistaa yhtä tarkasti kuin sinä.

      Elikkä ehkä joka 20. kohteen.

      Muttei tuo sitä tarkoita että kaupat tehtäisiin
      tarkkaan syynäämättä, vaikka se siltä saattaa
      näyttääkin.

    • Ensiasunto jonkin ajan pääs...

      Voisit(teko) kertoa miten tarkastan kaiken tarvittavan? Mihin kannattaa katsoa ensimmäiseksi, entä toiseksi?
      En esimerksi tiedä miten tarkastaisin vesikaton kunnon.

      • Pomps

        talo pitäisi purkaa ennen kuin näkee mitä se on sisältä. Kuntoarviokaan ei näe kaikialle.


      • marella

        Kiipeät katolle

        Peltikatto> jos maali hilseilee ja pelti alkaa näkyä, ei hyvä

        Huopakatto> irvistäviä saumoja/poimuja, ei hyvä

        Kannattaa katsoa läpiviennit ja kulmat.

        Myös välikatolla kannattaa piipahtaa, jos näkyy valumajälkiä niin remppaa on tiedossa...


    • EX-VAX

      riskipeliä, ellei osaa hakea niitä mahdollisia vikoja oikeista paikoista.
      Ostimme pari kuukautta sitten keskeneräisen omakotitalon, koska haimme nimenomaan omaa taloa kauniilta paikalta, mutta kuitenkin kohtalaisen läheltä Helsingin keskustaa.
      Vanhoja oli kyllä myytävänä monenlaisia, ja paljon löytyi mielenkiintoisiakin kohteita, mutta sitten kuitenkin päädyimme uuteen puolivalmiiseen. Jouluksi olisi tarkoitus päästä muuttamaan.
      Kyllä tarjonta on hyvin kirjavaa, ja huomasin saman, että esittelyissä käyvät katsovat hyvin pintapuolisesti vanhaakin taloa. Voihan olla että he eivät ole matkassa tositarkoituksella.
      Kannattaa kyllä kiinnittää huomiota kaikkiin mahdollisiin puutteisiin ja vikoihin. Lahonneen hometalon ostaminen on pahinta mitä voi asuntokaupassa tapahtua.

    • Pete ihmetelee

      Kaikissa vanhoissa omakotitaloissa on huollontarvetta. Yleeensä ne myydään pois kun ei enää jakseta korjailla ja huoltaa. Jos ostat uuden on siinäkin rakoja vesipellin välissä , tuuletus huom. Uuden veroista et saa halvalla.
      Vanhemmissa noin yli 20 vuotta sitten tehdyissä taloisssa ei vielä tehty sadevesi ja salaojituksia niin hienosti tai ollenkaa. Jso säästät talon ostohinnassa pane kaivuri töihin.
      Omkoti rakentaja vm . 2005

    • siinä

      Olen itse käynyt n. 40 taloa n. 60 kesämökkiä katsomassa, enkä ole koskaan nähnyt mitään katollakiipelilijöitä (LOL) - ehkä kaikkia ei yksinkertaisesti kiinnosta, kun näkevät jo helpommallakin että talo ei ole tarkemman tutkimisen arvoinen. Sitten jos todella ollaan kiinnostuneita, sovitaan uusi käynti ilman ulkopuolisia. En kyllä silloinkaan kenenkään pytylle istuisi...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe