wlanin nopeus

hontajäpä

mistähän johtunee että kun laitan tukiaseman wep salauksen päälle niin nopeus tipahtaa heti puoleen?

jos salaus ei ole päällä, niin langattoman verkkoyhteyden nopeus on olevinaan 22Mbs ja kun salaus on päällä niin 11Mbs. sama puolittuminen tapahtuu jos kokeilen esim elisan bandwidth testillä.

wlan korttina minulla on d-link dwl650 ja tukiasemana a-link roadrunner 24ap...

kertokaapa aloittelijalle...

8

1793

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3.0V6A

      Aika kummallinen juttu, kun ajattelee, että jos sinulla on esim. 1 Mbps Elisa ADSL, niin ei se siitä nopeudu oli kortin ja tukiaseman välinen nopeus 22 tai 11 tai 2 Mbps. Täällä on paljon kinasteltu syökö WPA-salaus nopeutta huom. WLAN-kotiverkossa tietokoneiden välillä. Vaikka WLAN-nopeutesi on 11-22 Mbps, niin se data kulkee vain 1 Mbps nopeudella ADSL-modeemista tuliasemaan ja siitä PCMCIA-kortin kautta koneeseesi.

      • hontajäpä

        ei pitäisi minunkaan mielestä nopeuteen olla kovin isoa vaikutusta, mutta näin vaan käy..

        käytösssä on nyt meganen soneran liittymä. kun kokeilen esim. elisa bandwidth testiä, niin nopeus on piuhalla n.850kt/s ja kortin kautta n.450kt/s... syytä en moiseen tiedä, salaus ilmeisesti hieman hidastaa nopeutta mutta ei pitäisi noin suurta vaikutusta olla.

        hyviä ideoita vastaanotetaan...


      • nopeus
        hontajäpä kirjoitti:

        ei pitäisi minunkaan mielestä nopeuteen olla kovin isoa vaikutusta, mutta näin vaan käy..

        käytösssä on nyt meganen soneran liittymä. kun kokeilen esim. elisa bandwidth testiä, niin nopeus on piuhalla n.850kt/s ja kortin kautta n.450kt/s... syytä en moiseen tiedä, salaus ilmeisesti hieman hidastaa nopeutta mutta ei pitäisi noin suurta vaikutusta olla.

        hyviä ideoita vastaanotetaan...

        langattoman kortin kautta 439 mbps ja samaa näyttää toikin langallinen yhteys. Tuossa koneen alanurkassa näyttää 11mbps langaton yheys, on WEP salaus päällä ja elisan 512 yhteys.


      • mulla näin
        nopeus kirjoitti:

        langattoman kortin kautta 439 mbps ja samaa näyttää toikin langallinen yhteys. Tuossa koneen alanurkassa näyttää 11mbps langaton yheys, on WEP salaus päällä ja elisan 512 yhteys.

        ...


    • wlanneuvoja

      Itselläni on 54 Mbps verkkokortti ja saman nopeuksinen tukiasema (D-Linkin vehkeitä kummatkin). Ilman salauksia kotiverkossani liikkui dataa parhaimmillaan noin 2500 kt/s. Sitten kun laitoin WEP- tai WPA-salaukset päälle nopeus putosi noin 2300 kt/s. Siis hyvin vähän pitäisi tuon salauksen vaikuttaa nopeuteen. Salaamatonta verkkoa ei todellakaan kannata ylläpitää.

      Kokeileppa siirtää tietokonettasi hieman kauemmaksi tukiasemasta tai pienennä tukiasemasi antennin lähetysvoimakkuutta. Itselläni oli niin, että kun tukiaseman lähetysvoimakkuus oli maksimissa ja kone lähes sen vieressä, liikkui data vain nopeudella n. 500kt/s. Kun lähetysvoimakkuuden pienensi 20% oli nopeus tuo 2300 kt/s. Kannattaa kokeilla myös vaihtaa wlanin kanavaa.

      Hyviä ohjeita wlan-verkon rakentamiseen on mm. osoitteessa

      http://koti.mbnet.fi/mvnet/tietokoneet_kotiverkko.php

    • kotiverkottaja

      Tuo 22 Mbps on epästandardi nopeus, 802.11b laajennus.

      Kun salausta ei ole päällä niin kortti ja tukiasema löytävät yhteisen sävelen. Salauksen ollessa päällä ei onnistu ja tipautetaan nopeus 802.11b maksimi standardinopeudelle 11Mbps.

      Eli siis driveri- tai firmisongelma. Ei ole yhteydessä radiotien ongelmiin tms.

      • 3.0V6

        ...eli hontajäpä voisi säätää tukiaseman ja kortin asetuksiin "vain 802.11g yhteys".

        t.Maximajäbä


      • kotiverkottaja
        3.0V6 kirjoitti:

        ...eli hontajäpä voisi säätää tukiaseman ja kortin asetuksiin "vain 802.11g yhteys".

        t.Maximajäbä

        Tuo verkkokortti tukee vain 802.11b verkkoja ja tätä laajennettua 802.11b:tä (22Mbps).


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe