Miksi vanhempani suuttuvat aina, kun minulla on joku terveysongelma? Jos on pääkipua, en voi sanoa siitä heille, sillä he suuttuvat. Jos taas on joku paikka kipeä, en enää halua valittaa vanhemmilleni, sillä lopulta käy niin, että he saavat riidan aikaan (johon minä muka TAAS kerran olen syyllinen)ja lopulta vain vihaisena sanovat, että he eivät ole lääkäreitä, eivätkä voi tietää, mikä minua vaivaa. Lääkäriin he eivät voi tilata minulle aikaa. En tiedä miksi. Minulla oli paha akne, johon sain vuoden odottaa, ennen kuin pääsin lääkäriin, vaikka joka päivä valitin finneistäni ja pyysin että pääsisin lääkäriin.
Olen viime aikoina ollut huonossa kunnossa ja epäilen diabetestä (koko ajan nälkä, jano, vessahätä, väsymystä, muutenkin jne.). Kerroin vanhemmilleni oireistani. Äiti suuttui ja tuli vihaiseksi.
Voisi luulla, että olen murrosikäinen kakara, mutta en ole, sillä olen 17,5-vuotias. Vai olenko muka niin vanha, että vanhempani ajattelevat, että terveyteni ei enää ole niiden asia?
Voisin tietenkin itse tilata ajan lääkäriin, mutta jos saisin lääkettä vaivaani, ei minulla olisi rahaa maksaa sitä.
Heidän mielestään kaikki on aina aivan normaalia, kuuluu ikään, heilläkin on sitä joskus. Ja sama mikä vaiva on kyseessä, ei heistä siihen ole mitään lääkettä ja aivan turhaa mennä lääkäriin.
Miksi vanhempani (etenkin äiti, mutta jos äiti huutaa ja on vihainen, alkaa isikin heti puolustaaan sitä ja huutamaan, vaikka ei edes tietäisi, mistä taas riidellään.)suuttuvat ja tulevat vihaiseksi, kun minulla on jokin vaiva?
Vanhemmat eivät välitä
6
574
Vastaukset
- ???
No, oletpas sinä saamaton!!! Ei uskoisi, että olet liki täysi-ikäinen! Tilaa aika itsellesi terveyskeskukseen HETI. Eikö se ole samantekevää, kuuluuko vanhemmillesi terveydentilasi, sillä eniten se kuuluu ITSELLESI.
- anneholt
on joskus vaikeaa ottaa. Tapauksessasi kertomasi välinpitämättömyys on ehkä jo jatkunut niin kauan, että haluat nyt ripustautua vielä lapsen rooliin. Minun 15-vuotiaanikin hoitaa jo lääkäri asiat itsekseen.Joskus vanhemmista erilleen kasvaminen on tuskallista, mutta se kannattaa vaikka sattuisikin. Lähes täysi-ikäisenä sinun tulisi katsoa omaa tulevaisuuttasi ja nykyhetkeä omin silmin, eikä vanhempiesi kautta. Jos et saa heiltä rahaa lääkkeisiin niin sosiaalitoimistosta voisi löytyä apua.Lääkäri laskun voi pyytää lähettämään kotiin, jos et kuulu kouluterveyden huoltoon missään. Onnea aikuistumiseesi ja paranehan.
- Wagner
Olen samaa mieltä anneholt:n kanssa. Tulet 1/2 vuoden kuluttua täysi-ikäiseksi ja sinun tulisi ottaa vastuu itsestäsi. Mene ihmeessä sinne lääkäriin ja jos tuntuu siltä, että raha on ongelma voit puhua siitäkin lääkärisi kanssa.
- muww
mul on ihan sama ongelma... ei voi mistään kertoo vaik moni epäilee mulla ahitushäiriöö
- etsi tukea
Jos opiskelet niin opiskelupaikan terkkari on oikea osoite. Sieltä saat apua niin lääkärille pääsyyn ja kotitilanteesi selvittämiseen. Muussa tapauksessa kunnan terveyskeskus. Kyllä 17 vuotias on kuitenkin vielä kehitykseltään keskeneräinen nuori, joka tarvii vanhempiensa taloudellista ja henkistä tukea terveysasioidensa kanssa. Toivottavasti tilanteesi selviää/ helpottaa.Minulla oli vanhemmilla alko-ongelma, joka erityisen pahana mun teini-iässä ja multa jäi vakaviakin terveysoongelmia ajoissa havaitsematta sen takia. Voimia!
- nm..n.
Kysymys on esiettty yli 10 vuotta sitten...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322289Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825960Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801355