Hyvän hoitajan koulutus?

Jack

Terve,

Etsisin hyvää hoitajaa antamaan akupunktiota ja kyselisin mistä sitten tunnistaa sellaisen?
Kuinka pitkä koulutus on riittävä?
Suomessa antaa koulutusta ilmeisesti useampi taho ja yhdistys. Mikä niistä on hyvä? Entäs tämä WHOn tutkinto?

7

3355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jouni

      mistä tietää hyvän hoitajan? hyvän hoitajan tunnistat kun tapaat sellaisen. pelkkä koulutus ei riitä. kukin hoitaa omilla kyvyillään. yleensä kuitenkin ns. vähemmin koulutetut hoitavat vain oireita, jos niitäkään ja enemmän koulutetut pyrkivät hoitamaan oireiden lisäksi "juurta" eli sairauden syytä. täytyy muistaa kuitenkin, että niin tässäkin lajissa kuin muissakin esim. kirvesmiehissä, autonkorjaajissa ym. on aina parempia ja huonompia työntekijöitä.

    • Tero.Inkeri

      Hei,


      Kiinassa akupunktiolääkärin koulutus tapahtuu yliopistossa ja kestää kuutisen vuotta. Kyse ei ole mistään lisäkurssista koululääketieteeseen, vaan kiinalaisen lääketieteen koulutusohjelmasta. Koululääketieteen lääkäreille on oma kuuden vuoden koulutusohjelmansa.

      Suomessa koulutus on yksityistä, ja kestää pääsääntöisesti noin kolme vuotta. Asianmukainen koulutus on ensimmäinen perusedellytys vaadittavalle ammattitaidolle, itseoppiskelulla tai lyhytkurssilla ei tulla ammattilaiseksi.
      Koulutuksen laadun perusedellytyksenä on tietenkin opettajana toimivien henkilöiden oma ammattitaito ja asiantuntemus. Opiskelijoiden puolella taasen painavat kunkin henkilökohtaiset kyvyt sekä kiinnostuksen määrä ja asiaan paneutumiseen käytetty aika - pelkästään osallistumalla lähiopetukseen ei saavuteta mitään.
      Summaten:
      * Hyvä opettaja - opiskelijalla MAHDOLLISUUS kehittyä taitavaksi
      * Huono opettaja - Ei mahdollisuuttakaan oppia

      Kiinalainen lääketiede on kulkeutunut Suomeen lähinnä neljää kautta: Kiinasta, Yhdysvalloista, Englannista/Isralelista ja Espanjasta. Kannattaa kysyä mitä perinnettä hoitaja jatkaa. Itse voi sitten päätellä mikä näistä lienee aidointa.

      Mitä tulee WHO:n tutkintoon, niin tällaista ei aivan suoranaisesti ole olemassa. WHO:lla on Kiinassa yhteistyötahoja, jotka järjestävät ulkomaisille lääkäreille ym. kolme vuotta kestävää kiinalaisen lääketieteen koulutusta. Loppukokeen suorittaneet henkilöt saavat todistuksen tutkinnosta. Tällä hetkellä Suomessa ei kenelläkään kyseistä tytkintoa tietääkseni ole.

      • Kalle

        Ainakin hannu rohde ilmoittaa omaavansa WHO tutkinnon. www.hannurohde.com


      • JpY
        Kalle kirjoitti:

        Ainakin hannu rohde ilmoittaa omaavansa WHO tutkinnon. www.hannurohde.com

        No tiedä sitten tuota.. Luette tiedotteen niin hoksaatte kuka on kyseessä. Ihmettelen suuresti sitä vaan, että miten Rohde on voint opiskella Promethiuksessa 91-93 kun koko paikka on perustettu 93..


      • Tero.Inkeri
        Kalle kirjoitti:

        Ainakin hannu rohde ilmoittaa omaavansa WHO tutkinnon. www.hannurohde.com

        Hei,

        minun tietämykseni mukaan Hannu Rohteella on todistus Kiinassa suoritetusta lyhytkurssista. Tällä ei ole mitään tekemistä WHO:n akupunktiotutkinnon kanssa. Tämänkaltaisia osallistumistodistuksia erilaisista lyhyistä kursseista sekä käytännön potilasharjoittelusta on hyvin monella henkilöllä Suomessa.


      • Hannu Rohde
        Tero.Inkeri kirjoitti:

        Hei,

        minun tietämykseni mukaan Hannu Rohteella on todistus Kiinassa suoritetusta lyhytkurssista. Tällä ei ole mitään tekemistä WHO:n akupunktiotutkinnon kanssa. Tämänkaltaisia osallistumistodistuksia erilaisista lyhyistä kursseista sekä käytännön potilasharjoittelusta on hyvin monella henkilöllä Suomessa.

        Ihmettelen Tero Inkerin kommentteja.
        Kyllä minulla on WHO:n hyvöhsynö tutkintopaperi leimoineen. Olen ollut Kiinasa opiskelemessa 4 eri
        kertaa ja olen mm. käynyt 12 erikoistumis kurssia
        kiinalaisesta lääketieteestä- ja akupunktiosta.

        Olen halvaantuneita hoitanut hyvällä menestyksellä
        Venäjällä Leningraadissa, Viron Tartossa ja Pärnyssä, sekä Ruotsissa mm. Uumajan yliopiston sairaalassa. On muutamia puoliihalvauksia, jotka on parantuneet yhdellä hoitokerralla.


    • Oletko kuullut sellaisesta kuin Hannu Rohde.Onko hyvää akupunktio hoitaja ? Hänen kotisivu http://www.qimana.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      87
      4683
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      203
      4608
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      106
      3066
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      22
      3057
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      96
      2980
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2268
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2167
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      89
      2143
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2112
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      37
      1909
    Aihe