Hiljaisin tuuletin

Top

Eli mikä on hiljaisin/hiljainen ja tehokas 120mm kotelotuuletin?

4

2481

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Q-tamo

      olisko joku noiseblocker ultrasilent 17db tai sitten siitä on joku pro versio jonka voi säätää 5v ja ääni joku alle 13db, mutta tehot hävii varmaan silloin.

      • atx

        Itellä tuo NB:n 17dB tuuletin. No eihän siitä laakeriääniä kuulu, mutta ilman virtaus aiheuttaa väkisinkin suhinaa. Tuuletin on kyllä tehokas toisin kuin monet muut hiljaiset. Tiedä sitten jos leikkelisin sen reikälevyritilän pois, niin vois suhinat vähentyä. Tällä hetkellä rupeli on kytketty 7V:iin ja alkaa olla melko hiljaista. 5V oli jo lähes äänetön, mutta vaikuttaa toki tehoihin ja lämpöihin.


    • Erkko

      Kokemuksia minulla ei ole Noiseblockerin tuulettimista, mutta sitäkin enemmän on Papstista. Kotelossani on 5x80mm "äänettömiä" kotelotuulettimia. Lisäksi vaihdoin prossutuulettimeksi 80mm -> 120mm. Ääntä 120mm on 18dB eli 1dB enemmän kuin NB:llä. Toisaalta se siirtää ilmaakin 5m^3/h.

      Suuret "äänettömät" tuulettimet eivät pidä lähellekkään niin häiritsevää ääntä kuin pienemmän vastaavalla äänenpaineella varustetut. Jos verrataan 40mm ja 120mm 25dB tuulettimia, niin suurempi pitää huminaa ja siirtää huomattavasti enenmmän ilmaa kuin pienempi "vinkuja".

      Jos tehoa tuulettimelta tahdot, osta Delta FFB1212EHE. NB:n tuulettimen teho on 65m^3/h.. Deltassa vastaava luku on 326m^3/h. Noh, äänenpaine on myös huikea 59dB!

      Ai niin, huomasin NB:n käyttävän ilman siirtonopeutena m^3/h (jota itsekin tässä käytin). Tämä arvo annetaan yleensä CFM eli Cubic Feet per Minute. Suhdeluku on 1m^3/h = 1,6990104 CFM.

    • blokkeri

      Vastaus ei ole ihan helppo.

      Jos valitset hiljaisemman tuulettimen, se siirtää myös vähiten ilmaa. Pointti on siinä, että millä kierrosnopudella se siirtää saman määrän ilmaa kuin äänekkäämpi versio, ja mikä on sillä hetkellä sen äänen taso?.

      Nämä "superhiljaiset" puhaltimet ovat pelkkä markkinakikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe