Parhaita koirien nimiä?

GreenDay4-eva

Moi kaikki! Mitkä ovat mielestänne hyviä koirien nimiä? Kun olen tässä vaan miettinyt koirille nimiä, vaikken kyllä saakkaan koiraa. Mutta siis ne hyvät nimet teidän mielestänne? :)

8

1389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko paras,mutta nöffi josta tuolla pentujen tuhotyöt otsikon alla mainitsin sai rekisterinimensä mukaan kutsumanimen:harmi,osui nappiin sillä harmia ja harmaita hiuksia aiheutti hän :)

    • varsinainen riiviö Brabancon likka Jonna-Jetta, joka sitten äkkiä kääntyi Konnaksi. Konna oli kaikkialla tekemässä kaikkea mahdollista. Houkutteli aikoinaan naapurin kissankin joka oli koiramme kaveri, syömään toisen naapurin ulos nostamaa kaalipataa. Naapuri paralle oli tulossa vieraita ja oli tehnyt ison annoksen kaalipataa isossa valurauta padassa ja nostanut sen ulos jähtymään. Siellä herkuttelivat koira ja kissa sulassa sovussa.

    • Mamma&pojat
    • ehkä huonoin

      Hyviä nimiä on paljon, valitettavasti huonojakin. Omassa ympäristössäni oli koira nimeltä Eijo, joka pentuiässään ei oikein ymmärtänyt, milloin sitä kutsuttiin ja milloin kiellettiin. Pian omistaja vaihtoikin kasvattajan antaman kutsumanimen toiseen (koira oli ulkomaantuonnin jälkeläinen, oikea nimi on niin pitkä, että sitä ei kukaan jaksa kirjottaa). Sinänsä tuntuu hassulta vaihtaa koiralle kutsumanimeä, mutta sanotaanhan ihmisestäkin että rakkaalla lapsella on monta nimeä. Kyllä koirakin tottuu useaan/uuteen nimeen jos niitä aktiivisesti käytetään.

    • tosion..

      naapurissa asui hieman extrovertti ihmonen jonka saksanpaimenkoirat olivat Kul** ja Pil**. niitä hän mitään häpeämättä huuteli kovaäänisesti.

      • Melissa

        Oli Jurtta. Tuli mulle pentuna kun asuin kotona. Oikea nimi Jugurhta. Mutsi oli silloin täysin jårkeyttynyt koiran nimestä. Kutsu pitkää tätä punasta cockeria Mustiksi =) Jurtaksi tuo jäi ja Jurttana kuoli....


    • tiedä

      mutta tapasin kaupungilla eilen koiran jonka nimi oli "VIRUS".

      • ***!*

        ..Virus kuulostaa hauskalta


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe